Co zrobic gdy zarazilem sie koronawirusem? Czy moge isc do dentysty? Czy plukanie gardla sola przeciwdziala zakazeniom przez koronawirusa?

Niestety po wczorajszym lekkim spadku zachorowań na koronawirusa w Belgii, dzisiejsze dane są mniej optymistyczne.

Wczoraj zanotowano 526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Belgii, co daje łącznie 4269 zdiagnozowanych infekcji. 1859 pacjentów z COVID-19 jest hospitalizowanych, w tym 381 na intensywnej terapii (242 ze wspomaganym oddychaniem). Wczoraj zmarło 34 osób, co znaczy ze całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa wzrosła do 122 osób.

Cyfry te wskazują, że jesteśmy nadal w sytuacji kryzysowej i nadal trzeba przestrzegać zaleceń odnośnie izolacji socjalnej i wzmożonej higieny. Należy starać się w tym wytrwać, tak, żeby nie doprowadzić do zwiększonej liczby zakażeń.

Dzisiaj kilka często zadawanych pytań w związku z koronawirusem i odpowiedzi na nie. Jeśli maja Państwo jeszcze jakieś inne nurtujące pytania to proszę przesyłać bez średnio na email: dr.ciarka@procardio.info .

 

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem?

Pierwsze objawy zarażenia przypominają grypę: gorączka, zmęczenie, suchy kaszel. Tak samo jak w przypadku grypy mogą się one rozwinąć i doprowadzić do zapalenia płuc, hospitalizacji i poważnych komplikacji.

Jeśli boisz się zakażenia unikaj skupisk ludzi, nie siedź w poczekalni lekarza pierwszego kontaktu i nie zgłaszaj się na izbę przyjęć. Należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu telefonicznie, w ten sposób zapobiega się dalszego rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Co można zrobić, aby nie zarazić się wirusem COVID-19?

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus COVID-19 rozprzestrzenia się poprzez bliskie kontakty międzyludzkie droga kropelkowa, w przypadku, kiedy zarażona osoba kicha lub kaszle. Dlatego trzeba zachowywać dystans 1.5 metrowy od innych osób.

Wirus może też być obecny na przedmiotach (np. klamkach drzwi) i w ten sposób przenosić się na osoby. Wirus przezywa kilka godzin na przedmiotach.

Osoba zakażona może zarażać inne osoby nie mając jeszcze żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby dbać o dobra higienę (myc ręce i odkażać środkami z alkoholem), nie podawać sobie rak na powitanie i nie dotykać rękami twarzy.

Jeśli nie jest się zakażonym noszenie masek nie jest użyteczne. Natomiast maski są bardzo przydatne, jeśli noszone przez osoby już zakażone, żeby chronić inne.

Czy odkażające żele do rak eliminują wirusa?

Wiele osób pyta jaki żel do rak jest efektywny w walce z COVID-19. Pytanie to nie do końca ma znaczenie, najlepsze jest mycie rak mydłem (najlepiej w płynie). Jeśli jednak zdecydujesz się na żel dezynfekujący do rak, musi on zawierać przynajmniej 70 do 80% alkoholu, żeby być skuteczny w walce z koronawirusem.

Jestem chory? Dlaczego nie przeprowadza się u mnie testu na koronawirusa?

Aby nie blokować laboratoriów przeprowadza się testy tylko u osób bardzo chorych oraz u pracowników służby zdrowia (ze zrozumiałych powodów => jeśli pracownik służby zdrowia jest zakażony, będzie zakażał pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitala lub na izbę przyjęć, czego absolutnie trzeba uniknąć).

Osoby, które chorują i pozostają w domu w kwarantannie, nie maja wykonywanych testów. Dlatego liczba przypadków koronawirusa w Belgii jest zaniżona, a przypadków jest o wiele więcej.

Jak odbywa się screening na koronawirusa?

Lekarz pobiera wymaz z gardła lub nosa. Test zostaje następnie wysłany do laboratorium do analizy genetycznej na obecność COVID-19.

Co zrobić, jeśli zaraziłem się wirusem?

Należy przez wszystkim zostać w domu. Postarać się odizolować tak, aby nie zarażać innych. Jeśli wynik testu był pozytywny, automatycznie otrzymasz zwolnienie od pracy na 7 dni. Nie można wtedy tez opuszczać miejsca zamieszkania. Wszystkie inne rzeczy, takie jak kwarantanna w oczekiwaniu na wynik testu, praca w domu etc. uzgadnia się z pracodawca.

Jak umiera się w przebiegu infekcji koronawirusem?

