Dzisiaj o tym jak zapisać się na listę oczekujących na szczepienia w Belgii i o tym, że szczyt 3ciej fali pandemii mamy chyba już za sobą…

Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas nadziei. I rzeczywiście mam dzisiaj trzy wiadomości, które napawają lekkim optymizmem, po miesiącach lockdownu, obostrzeń odnośnie podróży, uciążliwych zakazów odnośnie spotykania się z bliskimi, przeciążonych szpitali, wielu chorych osób, jak również tych, którym pandemia zabrała życie, i w ogóle bardzo niefajnej rzeczywistości.

 

No więc jakie pozytywne wiadomości dzisiaj:

  1. PIERWSZA POZYTYWNA WIADOMOSC: można zapisać się na listę rezerwowa na szczepienie.

 

Od wtorku 6 kwietnia każdy może zapisać się na listę rezerwową w Belgii na szczepienia. O co chodzi?

Otóż, każdego dnia osoby, które były umówione na szczepienie, z różnych powodów nie dotrzymują terminu. Te miejsca są wiec niewykorzystane. Co ważniejsze, zarezerwowane dla nich dawki szczepionki pozostają również niewykorzystane, a ponieważ wymagają specjalnego przygotowania, mogą nawet zostać zmarnowane.

Aby uniknąć tego problemu, we wtorek 6 kwietnia rozpoczyna prace nowy system rezerwacji na szczepienia, który ma wykorzystać dawki pacjentów, którzy się nie zgłoszą.

Co trzeba wiec zrobić, aby z tego skorzystać?  Zapisz się na listę, podaj swoje dane kontaktowe i kiedy jesteś osiągalny, a jeśli w najbliższym punkcie szczepień pozostaną jeszcze dawki, będziesz miał szanse, że zostaniesz poinformowany, abyś przyszedł i został zaszczepiony.

 

Istnieją jednak pewne zastrzeżenia.

Po pierwsze, system nie działa na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Kontaktuje się z osobami, gdy należą one do grupy, która jest aktualnie traktowana priorytetowo. Nie ma mowy na przykład, o tym, że młody sprawny 25-latek zajmie miejsce przeznaczone dla starszej osoby z problemami kardiologicznymi. Osoby w wieku dwudziestu kilku lat mogą w tej chwili zarejestrować się na liście, ale nie będą jeszcze wezwane.

Po drugie, system działa dopiero od wtorku w dwóch punktach szczepień we Flandrii, inne mają się do niego wkrótce przyłączyć. W Brukseli podobny system jest obsługiwany przez firmę Doctena i nowy moduł do wykorzystania szczepionek, na które ktoś się nie zgłosił powinien być gotowy do działania w połowie kwietnia.

WAZNE: rejestracja na liście rezerwowej będzie odbywać się od wtorku na platformie Qvax, która zapewnia wszelkiego rodzaju informacje i porady dotyczące szczepień.

LINK DO PLATFOMRY QVAX

Dlatego wszystkie osoby, które chcą się zaszczepić proszę o zarejestrowanie się na tej platformie od wtorku 06.04.2021, z odrobina szczęścia może się udać zaszczepić wcześniej niż przewidziano!

  1. DRUGA POZYTYWNA WIADOMOSC: mamy chyba już za sobą szczyt trzeciej fali pandemii!

Wczoraj Sciensano podało, że zarejestrowano średnio mniej nowych zakażeń niż przedwczoraj.

W okresie od 23 do 29 marca każdego dnia w Belgii zdiagnozowano średnio 4 814 nowych zakażeń. To było o 11 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Jest to jednak mniej niż 4,827 infekcji zgłoszonych przedwczoraj, w okresie od 22 do 28 marca. To pierwszy raz od ponad trzech tygodni, kiedy odnotowano niższy wynik niż dzień wcześniej! Jeśli ten trend spadkowy będzie kontynuowany, to w poprzednią niedzielę osiągnęliśmy szczyt zachorowań w ramach trzeciej fali. W ostatni poniedziałek pozytywny wynik testu uzyskało o 2,4 procent mniej osób niż tydzień wcześniej. Współczynnik reprodukcji wirusa wynosi obecnie 1,11 (powinien on spaść poniżej 1.00, żeby mówić o wyhamowywaniu pandemii). Aktualnie również spada również śmiertelność związana z koronawirusem. Liczba osób, które zmarły w Belgii w wyniku zakażenia wirusem covid-19 wynosi obecnie 23 045. Liczba hospitalizacji jeszcze nie malej, ale jest to zrozumiale, ponieważ najpierw notuje się spadek zachorowań, a dopiero kilka/kilkanaście dni potem zauważa się trend spadkowy w hospitalizacjach. W okresie od 26 marca do 1 kwietnia każdego dnia średnio 261,6 osób musiało zostać przyjętych do szpitala. W skali tygodnia jest to wzrost o 15 procent. W sumie 2 958 pacjentów przebywa obecnie w szpitalu, z czego 790 na intensywnej terapii.

 

  1. TRZECIA POZYTYWNA WIADOMOSC: do 31.03.2021, 14% dorosłej populacji Belgii otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, wynika z najnowszych oficjalnych danych opublikowanych w czwartek przez instytut zdrowia publicznego Sciensano.

 

Bądźmy dobrej myśli, jednak widać jakieś światełko w tunelu!

Najlepsze Życzenia Spokojnych Świat Wielkanocnych!

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search