Holter EKG

Monitor holterowski pozwala kardiologowi na śledzenie zaburzeń rytmu serca (rozpoznanie częstoskurczów, czyli szybkich rytmów serca, jak również przy niskiej częstości akcji serca lub pauz). Monitor holterowski działa jak „super długi” elektrokardiogram. Aktywność elektryczna serca jest rejestrowana przez 24 lub 48 godzin za pomocą elektrod przyklejonych do klatki piersiowej i podłączonych do przenośnego rejestratora.  W ten sposób kardiolog otrzymuje obraz aktywności serca w dłuższym okresie czasu. Na podstawie nagrania lekarz określa, czy masz arytmię serca. Jest to szczególnie przydatne u pacjentów, u których występują kołatania serca lub omdlenia, ponieważ podczas tych objawów potrzebujemy rejestracji elektrokardiogramu, które często występują, gdy pacjent jest w domu, a nie w gabinecie kardiologa.

Przygotowanie

Zaleca się noszenie luźnego ubrania i paska, gdy przyjdziesz do szpitala na założenie Holtera EKG. Zdejmuje się ubranie z górnej polowy ciała, tors trzeba czasem ogolić w miejscu, gdzie przyczepia się elektrody. Elektrody przykleja się do ciała i podłącza przewodami do małego urządzenia, który jest monitorem Holtera. Holter zwykle przywiązuje się do paska.

Procedury

Podczas testu powinieneś wykonywać wszystkie czynności, które normalnie robisz w ciągu dnia. Powinieneś robić ćwiczenia, jakie zwykle robisz (z wyjątkiem pływania). Rejestrator musi być zawsze podłączony, nawet w nocy. Zostaniesz również poproszony, aby prowadzić specjalny dziennik, w którym dokładnie opiszesz, co i kiedy robiłeś. Na aparacie Holter jest również przycisk, który możesz nacisnąć, kiedy odczuwasz zaburzenia rytmu serca, tak aby moc skorelować godzinę wystąpienia objawów i zapis EKG w danej chwili. Zapis EKG za pomocą monitora holterowskiego jest zabiegiem wolnym od ryzyka i bezbolesnym.

Opieka po Holterze

Nie są potrzebne żadnego specjalne czynności. Po zakończeniu testu, można samemu odłączyć aparat Holtera. Jest to proste i zostanie ci to wyjaśnione w momencie, gdy Holter EKG będzie zakładany. Zwrócisz Holter do naszej praktyki. Po analizie, wyniki badania zostaną omówione z kardiologiem.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search