Jak duże jest ryzyko zarażenia się koronawirusem, gdy przechodzę obok kogoś w supermarkecie lub rozmawiam z sąsiadem?

Trudno jest to dokładnie określić, bo nie można tego traktować jak nauki ścisłej, ale eksperci uważają, ryzyko zakażenia nie jest duże, dopóki kontakt nie trwa dłużej niż 15 minut będąc w odległości mniejszej niż półtora metra.

 

Często czujemy się niekomfortowo, gdy przechodzimy obok kogoś w supermarkecie, tym bardziej, że wąskie alejki w supermarkecie nie sprzyjają zachowaniu dystansu społecznego. Mimo to, według ekspertów, nie należy się tym zbytnio przejmować. Wirusolog i szef Instytutu Sciensano przyznaje, że sam nie nosi maski w supermarkecie, ponieważ uznaje, że ryzyko zakażenia jest bardzo małe.

Otóż pamiętajmy, że rozróżniamy sytuacje niskiego i wysokiego ryzyka zakażenia. Przejście obok w supermarkecie wyraźnie zalicza się do pierwszej kategorii. To nie jest tak, że wokół ludzi wisi wirus, który można tak po prostu zainfekować, tym bardziej, że osoby wykazujące symptomy powinny zostać w domu, czyli zakładamy, że osoby, które spotykamy w sklepie, nie maja żadnych objawów infekcji, ponieważ powinni zostać w domu. Jeśli osoba, przez którą przechodzisz, kicha lub kaszle, ryzyko zakażenia będzie oczywiście większe.

 

Dla przypomnienia, koronawirus rozprzestrzenia się poprzez małe kropelki, które uwalniają się podczas mówienia, kaszlu lub kichania. Kropelki te uwalniają wirusa do powietrza, a następnie opada na przedmioty i powierzchnie. Każdy, kto wdycha te kropelki lub przeniesie je przez ręce do ust, nosa lub oczu, może się zarazić COVID-19.

 

Gdzie leży wiec granica między niskim a wysokim ryzykiem. Przez wysokie ryzyko rozumiemy rozmowy trwające około 15 minut w odległości mniej niż półtora metra. Jest to ocena szacunkowa i oczywiście przy bliskim kontakcie rozmowa przez 5 lub 10 minut może być również wystarczyć, aby się zarazić.

 

Nawet nie rozmawiając, kontakt może być dużym ryzykiem. Tak naprawdę chodzi o wszystkie sytuacje, w których znajdujecie się blisko drugiej osoby przez dłuższy okres. Na przykład, siedzenie obok kogoś w pociągu przez piętnaście minut. Od chwili, gdy ktoś zaczyna mówić, ryzyko staje się jeszcze większe. Takie sytuacje będą najprawdopodobniej występować najczęściej w pracy. Dlatego trzeba tam nosić maskę na usta.

 

Śledzenie kontaktów

To czy ktoś się zakazi COVID-19 lub nie będzie zależało od konkretnego kontekstu kontaktu. Dlatego aplikacje, które mają śledzić kontakty w przypadku COVID-19 powinny nie tylko rejestrować, że miał on miejsce, ale powinny umieć ocenić jak intensywny on był. Na tej podstawie udziela one instrukcji osobie, która miała kontakt z osoba zakażoną. Jeśli ryzyko zakażenia było wysokie, być może będziesz musiał spędzić czternaście dni w izolacji. Jeżeli ryzyko było niskie, to może wystarczyć założenie maski ustnej i unikanie kontaktów (np. wizyt u starszych osób).

 

Sytuacja epidemiologiczna na 02.05.2020

Dalszy spadek liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, zmniejsza się istotnie liczba pacjentów na intensywnej terapii (po raz pierwszy od wielu tygodni to mniej niż 700 pacjentów), jednak liczba nowych hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 nadal przekracza 100 osób. Nastąpił spadek liczby zgonów z powodu COVID-19.

Wczoraj hospitalizowano 128 nowych pacjentów z COVID-19, a wczoraj zanotowano 485 nowych przypadków CVOID-19. Aktualnie leży w szpitalach 3111 pacjentów z COVID-19. Liczba pacjentów na intensywnej terapii spadla do 689 osób. Wczoraj zmarły niestety kolejne 82 osoby z powodu COVID-19.

 

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1827 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search