Ciągły trend wzrostowy infekcji koronawirusem w Belgii. Czy będzie kolejny lockdown, ograniczony do regionu Antwerpii? I co postanowi jutro Rada Bezpieczenstwa?

Średnia liczba infekcji wzrosła do 255,3 dziennie w tygodniu od 16 do 22 lipca, według najnowszych danych Sciensano. Jeszcze wczoraj średnia liczba infekcji wynosiła 216. W środę odnotowano największą liczbę infekcji w ciągu jednego dnia od prawie trzech miesięcy.

 

W środę 22 lipca zdiagnozowano 534 nowe infekcje COVID-19. Prawie połowa z tych infekcji miała miejsce w prowincji Antwerpia. Po Antwerpii, największy wzrost w ciągu jednego tygodnia odnotowano w Limburgii, 47 procent, do 139 przypadków. Tylko w Brukseli (-6%) i Brabancji Walońskiej (-3%) tendencja infekcji COVID-19 jest negatywna.

 

Całkowita liczba infekcji wynosi obecnie w Belgii 65 727. To o 528 więcej niż liczba infekcji zgłoszonych przez Sciensano w sobotę.

 

Liczba hospitalizacji wzrosła o 30 procent: średnio 13 osób dziennie jest przyjmowanych do szpitala. Wczoraj do szpitala przyjęto 19 pacjentów, przedwczoraj 28. 31 pacjentów zostało wypisanych ze szpitala. Dzięki temu całkowita liczba przyjęć wynosi 212. Spośród nich, 45 jest na intensywnej terapii, 4 więcej niż dzień wcześniej.

 

W sumie zginęło 9.821 osób. To o 4 więcej niż dzień wcześniej.

 

Liczba reprodukcyjna wirusa w całym kraju to 1.5 (to znaczy ze 2 chore osoby zarażają 3 inne). W Antwerpii ta liczba to 2, czyli każda osoba zakaża dwie inne. Pojawiają się glosy, ze Antwerpia powinna ponownie wprowadzić lockdown, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Z tego właśnie powodu wirusolodzy bija na alarm i już jutro rano jest zwołane kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa (normalnie miało się ono odbyć pod koniec przyszłego tygodnia, ale ze względu na rozwijająca się pandemie zostało ono przyspieszone).

Już wiadomo, ze na pewno zostaną jutro zaostrzone środki zapobiegawcze, nie wiadomo tylko jak bardzo. Jest to najważniejsza Rada Bezpieczeństwa od marca, ponieważ większość wirusologów twierdzi, że środki zapobiegawcze nie są wystarczające, w międzyczasie krzywa zakażeń każdego dnia gwałtownie rośnie.

Wirusolodzy chcą zareagować wcześniej niż w przypadku pierwszej fali i uważają, ze przy użyciu odpowiednich środków, jest możliwe skierowanie epidemii w innym kierunku w ciągu czterech tygodni. Cel to mieć epidemie pod kontrolą do 1 września, abyśmy mogli mieć normalny start szkół.

Główną częścią tego, o czym będzie się dyskutować w poniedziałek, jest zmniejszenie liczby osób, z którymi się spotykamy, czyli tzw. buble kontaktów (jak dotąd wynosi to 15 osób na tydzień). Ale nie jest to jedyny środek zapobiegawczy, który będzie dyskutowany. Na przykład, będzie dyskusja o zakupach w sklepach. Należy zmniejszyć liczbę kontaktów podczas robienia zakupów. Prawdopodobnie omówione zostaną także maski ustne i najprawdopodobniej obowiązkowo trzeba je będzie mieć przy sobie, tak jak jest to teraz konieczne w Antwerpii. Obowiązek noszenia maski przez cały czas i wszędzie nie jest przydatny, ale jest to przydatne w ruchliwych miejscach, a burmistrzowie są najlepiej przygotowani do wskazania, gdzie to jest.

Czekamy wiec na nowe orzeczenie Rady Bezpieczeństwa i dlatego jutro postaram się wysłać nowy newsletter z jej postanowieniami.

Do usłyszenia,

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Dr. Agnieszka Ciarka

 

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search