Czarne chmury nad Belgia. Nowe zarządzenia Rady Bezpieczeństwa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Dzisiaj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w Belgii, ze względu na duży wzrost zachorowań na COVID-19 w Belgii.

 

Premier Wilmès wyjaśniła, że zostają zaostrzone środki zapobiegawcze, tak aby zatrzymać wzrostowy trend infekcji COVID-19, ponieważ rozpoczęcie roku szkolnego 1-ego września jest zagrożone. Nie ma żadnych wątpliwości, jeśli chcemy ponownie zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem, należy zaostrzyć wiele środków zapobiegawczych.

Trzeba pamiętać o tym, że zaostrzenie środków dzisiaj, przyniesie pozytywne konsekwencje na rozprzestrzenianie się koronawirusa dopiero za parę tygodni, więc musimy spodziewać się tego, że przez najbliższy miesiąc będzie nadal obserwowana tendencja zwyżkowa infekcji.

 

A oto wprowadzone zmiany.

  1. Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Bezpieczeństwa Narodowego postanowiła zacząć od zmniejszenia tzw. baniek społecznych. W ciągu następnych czterech tygodni, rodzina może przyjąć do swojej bańki społecznej pięć kolejnych osób, nie licząc dzieci. I najważniejsze, ta bańka musi pozostać taka sama przez następne cztery tygodnie. Co to znaczy bańka społeczna: są to osoby spoza twojej rodziny, z którymi będziesz miał bliski kontakt i gdzie nie zawsze można zachować bezpieczny dystans. Te nowe zasady dotyczące mniejszej bańki wchodzą w życie w środę z powodów praktycznych. Do tego czasu, oczywiście, nie powinieneś robić tego, co niektórzy przed lockdown (czyli imprez przed ‘zamknięciem’).

 

  1. Wizyty rodzinne (maksymalnie 10 osób).

Oprócz mniejszych baniek społecznych, spotkania, wycieczki i wizyty rodzinne są ograniczone do maksymalnie dziesięciu osób. Również wtedy nie liczą się dzieci młodsze niż dwanaście lat. Dotyczy to również przyjęć i bankietów, takich jak wesela. Wesela odgrywają duża role przy rozprzestrzenianiu infekcji i stad takie drastyczne obostrzenia.

 

  1. Telepraca.

Ponownie zaleca się również telepracę. Telepraca nadal była normą, ale to zalecenie uległo zmniejszeniu. Może być konieczna praca w systemie zmianowym, w którym czasami jedna osoba pracuje w domu, a potem inna, na zmianę.

 

  1. Zakupy

Jeśli chodzi o zakupy, to od tej pory powinny one być dokonywane samodzielnie. Klienci mogą spędzić w sklepie maksymalnie 30 minut.

 

  1. Imprezy.

Pierwotnie planowano od 1 sierpnia podwoić liczbę osób na imprezach – dziś dozwolone są takie na 200 osób wewnątrz i 400 na zewnątrz. Limit ten został zmniejszony o połowę do 100 w pomieszczeniach i 200 na zewnątrz. Burmistrzowie będę skrupulatnie kontrolować wszystkie zaplanowane imprezy i ewentualnie anulować. Maseczki są również obowiązkowe podczas tych imprez.

 

  1. Maseczki.

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, ale jeśli wyjdziesz na zewnątrz, musisz mieć ją w kieszeni. Lista miejsc, w których zawsze należy nosić maskę, jest długa. Ale uczynienie maski obowiązkową przez cały czas i wszędzie jest bardzo trudne. Załóżmy, że chcesz iść na spacer po bardzo męczącym dniu. Czy to rozsądne, aby uczynić maskę obowiązkową? Pyta retorycznie pani premier.

 

Jeśli te środki zapobiegawcze nie zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa, to będą musiały być zaostrzone w krótkim okresie. Należy tylko mieć nadzieje, że jeśli wszyscy zastosujemy się do tych zasad, to w najbliższych tygodniach nie będą konieczne kolejne obostrzenia.

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo w moje urodziny,

Dr. Agnieszka Ciarka

 

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search