Kolejne dwie szczepionki przeciwko COVID-19 na horyzoncie.

Po obiecujących wynikach szczepionki firm farmaceutycznych Pfizer i BioNTech, do mety zbliża się również druga szczepionka. Jest to szczepionka z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy farmaceutycznej AstraZeneca. Jest też duża różnica: ta druga szczepionkę można po prostu przechowywać w lodówce.

 

Kilka szczepionek będzie potrzebnych do ochrony całej ludności świata przed koronawirusem, to pewne. Dobre wieści: nie tylko szczepionka BioNTech-Pfizer jest już prawie gotowa, ale druga długo oczekiwana szczepionka jest również w zaawansowanym stadium. Uniwersytet Oksfordzki współpracuje z farmaceutycznym gigantem AstraZeneca nad szczepionką, która atakuje jedno z białe koronawirusa tak samo jak szczepionka wyprodukowana przez Pfizer. Szczepionka jest aktualnie w trzeciej fazie badan, co oznacza, że jest już blisko do ostatecznego produktu.

 

Zwykła lodówka.

 

W przeciwieństwie do konkurentów firm Pfizer i BioNTech, szczepionki Oxford i AstraZeneca nie muszą być transportowane i przechowywane w temperaturze -80 stopni Celsjusza. Więc nie potrzeba ton suchego lodu do transportu i przechowywanie. Wystarczy zwykła lodówka, więc dystrybucja logistyczna będzie dużo łatwiejsza. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ w krajach rozwiniętych można postarać się o suchy lód, ale na obszarach Afryki, Ameryki Południowej lub niektórych krajów Azji, oczywiście, może to być niemożliwe.

 

Szczepionka numer trzy

Jest również trzecia szczepionka w fazie końcowej badan: opracowana przez firmę Moderna. Działa na podobne białko jak dwie poprzednie i wyniki badan są równie obiecujące.

 

Dobre wyniki wzbudzają entuzjazm na całym świecie, ale nadal istnieją pewne pytania, na które nie ma odpowiedzi. Na przykład, nie jest jeszcze jasne, jak długo szczepionka będzie chronić osobę zaszczepioną i czy będzie chronić w równym stopniu osoby młodsze i starsze. Istnieje również zagrożenie, że na całym świecie wystąpi niedobór strzykawek.

 

Przy takim obrocie wydarzeni i potencjalnej możliwości otrzymania 3 szczepionek w krótkim czasie, myślę, że za rok będziemy mogli znów prowadzić „normalne życie”. Wszystko wskazuje na to, że przed latem 2021 r. będzie można zaszczepić wystarczającą liczbę osób, a potem – jeśli wszystko pójdzie dobrze – będziemy mogli mieć taką samą zimę w 2021, tak jak wszystkie lata wcześniej, czego nam wszystkim życzę.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search