Krajowa Rada Bezpieczeństwa ogłosiła wcześniej, że od poniedziałku 4 maja wszystkie konsultacje ocenianie wcześniej jako nie pilne, będą ponownie dozwolone. Jednak wizyta u lekarza ogólnego (jak również i u specjalisty) nie będzie wyglądać taka samo jak poprzednio. Co się zmieni?

  1. Czy będą jeszcze konsultacje bez umawiania się?

Nie, wszystkie konsultacje będą umawiane na dany dzień i godzinę.

  1. Jak mogę się umówić?

W wielu przypadkach można umówić się na wizytę online, ale nadal lepszy jest kontakt telefoniczny. Wtedy lekarz może sam zdecydować, czy konsultacja fizyczna jest konieczna, czy też nie. Uwaga: jeśli masz problemy z oddychaniem, pamiętaj nie przychodź bezpośrednio do lekarza, tylko najpierw zadzwoń.

  1. Czy będą miejsca na konsultacje, jeśli po tylu tygodniach od 4 maja można przyjmować nie-pilnych pacjentów?

Lekarze nie spodziewają się ogromnego natłoku pacjentów w poniedziałek, ponieważ u większości społeczeństwa jest nadal duży strach przed zakażeniem COVID-19 i dlatego pacjenci niechętnie zgłaszają się do praktyk prywatnych, przychodni i szpitali.

  1. Czy mój lekarz rodzinny również przetestuje mnie na koronawirus?

Założeniem było, aby od 4 maja lekarze rodzinni również przeprowadzali testy na COVID-19. Ale w praktyce nie jest to jeszcze możliwe. Wciąż istnieje tak wiele pytań, na które na razie nie ma odpowiedzi od rządu: czy powinniśmy badać wszystkich, czy tylko pacjentów z określonymi objawami? Kiedy lekarze dostaną potrzebne materiały? Jakie dodatkowe wyposażenie ochronne powinno być zapewnione? Wiele rzeczy nie jest jeszcze jasnych, dlatego na razie lekarze rodzinni nie będą przeprowadzać testów na COVID-19.

  1. Czy mogę czekać w poczekalni na moja wizytę?

Opracowano dziesięć zasad dla lekarzy ogólnych odnośnie środków ochronnych i zapobiegawczych w obliczu epidemii COVID-19. Jedna z nich mówi, że liczba pacjentów w poczekalni powinna być jak najbardziej ograniczona i że powinni oni znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie. Przy wejściu pacjenci powinni założyć maseczkę – najlepiej taką, którą przywieźli z domu, ale będzie ona również dostarczona w gabinecie – i zdezynfekować ręce żelem alkoholowym. Rękawiczki nie są potrzebne dla pacjenta, ale dla lekarza. Radzi się również lekarzom, aby umieszczali na swoich biurkach ekran pleksiglasowy?

Wszystkie materiały do czytania i zabawki powinny być usunięte z poczekalni. Musimy założyć, że każdy pacjent może być zakażony. Jeśli dotkną czasopisma, staje się ono możliwym źródłem infekcji. Na koniec prosimy również, aby lekarz poświęcił trochę więcej czasu na konsultację, aby po każdym pacjencie miał czas na dezynfekcję sprzętu medycznego i dużych powierzchni, takich jak pulpit i stół do badań. Wreszcie, prosimy również o nieprzyjmowanie płatności gotówkowych, czyli płacenie kartą.

  1. Czy możliwe są wizyty domowe?

Wizyty domowe są możliwe, ale również uzależnione od spełnienia określonych warunków. Na przykład radzi się lekarzom, aby podczas wizyty nosili dodatkowy fartuch i przynosili tylko najbardziej potrzebny sprzęt medyczny, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 01.05.2020

Dalszy spadek liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, zmniejsza się istotnie liczba pacjentów na intensywnej terapii. Zanotowano jednak niewielki wzrost zgonów, a liczba nowych hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 nadal przekracza 100 osób.

Wczoraj hospitalizowano 152 nowych pacjentów z COVID-19. Aktualnie leży w szpitalach 3386 pacjentów z CVOID-19. Liczba pacjentów na intensywnej terapii spadla do 740 osób (to jest o 29 osób mniej niż przedwczoraj). Wczoraj zmarło niestety kolejne 130 osób z powodu COVID-19.  Całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 w Belgii to 7703. Wczoraj zanotowano 513 nowych przypadków CVOID-19, całkowita liczba zdiagnozowanych pacjentów z COVID-19 w Belgii wynosi 49032.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1827 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Szklarnie oddzielajace stoliki w restauracji w epoce COVID-19