Dzisiaj dyskusja o ‘bańce pięcioosobowej’ w Belgii, czyli o tym jak efektywnie ograniczyć kontakty społeczne, aby stawić czoła pandemii.

 

W Belgii obowiązuje obecnie tzw. 5 osobowa ‘bańka’ kontaktowa. Oznacza to, że w celu ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa, każda rodzina (lub każda osoba mieszkająca razem) może mieć dziś bliski kontakt tylko z maksymalnie pięcioma osobami. I powinny to być zawsze te same osoby.

Ta idea „bańka pięcioosobowej” spotkała się z dużą krytyką. Między krytycznie się do niej odniósł ekonomista zdrowia Lieven Annemans (UGent), który w otwartym liście wezwał do zakwestionowania tej zasady, ponieważ korzyści medyczne według niego nie mogą przeważyć nad „psychologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi konsekwencjami”. Wiele osób również stwierdza, że bańka pięcioosobowa jest zbyt restrykcyjna i nawoływało do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

W konsekwencji niekończące się dyskusje i teorie podważające zasadność tego środka zapobiegawczego spowodowały, że idea ‘banki pięcioosobowej’ jest przez niektórych wirologów określana, jako spalona. Pojawiły się informacje, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego, podczas zebrania planowanego na przyszłą środę, zaproponuje złagodzenie zasady bańki z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.

 

Czy jest możliwość, że ‘bańka pięcioosobowa’ zostanie zniesiona?

Wirolodzy, przyznają, ze względu na brak akceptacji społecznej, trzeba szukać innych rozwiązań, choć szkoda, bo ten środek zapobiegawczy wyraźnie zadziałał.

Niezależnie od tego jaka będzie propozycja ekspertów, wiadomo, że podstawowa zasada będzie ograniczenie kontaktów społecznych. Nie powinniśmy więc mieć złudzeń, nowy środek sprowadzi się mniej więcej do tego samego. Alternatywą może być bańka dziesięcioosobowa, bańka elastyczna lub budżet kontaktowy. Pozostaje więc linia podstawowa: mocno ograniczyć bliski kontakt z innymi osobami. Więc na pewno nie będzie carte blanche dla naszego życia towarzyskiego.

 

Psycholodzy również biją na alarm, ponieważ nie jest według nich fair to, że na środki zapobiegawcze pandemii COVID-19, patrzy się jedynie z perspektywy epidemiologicznej, ale nie zastanawia się właściwie, jak zmotywować ludność do ich stosowania. I tak na przykład w sprawie ewentualnego wprowadzenia ‘budżetu na kontakty’ psycholodzy są zgodni, że jeśli każda osoba będzie musiała śledzić swoje kontakty społeczne z komputerem na kolanach i plikiem Excel, to już mogą oni powiedzieć, że na pewno się to nie uda.

 

Nie wiem jak Rada Bezpieczeństwa wybrnie z aktualnej sytuacji i jaki środek zapobiegawczy zaproponuje, aby ograniczyć kontakty społeczne, a jednocześnie nie ingerować w dobrostan psychologiczny jednostek, a w konsekwencji całego społeczeństwa.

Serdecznie pozdrawiam bezwirusowo,

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr.Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search