Echokardiografia = badanie ultrasonograficzne serca

Badanie echokardiograficzne wykorzystuje ultradźwięki do wizualizacji struktury serca (mięśnia sercowego, zastawek serca i głównych naczyń krwionośnych). Procedura ta generuje obrazy pracy serca, dzięki czemu można zmierzyć jego funkcję. Echokardiografia wykorzystująca technologię Dopplera działa również z użyciem ultradźwięków i rejestruje prędkość przepływu krwi przez serce i naczynia krwionośne. Komputer wyświetla wyniki w postaci kolorowego płomienistego wzoru na obrazie echokardiograficznym.

Przygotowanie

W przypadku echokardiogramu przezklatkowego zostaniesz poproszony o zdjęcie ubrania z górnej części ciała. Aparat (sonda) jest umieszczony w górnej części ciała, na klatce piersiowej w różnych miejscach, które odpowiadają oknom akustycznym.

Procedura

Lekarz umieszcza żel przewodzący na skórze klatki piersiowej, ponieważ ultradźwięki nie rozchodzą się dobrze w powietrzu, konieczny jest fizyczny kontakt sondy z ciałem pacjenta. Lekarz, za pomocą sondy (która przypomina duży długopis), wysyła impulsy ultradźwięków do serca. Fale ultradźwiękowe następnie odbijają się od struktur w sercu i są zamieniane na dźwięk i obraz przez urządzenie dopplerowskie podłączone do sondy. USG serca jest całkowicie bezbolesne i trwa około 30 minut.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search