Minister Zdrowia Belgii zapewnia, że dystrybucja i szczepienia przeciwko COVID-19 będą przebiegały bez zakłóceń i szybko. Nie wiadomo ‘tylko’ jeszcze kto dokładnie będzie zaszczepiony, kto będzie wykonywał szczepienia i gdzie, i od kiedy szczepionka będzie dostępna.

 

Jak tylko szczepionki przeciwko COVID-19 będą gotowe, logistyka (magazynowanie, dystrybucja, administracja i informacja dla ludności) ma być w pełni dopracowana. Rząd ma również zadbać o to, że skomplikowana struktura polityczna Belgi nie spowoduje żadnych opóźnień. Planuje się jedność działania na całym terytorium Królestwa Belgii.

 

Wdrożenie kampanii szczepień będzie jednak wymagało wiele wysiłku. Nie tylko dlatego, że niektóre szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być przechowywane w o wiele niższej temperaturze niż zwykle szczepionki. I tak na przykład szczepionki Pfizer/BioNTech wymagają temperatury od minus 70 do 80 stopni i już wiadomo, że na dzień dzisiejszy w Belgii jest zbyt mało specjalnych zamrażarek do przechowywania wszystkich niezbędnych szczepionek.

Kolejny orzech do zgryzienia to transport szczepionek, który również musi odbywać się w niskiej temperaturze.

 

Powołano niedawno grupę robocza do operacjonalizacji strategii szczepień Covid-19. Na razie nie jest jeszcze jasne, gdzie i przez kogo będą podawane szczepionki przeciw COVID-19. Nie wspominając o już systemie monitorowania, który należy opracować w celu śledzenia, kto został już zaszczepiony, a kto potrzebuje drugiej dawki. Dla przypomnienia, w przypadku szczepionki Pfizer należy podać pierwsza dawkę, a potem druga, aby uzyskać odporność.

 

Brak obowiązku

Nie wiadomo jeszcze konkretnie, kiedy szczepionka będzie dostępna. Wciąż jest dużo ‘ale’. Można zacząć szczepić dopiero wtedy, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionki i gdy firmy farmaceutyczne (Astra Zeneca, Johnson & Johnson i Pfizer) zajmą się ich produkcją. Jednak premier zapowiedział, że większość Belgów będzie mogła otrzymać szczepionkę w drugim i trzecim kwartale 2021 roku.

 

W Belgii nie będzie obowiązku szczepień. Celem jest, aby zaszczepić 70 procent ludności i trzeba to osiągnąć, odwołując się do zdrowego rozsądku i solidarności. Szczepiąc się, pomagasz sobie i całej reszcie kraju. Jeśli będzie nas wystarczająco dużo, wszyscy w kraju będziemy chronieni.

 

 

Zbyt różowe zdjęcie szpitali

Choć liczba zakażeń i hospitalizacji konsekwentnie spada, jednak sytuacja nie jest jeszcze różowa.

Szpitale są nadal przeciążone. Kamień milowy w postaci 2000 łóżek na intensywnej terapii jest nadal przekroczony. Jeśli dodamy liczbę pacjentów, którzy są na oddziałach przejściowych (do znaczy już nie na intensywnej terapii, ale jeszcze zbyt słabi, żeby znaleźć się na oddziałach standardowych) do tych hospitalizowanych na intensywnej terapii, to nadal mamy ponad 2000 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. To jest nadal więcej niż w podczas pierwszej fali.

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search