Dzisiaj o tym czy szczepionka Astra Zeneca jest bezpieczna i od kiedy będą szczepione osoby powyżej 65 roku życia i chorzy z chorobami przewlekłymi w Belgii.

W skrócie:

Pomimo doniesień o dwóch śmiertelnych przypadkach zatorowości płucnej, nie ma na razie sygnałów, że została ona wywołana szczepieniem szczepionka Astra Zeneca. Europejska Agencja Leków na 5 milionów szczepionek Astra Zeneca zanotowała mniej przypadków zakrzepów niż obserwuje się w ogólnej populacji. Eksperci apelują, żeby nie rezygnować ze szczepień. Już zaczynają się szczepienia osób 65+ a od kwietnia tych z chorobami przewlekłymi. Astra Zeneca zmniejsza liczbę szczepionek, które może dostarczyć do Belgii i harmonogram szczepień może zostać zagrożony.

 

 

Po doniesieniach, że w Austrii i w Szwecji zginęła jedna osoba, po tym jak wkrótce jak po podaniu szczepionki Astra-Zeneca wystąpiła u nich zatorowość płucna, w społeczeństwie zaczął narastać niepokój związany z ta szczepionka. Czy jest on jednak zasadny?

Otóż do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wysyłane są wiadomości o wszystkich działaniach niepożądanych po szczepieniach (i dotyczy to wszystkich szczepionek, a nie tylko tej produkowanej przez Astra Zeneca). I Agencja ta podała, że odnotowała 33 przypadki zakrzepicy (skrzepu, który formuje się w naczyniach) lub zatorowości płucnej na ogólną liczbę 5 milionów szczepionek.

I jest to pięć razy mniej niż można by się spodziewać w normalnej populacji, więc nie wydaje się, żeby było to zawiązane ze szczepieniem. Już wkrótce dowiemy się więcej, bo EMA ogłosi szczegółową analizę 33 przypadków w połowie przyszłego tygodnia.

Wiele krajów, jak również Belgia i Polska i między innymi Kanada, Niemcy, Francja i Grecja, stosują się do zalecenia, aby kontynuować stosowanie szczepionek firmy AstraZeneca. Nadmienię również, że te dwa przypadki zatorowości płucnej po szczepieniu w Austrii i Szwecji dotyczyły jednej konkretnej partii szczepionek, która jest obecnie przedmiotem dalszego dochodzenia. Belgia nie otrzymała żadnych szczepionek z tej partii.

 

Czy można wybrać sobie szczepionkę jaka zostaniemy zaszczepieni w Belgii?

 

W międzyczasie zaleca się, aby nie zwlekać ze szczepieniem, jeśli ktoś zostanie do niego zakwalifikowany.

Po pierwsze, nikt nie może wybrać, którą szczepionkę dostanie. W obiegu znajdują się trzy (Pfizer, Moderna i Astra Zeneca). Wszystkie trzy są równoważne z medycznego punktu widzenia potwierdza Dirk Ramaekers, szef grupy zadaniowej ds. szczepień. Każdy, kto mimo wszystko odmówi i będzie miał nadzieję, że później otrzyma inną szczepionkę, również w kolejnym podejściu nie będzie miał możliwości wyboru. Z organizacyjnego punktu widzenia oferowanie wyboru jest po prostu niemożliwe.

Eksperci twierdza również, że kobiety w ciąży i osoby, u których w przeszłości wystąpiła zakrzepica, nie powinny się wahać i się szczepić. W rzeczywistości faktem jest, że szczepionka chroni przed Covid-19, chorobą, która jest znana z wywoływania zakrzepicy i komplikacji takich jak zatorowość płucna.

 

Astra Zeneca ponownie zmniejsza zapowiedziane dostawy do Belgii

 

Szanse na zaszczepienie się szczepionką AstraZeneca staną się w najbliższej przyszłości o wiele mniejsze. Firma zapowiada, że w drugim kwartale również dostarczy co najmniej o połowę mniej niż zakładano, a prawdopodobnie nawet mniej niż połowę. Oznacza to, że liczba szczepionek Astra Zeneca, jaka miała być dostarczona do Belgii skurczy się o co najmniej dwa miliony. Według wirologów odpowiedzialnych za szczepienia, nie wiadomo jeszcze czy globalny harmonogram szczepień będzie w Belgii zagrożony. To zależy od nowej szczepionki firmy Janssen i od tego jaka jej ilość i jak szybko zostanie dostarczona do naszego kraju.  Eksperci liczą na to, że już wkrótce będziemy to wiedzieć.

Nie ma problemu z dostawami od dwóch innych firm, ponieważ Pfizer dostarcza towar punktualnie, i tak samo jest w przypadku Moderny.

 

Szczepienia osób powyżej 65 roku życia. Od początku kwietnia szczepienia osób na choroby przewlekle.

 

W nadchodzącym tygodniu punkty szczepień będą mogły przyjąć większą liczbę pacjentów, ponieważ teraz przyszła kolej na osoby powyżej 65 roku życia. Najpierw zapraszani są najstarsi z nich, a potem dalej według wieku. Od początku kwietnia zaproszone zostaną również osoby z chorobami przewlekłymi. Nie muszą niczego robić sami. Lekarze rodzinni i kasy chorych wspólnie przekazują listy pacjentów z profilem ryzyka do systemu komputerowego, który spełnia wymogi przepisów o ochronie prywatności. Flandria pracuje nad systemem, dzięki któremu osoby unieruchomione będą mogły być szczepione w domu. Dotyczyłoby to najwyżej 10 do 20 pacjentów na jednego lekarza ogólnego.

 

30% szczepionek jeszcze nie podanych w Belgii

W sobotę podano, że 30 procent szczepionek dostarczonych do Belgii nie zostało jeszcze podanych. Związane jest to ze spowolnieniem z powodów organizacyjnych i logistycznych. Ponadto, około 2 procent wszystkich szczepionek jest traconych z powodu błędów lub nieostrożności.

 

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search