Czy mogę zarazić się COVID-19 od swojego kota lub psa?
W Belgii zanotowano pierwszy przypadek na świecie kota, który zaraził się COVID-19 od swojej chorej właścicielki. Aktualnie ten kot jest badany przez weterynarzy na Uniwersytecie w Liège.
Zadajemy wiec sobie teraz pytanie czy nasze domowe zwierzęta mogą zarażać się COVID-19 i czy scenariusz przeciwny może stać się realny, tzn. czy można zarazić się COVID-19 od zwierzęcia domowego.
Kocia sprawa
Kot zakażony COVID-19 należy do kobiety, która wróciła z ferii zimowych we Włoszech. Wystąpiły u niej objawy infekcji i test na COVID-19 wykazał obecność wirusa. Kot, który przebywał w jednym mieszkaniu z właścicielka zachorował po upływie około tygodnia. Nie miał apetytu, wymiotował, miał biegunkę, a ponadto miał problemy z oddychaniem i kasłał. W tej chwili kot zdrowieje, został odizolowany od swojej właścicielki. Po dziewięciu dniach od pierwszych objawów, stan kota się polepszył.
Czy jest to pierwszy przypadek zarażenia zwierzęcia domowego przez COVID-19?
Nie. W Hongkongu opisano przypadki dwóch psów (owczarka niemieckiego i szpica), które również miały pozytywny test na COVID-19, ale nie przedstawiły objawowo zakażenia. Dlatego władze w Hongkongu wylansowały slogan: nie całuje swojego psa lub kota! Opisany wyżej przypadek zakażenia kota przez COVID-19 jest pierwszy taki na świecie. O tym, że wirusy z grupy koronawirusów mogą zakażać zwierzęta, Światowa Organizacja Zdrowia informowała już podczas epidemii SARS w 2003 roku.
Mam zwierzę domowe, czy mam się bać zakażenia?
Jak dotąd opisane są tylko bardzo rzadkie przypadki zakażeń zwierząt domowych i jest bardzo mało prawdopodobne, że ten fenomen może się powtarzać na szeroką skalę. Ponadto trzeba pamiętać, że w opisanych przypadkach zakażenie przenosiło się z człowieka na zwierzę, a nie odwrotnie. Dlatego uważa się ze ryzyko zakażenie ze zwierzęcia na człowieka jest minimalne. Do tej pory rozpowszechnianie się pandemii COVID-19 przez zwierzęta domowe jest nierealne i opisany belgijski kot nie zmienia poglądów na te sprawę. Jak dotąd nie ma wiec przesłanek sadzić, że możemy się zakazić od zwierząt domowych COVID-19.
Czy jedne zwierzęta są bardziej podatne na zakażenie COVID-19 niż inne?
Wygląda na to, że komórki kotów łatwiej zakazane są przez COVID-19 niż komórki psów. Nie ma na razie danych, czy inne zwierzęta domowe mogą również się zakazić COVID-19.
Co zrobić, jeśli sam jestem chory na COVID-19 i mam zwierzę domowe?
Postaraj się, żeby zwierzę jak najwięcej było w domu i nie miało kontaktu z osoba zakażoną. Najlepiej byłoby, żeby jakaś inna, nie zakażoną osoba z rodziny opiekowała się zwierzęciem. Należy jednak nie zapominać o tym, żeby zwierzę dobrze się czuło, i należy nadal dbać o zwierzę i wychodzić z nim, tak aby mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Dzisiejsze dane pokazują dalszy wzrost zachorowań i hospitalizacji z powodu koronawirusa w Belgii. Wczoraj zanotowano 1049 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (co oznacza lekki spadek pacjentów w porównaniu do przedwczoraj), co daje łącznie 7284 zdiagnozowanych infekcji COVID-19 w Belgii. Wczoraj hospitalizowano 490 nowych pacjentów z COVID-19, więc łączna liczba hospitalizowanych pacjentów z tego powodu to 3042 osoby. 690 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (wzrost o 85 osoby porównaniu z wczoraj). 498 osób przebywających na intensywnej terapii wymaga wspomaganego oddychania. Wczoraj zmarło kolejne 69 osób z powodu COVID-19, co oznacza ze całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 289 osób.
Należy podkreślić za bardzo ważne jest nadal stosowanie się do zaleceń Rady Bezpieczeństwa odnośnie niewychodzenia z domu, jeśli nie jest to konieczne, pracy zdalnej i zachowywania odstępu 1.5 metra od innych osób. Jeśli będziemy stosować te wszystkie zalecenia, ograniczenia w życiu publicznym jakie zostały teraz wprowadzone, będą trwały krócej.
Pozdrawiam serdecznie i bezwirusowo,
Rozpowszechniajmy sprawdzone informacje, a nie koronawirusa,
Agnieszka Ciarka,
kardiolog