SZPITAL OFERUJE ANKIETE W INTERNECIE ABY OCENIC CZY TRZEBA SIĘ ZGLOSIC DO LEKARZA Z POWODU COVID-19. CO ROBIC W WEEKEND? I CZY ROSNIE SMIERTELNOSC Z POWODU KORONAWIRUSA W BELGII?

Władze Belgii nakazują, jak najwięcej zostawać w domu, aby nie mieć kontaktu z osobami z innych rodzin, nawet podczas ładnej pogody wiosennej. Można spędzać czas na świeżym powietrzu, ale co tak właściwie jest dozwolone, a co nie?

Wycieczki nad morze lub w góry są zabronione. Na drogach dojazdowych są przewidziane patrole policji i będzie ona odsyłać do domu weekendowych wycieczkowiczow. Przemieszczanie się bez ważnych przyczyn jest zabronione, nie można również jechać samochodem na wycieczkę do lasu, parku lub przestrzeni rekreacyjnych.

W Flandrii zamyka się przestrzenie rekreacyjne (recreatiedomeinen, proviniciedomeinen), tak aby nie doszło do tego, że tłumy ludzi będą w nich spacerować. Wszystkie place zabaw są również zamknięte.

Co można wiec robić?

Nadal dozwolone są wycieczki piesze, rowerowe i jogging, ale jedynie w pojedynkę, rodzina lub maksymalnie z jedna znajoma osoba.  Jeśli wychodzi się z dwoma osobami, to należy zachować odległość 1.5 m. Nie należy również przemieszczać się godzinami, nakazane jest, aby jak najkrócej być na zewnątrz i wrócić do domu. Można również iść do sklepu (ale nie cala rodzina, tylko jedna osoba powinna robić zakupy). Tutaj również nakazuje się utrzymać odstęp 1.5 m.

Z kim?

Rodzina może razem wyjść na zewnątrz. Rodzina to wszystkie osoby mieszkające pod jednym dachem. Nie zalicza się do rodziny grupa przyjaciół, która zbiera się razem, aby się przejść lub razem uczestniczyć w innych aktywnościach. Tego rodzaju zachowania są zagrożone kara wwiezienia do 3 lat i grzywna do 4000 euro).

Poradnik online czy ma symptomy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem?

Szpitale w Belgii zrealizowały pomysł, który ma pomoc ocenić pacjentom czy maja przesłanki sądzić, że są zainfekowani wirusem COVID-19 czy nie. Ma to pomoc zmniejszyć obawy pacjentów i zmniejszyć liczbę osób, która miałaby się udać na izbę przyjęć. Na podstawie symptomów, które pacjenci opisują w odpowiedzi na pytania w ankiecie, zostaje oceniane ich ryzyko zakażenia COVID-19 w danym momencie. Ponadto dodatkowo podawane są informacje, gdzie pacjent może się zgłosić w przypadku podejrzenia COVID-19.

Ten program online nie daje diagnozy, ale udziela porad, w przypadku różnych symptomów i powoduje, że pacjenci niepotrzebnie nie będą się udawali na izbę przyjęć, kiedy nie ma takiej potrzeby. Program daje również wskazówki czy trzeba zostać w domu lub czy trzeba skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Aby skorzystać z tego programu online należy się zalogować na stronie www. Adres strony to (strona dostępna w języku angielskim, francuskim, holenderskim i hiszpańskim, ale staram się dowiedzieć czy można zrobić taka stronę w języku polskim):

 

Śmiertelność z powodu koronawirusa w Belgii i we Włoszech

W Belgii wzrosła w ciągu piec dni liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19, z 10 do 67. Jest to wzrost śmiertelności większy niż w krajach graniczących z Belgia. Tylko w Chinach i Hiszpanii umierało w ciągu pięciu dni licząc od piątej osoby zmarłej więcej osób. Czy ta tendencja się utrzyma dowiemy się w nadchodzących dniach. Jako że jesteśmy we wznoszącej się części krzywej zachorowań, należy starać się zachować środki ostrożności i stosować do rad dotyczących zakazu przemieszczania i ograniczenia socjalnych kontaktów.

We Włoszech został wczoraj ustanowiony nowy, niechlubny rekord. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 793 osób z powodu COVID-19, co zwiększa całkowitą liczbę osób zmarłych z tego powodu we Włoszech do 4825 osób. Ilość zakażonych także zwiększył się z 47021 do 53578. Najwięcej ludzi zmarło w Lombardii, w której śmiertelność z powodu koronawirusa wynosi 3%.

Władze Włoch zaostrzyły jeszcze środki zapobiegawcze związane z ‘lockdown’. W regionach północnych Włoch obowiązuje teraz całkowity zakaz opuszczania domów i istnieje nadzieja, że dzięki tym obostrzeniom uda się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przesyłam wszystkim weekendowe bezwirusowe pozdrowienia,

Dr Agnieszka Ciarka

Kardiolog

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search