Dziś wieczorem zostaną ogłoszone nowe środki zapobiegawcze w związku z logarytmicznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Dalsze informacje zamieszczę na moim blogu pod koniec dnia.

Barometr zakażeń koronawirusem jest czerwony prawie w całej Belgii

Już wiemy, że właśnie dlatego życie towarzyskie będzie musiało zapłacić za to cenę i kolejne obostrzenia zostaną ogłoszone dziś wieczór. Najprawdopodobniej dziś w Belgii ogłosi się poziom czwarty zagrożenia epidemiologicznego (a przy przejściu do poziomu 5 może być ogłoszony nowy lockdown). Liczba zakażeń również podwaja się z tygodnia na tydzień, a dane liczbowe są trzy razy wyższe niż w marcu, podczas pierwszej fali zakażenia. Według premiera Belgii, sytuacja jest dużo gorsza niż podczas pierwszej fali. Nie ma wątpliwości, że należy szybko podjąć nowe działania.

Dla rządu misja jest jasna. Trzeba opanować sytuację w szpitalach dla lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. Szpitale są w punkcie krytycznym. Regularna opieka jest znów zagrożona, ponieważ w zależności od prowincji szpitale musza zarezerwować 25% do 50% łóżek dla pacjentów z COVID-19. Prognozy są jednoznaczne. Dzisiejsza sytuacja w Brukseli (gdzie połowa łóżek intensywnej terapii jest już zarezerwowana dla pacjentów z COVID-19) będzie widoczna również w innych prowincjach w najbliższych dniach i tygodniach.

 

Co oznacza poziom 4 zagrożenia epidemiologicznego.

W przypadku branży hotelarsko-gastronomicznej będzie trzeba wybrać pomiędzy scenariuszem francuskim – jednolity czas zamknięcia restauracji i kawiarni – a holenderskim scenariuszem całkowitego zamknięcia.

Jeśli chodzi o kontakty socjalne, to w przypadku zagrożenia epidemiologicznego na poziomie 4 będzie dozwolony jedynie jeden bliski kontakt z osoby poza własnego gospodarstwa domowego (dzisiaj są dozwolone kontakty z trzema osobami). Zaleca się ograniczanie kontaktów jak to tylko możliwe z osobami, z którymi nie zachowuje się dystansu społecznego i nie nosi się masek.

Przede wszystkim edukacja, instytucje opiekuńcze i środowisko biznesowe muszą być w stanie kontynuować pracę, aczkolwiek praca zdalna powinna być preferowana, kiedy to możliwe.

Może zostać również wprowadzona godzina policyjna, choć mniej drastyczna niż we Francji. Źródło rządowe mówi o nocnej godzinie policyjnej między 1:00 rano a 6:00 rano, jak już wprowadziły Walońska Brabancja i Luksemburg.

Najprawdopodobniej zostaną ograniczone imprezy i zawody sportowe.

 

Nowe zalecenia opisze na blogu dziś wieczorem.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search