Liczba zakażeń koronawirusem w Belgii rośnie ekspotencjalnie. I sytuacja epidemiologiczna wygląda coraz gorzej…

Na wykresie zakażeń Covid-19 w Belgii; obserwujemy taki przyrost nowych infekcji koronawirusem, że wygląda to jak zarys wzgórz alpejskich (Rycina 1).

 

Rycina 1

Codzienna liczba zdiagnozowanych nowych zakażeń COVID-19 w Belgii od 1 maja do 4 października 2020 roku.

 

Cyfry wzrastają bardzo szybko, a krzywa przybrała charakter wykładniczy. Nie trzeba nawet za bardzo dramatyzować, te cyfry same w sobie są przerażające, uważają epidemiolodzy. Jedyna różnica w stosunku do marca to fakt, że jest więcej ‘buforów’ spowalniających rozprzestrzenianie się koronawirusem.

Belgia stopniowo wchodzi do światowej czołówki pod względem liczby nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców. Gorzej we Wspólnocie Europejskiej jest tylko w Czechach.

Dlatego epidemiolodzy apelują: stosujcie wszystkie środki zabezpieczające i ograniczajcie swoje kontakty towarzyskie, bo aktualnie nie robimy tego wystarczająco dobrze!!!

 

Według mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), obraz pandemii w Europie jest z dnia na dzień coraz bardziej ponury. Szesnaście państw europejskich, zmienia kolor na czerwony i jest to Republika Czeska, Belgia, Holandia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Islandia, Słowacja, Luksemburg, Rumunia, Malta, Słowenia, Irlandia, Austria, Węgry i Portugalia.

 

W okresie od 1 do 7 października w Belgii potwierdzono średnio 3 749 nowych zakażeń COVID-19 dziennie. Jest to wzrost o 89 procent w porównaniu do poprzednich siedmiu dni. Według mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Belgia jest po Czechach państwem z najwyższym przyrostem zakażeń w Europie.

 

W środę 7 października zdiagnozowano 6.083 infekcje COVID-19 w Belgii.

Utrzymuje się zatem tendencja wzrostowa w zakresie liczby zakażeń. W sobotę nastąpił wzrost o 80 procent w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami. Od początku epidemii, 156 931 osób w Belgii zostało już zarażonych.

 

Wciąż rośnie też liczba przyjęć do szpitali. W zeszłym tygodniu do szpitali przyjmowano średnio 119 osób dziennie, co stanowi wzrost o 66,7 procent. Obecnie w szpitalu przebywa 1.257 osób, z czego 226 znajduje się na intensywnej terapii.

 

Między 1 a 7 października, średnio 15,4 osoby dziennie umierało z powodu infekcji. W międzyczasie, na COVID-19 zmarło już 10,175 osób.

 

Serdecznie pozdrawiam bezwirusowo,

 

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr.Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search