Czy mogę zarazić się COVID-19 od swojego kota lub psa?

W Belgii zanotowano pierwszy przypadek na świecie kota, który zaraził się COVID-19 od swojej chorej właścicielki. Aktualnie ten kot jest badany przez weterynarzy na Uniwersytecie w Liège.

Zadajemy wiec sobie teraz pytanie czy nasze domowe zwierzęta mogą zarażać się COVID-19 i czy scenariusz przeciwny może stać się realny, tzn. czy można zarazić się COVID-19 od zwierzęcia domowego.

Kocia sprawa

Kot zakażony COVID-19 należy do kobiety, która wróciła z ferii zimowych we Włoszech. Wystąpiły u niej objawy infekcji i test na COVID-19 wykazał obecność wirusa. Kot, który przebywał w jednym mieszkaniu z właścicielka zachorował po upływie około tygodnia. Nie miał apetytu, wymiotował, miał biegunkę, a ponadto miał problemy z oddychaniem i kasłał. W tej chwili kot zdrowieje, został odizolowany od swojej właścicielki. Po dziewięciu dniach od pierwszych objawów, stan kota się polepszył.

Czy jest to pierwszy przypadek zarażenia zwierzęcia domowego przez COVID-19?

Nie. W Hongkongu opisano przypadki dwóch psów (owczarka niemieckiego i szpica), które również miały pozytywny test na COVID-19, ale nie przedstawiły objawowo zakażenia. Dlatego władze w Hongkongu wylansowały slogan: nie całuje swojego psa lub kota!          Opisany wyżej przypadek zakażenia kota przez COVID-19 jest pierwszy taki na świecie. O tym, że wirusy z grupy koronawirusów mogą zakażać zwierzęta, Światowa Organizacja Zdrowia informowała już podczas epidemii SARS w 2003 roku.

Mam zwierzę domowe, czy mam się bać zakażenia?

Jak dotąd opisane są tylko bardzo rzadkie przypadki zakażeń zwierząt domowych i jest bardzo mało prawdopodobne, że ten fenomen może się powtarzać na szeroką skalę. Ponadto trzeba pamiętać, że w opisanych przypadkach zakażenie przenosiło się z człowieka na zwierzę, a nie odwrotnie. Dlatego uważa się ze ryzyko zakażenie ze zwierzęcia na człowieka jest minimalne. Do tej pory rozpowszechnianie się pandemii COVID-19 przez zwierzęta domowe jest nierealne i opisany belgijski kot nie zmienia poglądów na te sprawę. Jak dotąd nie ma wiec przesłanek sadzić, że możemy się zakazić od zwierząt domowych COVID-19.

Czy jedne zwierzęta są bardziej podatne na zakażenie COVID-19 niż inne?

Wygląda na to, że komórki kotów łatwiej zakazane są przez COVID-19 niż komórki psów. Nie ma na razie danych, czy inne zwierzęta domowe mogą również się zakazić COVID-19.

Co zrobić, jeśli sam jestem chory na COVID-19 i mam zwierzę domowe?

Postaraj się, żeby zwierzę jak najwięcej było w domu i nie miało kontaktu z osoba zakażoną. Najlepiej byłoby, żeby jakaś inna, nie zakażoną osoba z rodziny opiekowała się zwierzęciem. Należy jednak nie zapominać o tym, żeby zwierzę dobrze się czuło, i należy nadal dbać o zwierzę i wychodzić z nim, tak aby mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Dzisiejsze dane pokazują dalszy wzrost zachorowań i hospitalizacji z powodu koronawirusa w Belgii. Wczoraj zanotowano 1049 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (co oznacza lekki spadek pacjentów w porównaniu do przedwczoraj), co daje łącznie 7284 zdiagnozowanych infekcji COVID-19 w Belgii. Wczoraj hospitalizowano 490 nowych pacjentów z COVID-19, więc łączna liczba hospitalizowanych pacjentów z tego powodu to 3042 osoby. 690 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (wzrost o 85 osoby porównaniu z wczoraj). 498 osób przebywających na intensywnej terapii wymaga wspomaganego oddychania. Wczoraj zmarło kolejne 69 osób z powodu COVID-19, co oznacza ze całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 289 osób.

Należy podkreślić za bardzo ważne jest nadal stosowanie się do zaleceń Rady Bezpieczeństwa odnośnie niewychodzenia z domu, jeśli nie jest to konieczne, pracy zdalnej i zachowywania odstępu 1.5 metra od innych osób. Jeśli będziemy stosować te wszystkie zalecenia, ograniczenia w życiu publicznym jakie zostały teraz wprowadzone, będą trwały krócej.

Pozdrawiam serdecznie i bezwirusowo,

Rozpowszechniajmy sprawdzone informacje, a nie koronawirusa,

Agnieszka Ciarka,
kardiolog

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search