Jak bezpiecznie latać samolotem podczas epidemii COVID-19?

Ze względu na koronawirusa, nie wszyscy są chętni do tego, aby wsiąść do samolotu i polecieć na wakacje lub w służbową podróż. Ale teraz, gdy duża część świata stopniowo otwiera się ponownie, zarówno biznesmeni, jak i wczasowicze będą mogli podróżować w powietrzu. I to w czasie, gdy pandemia koronawirusa jest jeszcze daleka od zakończenia: jak latać tak bezpiecznie i czy jest to w ogóle możliwe?

Poniżej kilka zaleceń, aby latać bezpiecznie podczas pandemii koronawirusa.

Po pierwsze i najważniejsze, pamiętajmy, że najlepszym sposobem kontroli ekspozycji jest wyeliminowanie zagrożenia. Czyli najlepiej nie latać. Ale jeśli już wsiądziesz do samolotu, pamiętaj o tych wskazówkach, aby uczynić podróż jak najbardziej bezpieczna.

 

  1. Podczas długich podróży, rozważ kilka krótszych lotów, zamiast jednego długiego.

Oczywiście, jeden przerwany lot jest najprzyjemniejszy i najbardziej efektywny. Ale w czasach koronacji naukowcy uważają, że przerwanie podróży ma zalety. Myślą o skróceniu czasu narażenia na kontakt z osobą, która może zakażać podczas lotu. Mówi się również, że najlepiej jest jak najrzadziej korzystać z toalety, bo jest to miejsce, gdzie potencjalnie można zainfekować się koronawirusem, a im dłuższy lot, tym większe prawdopodobieństwo, że z toalety będzie jednak trzeba skorzystać.

  1. Zarezerwuj miejsce przy oknie

Jeśli spojrzysz na krąg o promieniu sześciu metrów wokół siebie, siedząc przy ścianie, zmniejszamy o polowe liczbę osób, z którymi mamy bezpośredni kontakt, a więc jednocześnie ryzyko zakażenia koronawirusem.

  1. Obserwuj co robią linie lotnicze?

Dbanie o zdrowie pasażerów podczas lotu zwykle jest na tym samym poziomie co dbanie o bezpieczeństwo. Przyjrzyj się praktykom bezpieczeństwa linii lotniczych i wybierz te, którzy najlepiej dbają o bezpieczeństwo (bo najpewniej na podobnym poziomie są profilaktyczne działania zapobiegawcze). Spójrzcie na techniczne podejście i kontrole w waszych linii lotniczych. Czy zostały optymalnie zaprojektowane I czy środki te są wdrażane w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń.

  1. Dezynfekowanie

Pani, która siedzi obok i używa dezynfekcyjnych serwetek jednorazowych do przetarcia każdej powierzchni w zasięgu ręki, nie jest szalona. Naukowcy radzą: zdezynfekuj powierzchnie, takie jak pasy bezpieczeństwa i rzeczy osobiste, takie jak paszport.

  1. Regularnie myj ręce

Nie jest to teoria budowy rakiety, bardzo prosta zasada, ale skuteczna. Jeśli nie masz dostępu do mydła i wody, środek do mycia rąk również działa, ale nie tak dobrze.

Dane epidemio logiczne 05.07.2020

Prze ostatnie 7 dni zarejestrowano 82 nowych przypadków COVID-19 na dzień (jest to o 13% mniej niż w poprzednim tygodniu). Zmarły średnio 4 osoby na dobę, co oznacza spadek śmiertelności o prawie 40% w porównaniu z zeszłym tygodniem. Do szpitali przyjęto średnio 13 osób dziennie co oznacza spadek hospitalizacji o 15% w porównaniu z tym sprzed tygodnia.

  1. Pozostań na miejscu, jeśli to możliwe

Jak już będziesz w samolocie, zostań jak najdłużej na miejscu. Ta sama rada będzie miała zastosowanie, jeśli tylko spróbujesz uniknąć zachorowania na grypę w normalnym sezonie grypowym. Badania prepandemiczne wykazały, że rezerwacja miejsca przy oknie i pozostanie na miejscu była najskuteczniejszym środkiem, jaki można było podjąć, aby uniknąć choroby w samolocie.

  1. Załóż maskę

Wiele linii lotniczych wymaga od Ciebie noszenia maski, ale nawet jeśli ta, z którą lecisz, nie wymaga jej (lub jeśli nie egzekwują one ściśle swoich zasad), jest to bardzo zalecane.  Natomiast nie proponuje się używania rękawiczek jednorazowych, ponieważ wydaje się, że może to prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa i niewystarczającej higieny rak.

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search