Czy czekają nas nowe obostrzenia z powodu koronawirusa w Belgii?

W tym tygodniu, w sobotę, średnia nowych zachorowań na koronawirusa wzrosła z 87 do 92 przypadków na dzień. Minister Zdrowia, Maggie de Block biła na alarm mówiąc, że jeśli ten trend się utrzyma, to ponownie zostaną wprowadzone obostrzenia, i nie będzie to jedynie dotyczyło na przykład noszenia masek w przestrzeni publicznej, tylko będą to bardziej drastyczne środki.

 

Dzisiejsze dane pozwoliły na trochę bardziej optymistyczne wnioski. W niedzielę dzienna średnia zachorowań znowu spadła do 88. Świadczą o tym liczby opublikowane przez Sciensano.

 

Przez „średnią tygodniową” Sciensano rozumie się średnią liczbę nowych potwierdzonych przypadków w okresie siedmiu dni. Przyjmując średnią, normalne wahania (takie jak efekt weekendu, gdy testowane jest mniej) nie przesłaniają trendu. Ważne: średnia tygodniowa nie jest obliczana dla całych tygodni (od poniedziałku do niedzieli). Na przykład publikowana dziś średnia tygodniowa opiera się na danych od czwartku 18 czerwca do środy 24 czerwca. Wczorajsza liczba opiera się na liczbach od środy 17 czerwca do wtorku 23 czerwca.

 

Co mówią nam najnowsze dane?

Otóż wydaje się, że liczba nowych zakażeń osiągnęła najniższe możliwe wartości dla Belgii i nierealne jest to, że cyfry będą nadal spadać. Osiągnęliśmy ‘dno’ zachorowań. Pytanie czy cyfry te będę stabilne, czy jednak będę powoli wzrastać. O tym przekonamy się już w przyszłym tygodniu, nie ma wyboru, jak tylko czekać na nowe dane epidemiologiczne. Na pewno zluzowanie obostrzeń od 4 maja przyczyni się do ponownego rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli jednak nie będzie silnych wzrostów z dnia na dzień, nie należy dramatyzować.

 

Więcej zakażeń u dwudziesto- i trzydziestolatków.

Nowym trendem jest to, że w ciągu ostatnich kilku tygodni osoby w wieku dwudziestu i trzydziestu lat stanowiły największą grupę wśród nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Jest to trochę zrozumiale, ze względu na to, że są to kategorie wiekowe, które mają najwięcej kontaktów między sobą. Ludzie w wieku dwudziestu i trzydziestu lat mogą również mniej obawiać się nowego koronawirusa niż w wieku ponad sześćdziesięciu lat. Jednak nawet w tych grupach wiekowych nie ma gwałtownego wzrostu zakażeń.

 

Dane epidemiologiczne na 28.06.2020

 

W ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano w Belgii 86 nowych przypadków koronawirusa, czyli całkowita liczba wszystkich zdiagnozowanych chorych z COVID-19 od początku pandemii to w Belgii 61295. Wczoraj zmarły 2 osoby z powodu COVID-19, a całkowita liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa to 9697. W niedziele i poniedziałki nie publikuje się liczby nowych przyjęć do szpitali z ani zgonów z powodu koronawirusa. Średnia liczba zgonów od 17 do 23 czerwca według danych z soboty zmalała z 7 do 6, całkowita liczba zgonów w Belgi z powodu COVID-19 to 9732 zgony.

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

 

Dr. Agnieszka Ciarka

 

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search