Dzisiaj o tym czy szczepionka Astra Zeneca jest bezpieczna i od kiedy będą szczepione osoby powyżej 65 roku życia i chorzy z chorobami przewlekłymi w Belgii.
W skrócie:
Pomimo doniesień o dwóch śmiertelnych przypadkach zatorowości płucnej, nie ma na razie sygnałów, że została ona wywołana szczepieniem szczepionka Astra Zeneca. Europejska Agencja Leków na 5 milionów szczepionek Astra Zeneca zanotowała mniej przypadków zakrzepów niż obserwuje się w ogólnej populacji. Eksperci apelują, żeby nie rezygnować ze szczepień. Już zaczynają się szczepienia osób 65+ a od kwietnia tych z chorobami przewlekłymi. Astra Zeneca zmniejsza liczbę szczepionek, które może dostarczyć do Belgii i harmonogram szczepień może zostać zagrożony.
Po doniesieniach, że w Austrii i w Szwecji zginęła jedna osoba, po tym jak wkrótce jak po podaniu szczepionki Astra-Zeneca wystąpiła u nich zatorowość płucna, w społeczeństwie zaczął narastać niepokój związany z ta szczepionka. Czy jest on jednak zasadny?
Otóż do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wysyłane są wiadomości o wszystkich działaniach niepożądanych po szczepieniach (i dotyczy to wszystkich szczepionek, a nie tylko tej produkowanej przez Astra Zeneca). I Agencja ta podała, że odnotowała 33 przypadki zakrzepicy (skrzepu, który formuje się w naczyniach) lub zatorowości płucnej na ogólną liczbę 5 milionów szczepionek.
I jest to pięć razy mniej niż można by się spodziewać w normalnej populacji, więc nie wydaje się, żeby było to zawiązane ze szczepieniem. Już wkrótce dowiemy się więcej, bo EMA ogłosi szczegółową analizę 33 przypadków w połowie przyszłego tygodnia.
Wiele krajów, jak również Belgia i Polska i między innymi Kanada, Niemcy, Francja i Grecja, stosują się do zalecenia, aby kontynuować stosowanie szczepionek firmy AstraZeneca. Nadmienię również, że te dwa przypadki zatorowości płucnej po szczepieniu w Austrii i Szwecji dotyczyły jednej konkretnej partii szczepionek, która jest obecnie przedmiotem dalszego dochodzenia. Belgia nie otrzymała żadnych szczepionek z tej partii.
Czy można wybrać sobie szczepionkę jaka zostaniemy zaszczepieni w Belgii?
W międzyczasie zaleca się, aby nie zwlekać ze szczepieniem, jeśli ktoś zostanie do niego zakwalifikowany.
Po pierwsze, nikt nie może wybrać, którą szczepionkę dostanie. W obiegu znajdują się trzy (Pfizer, Moderna i Astra Zeneca). Wszystkie trzy są równoważne z medycznego punktu widzenia potwierdza Dirk Ramaekers, szef grupy zadaniowej ds. szczepień. Każdy, kto mimo wszystko odmówi i będzie miał nadzieję, że później otrzyma inną szczepionkę, również w kolejnym podejściu nie będzie miał możliwości wyboru. Z organizacyjnego punktu widzenia oferowanie wyboru jest po prostu niemożliwe.
Eksperci twierdza również, że kobiety w ciąży i osoby, u których w przeszłości wystąpiła zakrzepica, nie powinny się wahać i się szczepić. W rzeczywistości faktem jest, że szczepionka chroni przed Covid-19, chorobą, która jest znana z wywoływania zakrzepicy i komplikacji takich jak zatorowość płucna.
Astra Zeneca ponownie zmniejsza zapowiedziane dostawy do Belgii
Szanse na zaszczepienie się szczepionką AstraZeneca staną się w najbliższej przyszłości o wiele mniejsze. Firma zapowiada, że w drugim kwartale również dostarczy co najmniej o połowę mniej niż zakładano, a prawdopodobnie nawet mniej niż połowę. Oznacza to, że liczba szczepionek Astra Zeneca, jaka miała być dostarczona do Belgii skurczy się o co najmniej dwa miliony. Według wirologów odpowiedzialnych za szczepienia, nie wiadomo jeszcze czy globalny harmonogram szczepień będzie w Belgii zagrożony. To zależy od nowej szczepionki firmy Janssen i od tego jaka jej ilość i jak szybko zostanie dostarczona do naszego kraju. Eksperci liczą na to, że już wkrótce będziemy to wiedzieć.
Nie ma problemu z dostawami od dwóch innych firm, ponieważ Pfizer dostarcza towar punktualnie, i tak samo jest w przypadku Moderny.
Szczepienia osób powyżej 65 roku życia. Od początku kwietnia szczepienia osób na choroby przewlekle.
W nadchodzącym tygodniu punkty szczepień będą mogły przyjąć większą liczbę pacjentów, ponieważ teraz przyszła kolej na osoby powyżej 65 roku życia. Najpierw zapraszani są najstarsi z nich, a potem dalej według wieku. Od początku kwietnia zaproszone zostaną również osoby z chorobami przewlekłymi. Nie muszą niczego robić sami. Lekarze rodzinni i kasy chorych wspólnie przekazują listy pacjentów z profilem ryzyka do systemu komputerowego, który spełnia wymogi przepisów o ochronie prywatności. Flandria pracuje nad systemem, dzięki któremu osoby unieruchomione będą mogły być szczepione w domu. Dotyczyłoby to najwyżej 10 do 20 pacjentów na jednego lekarza ogólnego.
30% szczepionek jeszcze nie podanych w Belgii
W sobotę podano, że 30 procent szczepionek dostarczonych do Belgii nie zostało jeszcze podanych. Związane jest to ze spowolnieniem z powodów organizacyjnych i logistycznych. Ponadto, około 2 procent wszystkich szczepionek jest traconych z powodu błędów lub nieostrożności.
Pozdrawiam bezwirusowo,
Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.
Dr. Agnieszka Ciarka
kardiolog
Filie mojej praktyki kardiologicznej:
Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo
Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem
Wizytę można umówić online:
https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka
lub telefonicznie:
GSM 0471.74.18.60
Twitter: @0Ciarka Insta: Dr. Ciarka_cardiology