Komitet konsultacyjny zapowiedział złagodzenie ograniczeń. Godzina policyjna została zniesiona, tarasy w kawiarniach i restauracjach mogą być ponownie otwarte, a zakaz podróżowania bez konieczności został zniesiony. Poniżej lista według dat, kiedy odpowiednie złagodzenia zostaną wprowadzone.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń COVID-19 w Belgii zaczęła ponownie rosnąć wynika ze wstępnych danych instytutu zdrowia Sciensano, opublikowanych w piątek. Między 6 a 12 kwietnia każdego dnia odnotowywano średnio 3 884 zakażenia koronawirusem. To o 8 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W tym samym okresie przeprowadzono średnio 43 327 testów na koronawirusa dziennie, o jedną piątą mniej niż tydzień wcześniej. Wskaźnik pozytywności jednak nadal rośnie i wynosi 9,5 procent (+1,4 procent).

Tymczasem w szpitalach nadal przebywają 3.032 osoby z COVID-19, z czego 930 na intensywnej terapii, a liczba zgonów wciąż rośnie. Między 6 a 12 kwietnia każdego dnia w wyniku COVID-19 umierało średnio 40,6 osób (+3,3%). Według danych Sciensano, w Belgii zmarło już 23.636 osób na COVID-19.

Pomimo ponownego wzrostu liczby zakażeń komitet konsultacyjny ogłosił w zeszłą środę, że łagodzi obostrzenia.

Poniżej znajduje się zestawienie według dat.

 

Od 19 kwietnia

 

– Szkoły zostają ponownie otwarte. Przedszkola i szkoły podstawowe są otwarte w pełnym wymiarze godzin, podobnie jak pierwsze klasy szkół średnich. W drugiej i trzeciej klasie szkoły średniej utrzymane jest kształcenie na odległość w niepełnym wymiarze godzin. Dozwolone są również dodatkowe zajęcia szkolne trwające jeden dzień.

 

W szkolnictwie wyższym możliwe jest również kształcenie kontaktowe, ale ograniczone do jednego dnia lub dwóch półdniówek w tygodniu. Egzaminy mogą być zdawane normalnie.

 

– Zakaz podróżowania został zniesiony. Jednak nadal zdecydowanie odradza się podróżowania po UE w celach innych niż służbowe. Osoby powracające ze strefy czerwonej muszą przejść procedurę kwarantanny, z obowiązkowym badaniem w dniu 1 i 7. Policja to sprawdzi. Grzywna dla tych, którzy nie zastosują się do kwarantanny wynosi 250 euro.

 

Od 26 kwietnia:

 

– Spotkania na świeżym powietrzu są dozwolone od poniedziałku, 26 kwietnia, z dziesięcioma osobami zamiast czterech.

 

– Pozamedyczne zawody kontaktowe, w tym fryzjerzy, mogą być ponownie otwarte.

 

– Zakupy bez wcześniejszego umówienia się są znów możliwe, ale tylko dwie osoby z tego samego gospodarstwa domowego mogą robić zakupy razem.

 

– Imprezy testowe zostaną zorganizowane w różnych sektorach, w tym w sektorze kultury, wydarzeń i sportu.

 

Od 8 maja:

Pod warunkiem, że sytuacja na intensywnej terapii ulegnie trwałej poprawie, a 70 procent osób powyżej 65 roku życia zostanie zaszczepionych planowane są następujące zmiany.

 

– W domu mogą przebywać dwie osoby i z innej ‘banki’ kontaktowej. Dzieci w wieku do 12 lat włącznie nie są liczone. O dalszym zwiększania liczby osób spoza ‘banki’ które będą mogły nas odwiedzać będzie można mówić dopiero wtedy, gdy na intensywnej terapii znajdzie się mniej niż 500 pacjentów z COVID-19.

 

– Godzina policyjna zostanie zastąpiona zakazem gromadzenia się, zgodnie z którym maksymalnie trzy osoby, które nie należą do tego samego gospodarstwa domowego, będą mogły gromadzić się na zewnątrz między północą a 5 rano.

 

– Restauracje i kawiarnie będą mogły otworzyć tarasy od 8 maja.

 

– Dozwolone byłyby zorganizowane zajęcia na świeżym powietrzu, z ograniczeniem do 25 osób. Imprezy, przedstawienia kulturalne i nabożeństwa mogą odbywać się na zewnątrz, przy obecności maksymalnie 50 osób.

 

– Parki rozrywki mogą zostać otwarte. Dozwolone są również pchle targi.

 

– Zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia) są dozwolone na zewnątrz dla maksymalnie 25 osób i wewnątrz dla maksymalnie 10 osób.

 

A co potem? Na początku czerwca możliwa będzie większa możliwość spotykania się na zewnątrz i prawdziwy plan kontaktów (więcej kontaktów społecznych, w pełni otwarte restauracje itp.), pod warunkiem, że prawie wszystkie osoby powyżej 65 roku życia i osoby szczególnie narażone na zakażenia będą zaszczepione i zabezpieczone oraz że unormuje się sytuacja na oddziałach intensywnej terapii.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search