Najczęściej umiera się z powodu problemów z oddychaniem. Infekcja COVID-19 może spowodować obustronne zapalenie płuc. W przypadku zapalenia płuc, następuje obrzęk pęcherzyków płucnych i wypełniają się one płynem, tak, że tlen nie może dotrzeć do poprzez płuca do organizmu, a dwutlenek węgla nie może zostać wyeliminowany przez płuca. Dochodzi do obniżenia zawartości tlenu we krwi, a serce musi mocniej pracować, tak aby dostarczyć więcej krwi ubogiej w tlen i odpowiedzieć w ten sposób na zapotrzebowanie komórek organizmu na tlen. W ten sposób dochodzi do przeciążenia i w końcu do uszkodzenia serca. Ponadto poważna infekcja koronawirusem może również prowadzić do zakażenia krwi, ponieważ poprzez uszkodzone pęcherzyki płucne mogą wnikać do organizmu bakterie. To może doprowadzić do wstrząsu septycznego, który w konsekwencji powoduje zmniejszenie ciśnienia i niewydolności krążenia. System immunologiczny może również podczas infekcji zostać tak mocno zaktywowany, że będzie powodował szkody w organizmie, i doprowadzić poprzez zwiększona reakcje zapalna do dalszych uszkodzeń organów, w tym płuc.

Jak należy myc ręce?

Mycie rak eliminuje wirusa, ale należy robić to gruntownie. Wszystkie części rok należy dobrze umyć: (dłonie, wierzch dłoni, pomiędzy palcami, kciuk, końcówki palców itd.). Następnie trzeba wytrzeć ręce, najlepiej chusteczka, a następnie zakręcić kran przez ta chusteczkę, a chusteczkę wyrzucić.

Czy płukanie gardła woda z sola pomaga?

Takie wiadomości, że płukanie gardła woda z sola zapobiega infekcji krążą po intrenecie. Ten sposób nie ma żadnych przesłanek naukowych i jest to z medycznego punku widzenia nonsens.

Jeśli masz objawy zakażenia to trzeba skontaktować się z lekarzem, który przepisze leki, a nie leczyć się ‘domowymi sposobami’ jak ten opisany powyżej.

Czy można zarazić się COVID-19 poprzez jedzenie zamawiane na wynos (pizza, chińszczyzna, inne restauracje)?

Wirus przezywa na różnych przedmiotach, więc jest to również aktualne dla zamówień jedzenia. Zamawianie jedzenia z dostawa do domu oraz odbieranie jedzenia w restauracji na wynos jest dozwolone. Restauracje musze również przywiązywać jeszcze większą wagę do higienicznych warunków pracy.

Czy mogę iść do psychologa?

System zdrowia w Belgii zapewnia ciągłość usług medycznych. Jak najbardziej można skontaktować się z psychologiem, ale aby zmniejszyć maksymalnie ryzyko zakażenia klasyczne konsultacje nie odbywają się, a w zamian nich odbywają się telekonsultacje i konsultacje online. Psycholodzy stwierdzają, że bardzo dużo ludzi jest zaniepokojonych zaistniała sytuacja, a nakaz niewychodzenia z domu może przełożyć się na różne zaburzenia psychiczne. Dlatego w tej chwili są opracowywane wskazówki, w jaki sposób można zapewnić optymalna opiekę psychologiczna w zaistniałej sytuacji.

Czy mogę iść do dentysty?

Związek dentystów wydal zalecenie ze tylko przypadki niecierpiące zwłoki powinny być zaopatrzone przez dentystów, kontrole są przekładane na inne terminy. Jako że nie ma wytycznych od Rady Bezpieczeństwa w Belgii, każda praktyka dentystyczna decyduje w jaki sposób funkcjonuje. Najlepiej wiec w przypadku potrzeby skontaktować się telefonicznie ze swoim dentysta.

Czy mogę wychodzić na zewnątrz?

Tak, ale tylko w najbliższej okolicy domu, można spacerować, biegać lub jeździć na rowerze. Najlepiej w pojedynkę, albo maksymalnie z jedna osoba (zachowując dystans 1.5 metra, jeśli nie jest to osoba mieszkająca z nami pod jednym dachem).

Mam 75 lat? Czy mogę wychodzić na zewnątrz?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jednak osoby starsze (+ 65 lat), narażone na większe ryzyko komplikacji podczas zakażenia koronawirusem, powinny zostać w domu. Jeśli nie masz żadnych dodatkowych schorzeń i czujesz się dobrze, na pewno dobrze jest zaczerpnąć świeżego powietrza: należy przejść się samemu, nie zbliżać się do osób spotkanych na drodze, po prostu zachować zdrowy rozsadek.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search