Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła 25.03.2021 wstępny raport po analizie przypadków zakrzepów po szczepieniu szczepionką Vaxzevria (produkowanej przez firmę Astra Zeneca).

W ubiegłym tygodniu komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, zakończył swoja wstępna analizę przypadków zakrzepów krwi, w tym bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi o nietypowych cechach, takich jak niska liczba płytek krwi, u osób zaszczepionych szczepionką Vaxzevria (wcześniej COVID-19 Vaccine produkowanej przez AstraZeneca).

 

Komitet potwierdził, że szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi oraz że korzyści płynące ze szczepionki w zwalczaniu wciąż powszechnego zagrożenia wirusem COVID-19 nadal przeważają nad ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

 

Komitet zalecił włączenie do informacji o produkcie większej ilości informacji i porad dla pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa. Zmieniona informacja o produkcie oraz związany z nią bezpośredni komunikat dla pracowników służby zdrowia są obecnie dostępne na stronie internetowej EMA.https://www.ema.europa.eu/en/medicines/dhpc/vaxzevria-previously-covid-19-vaccine-astrazeneca-risk-thrombocytopenia-coagulation-disorders

 

W skrócie dodatkowe informacje odnośnie do szczepionki Astra Zeneca umieszczone na stronie Europejskiej Agencji Leków można podsumować następująco:

 

  1. W przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 produkowanej przez firmę AstraZeneca korzyści szczepienia przewyższają ryzyko możliwego związku z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów przy niskim poziomie płytek krwi.
  2. Połączenie zakrzepicy i trombocytopenii (niskiego poziomu płytek krwi), w niektórych przypadkach z towarzyszącym krwawieniem, obserwowano bardzo rzadko po szczepieniu szczepionką przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca.
  3. Pracownicy służby zdrowia powinni być wyczuleni na oznaki i objawy zakrzepowo-zatorowe lub trombocytopenię po szczepieniu szczepionka przeciwko COVID-19 produkowana przez AstraZeneca
  4. Osoby zaszczepione powinny wiedzieć, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią u nich takie objawy, jak duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból brzucha po szczepieniu. Dodatkowo, każdy, u kogo wystąpią objawy neurologiczne w tym silne lub utrzymujące się bóle głowy i niewyraźne widzenie po szczepieniu, lub u którego wystąpiło zasinienie skóry (wybroczyny) po kilku dniach poza miejscem szczepienia, powinien niezwłocznie zwrócić się do lekarza!

 

 

Jak wygląda procedura oceny bezpieczeństwa i skutków ubocznych szczepionki w Europejskiej Agencji Leków?

Ocena zdarzeń zakrzepowo-zatorowych związanych ze szczepionką COVID-19 firmy AstraZeneca jest prowadzona w kontekście analizy sygnałów bezpieczeństwa farmakologicznego, zgodnie z przyspieszonym harmonogramem. Sygnał bezpieczeństwa to informacja o nowym lub niekompletnie udokumentowanym zdarzeniu niepożądanym, które jest potencjalnie spowodowane przez lek taki jak szczepionka i które uzasadnia dalsze badania.

Ocena ryzyka odbywa się w Komitecie Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), odpowiedzialnego za ocenę kwestii bezpieczeństwa leków stosowanych u ludzi. Komitet Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) przy Europejskiej Agencji Leków kontynuuje wiec ocenę zgłoszonych przypadków zakrzepicy po szczepieniu szczepionka Vaxzevria. W tym kontekście EMA zwołuje w dniu 29 marca grupę ekspertów ad hoc w celu zapewnienia dodatkowego wkładu w ocenę. Zewnętrzni eksperci w dziedzinie hematologii (zakrzepica i hemostaza), kardiologii, chorób zakaźnych, wirusologii, neurologii, immunologii i epidemiologii spotkają się, aby przedstawić Komisji swoje poglądy na temat takich aspektów, jak prawdopodobny mechanizm działania, możliwe podstawowe czynniki ryzyka oraz wszelkie dodatkowe dane potrzebne do głębszego zrozumienia zaobserwowanych zdarzeń i potencjalnego ryzyka. W skład tej grupy ekspertów wejdzie również dwóch przedstawicieli społeczeństwa. Wyniki spotkania ekspertów, wraz z dalszą analizą zgłoszonych przypadków, zostaną uwzględnione w bieżącej ocenie PRAC. Oczekuje się, że uaktualnione zalecenie PRAC w tej sprawie zostanie przedstawione na kwietniowym posiedzeniu plenarnym (6-9 kwietnia).

 

Należy wiec zachować zdrowy rozsadek i spokojna głowę. Europejska Agencja Leków monitoruje zgłaszane przypadki i w zeszłym tygodniu ogłosiła ze szczepionka Astra Zeneca nie jest związana ze zwiększeniem ryzyka zakrzepów krwi, a korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Pacjenci po szczepieniu powinni być szczególnie wyczuleni na fakt, ze powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli występują u nich takie objawy jak duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból lub wybroczyny (siniaki) w miejscach innych niż miejsce ukłucia podczas szczepienia.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                          Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search