Niespodzianek na Święta ciąg dalszy…W ostatni piątek ogłoszono zaostrzenia związane z podróżami. Jakie zmiany odnośnie do kwarantanny i testów na COVID-19 po powrocie do Belgii?

Rząd zaostrzył szereg zasad dotyczących podróżowania.

 

  1. Każdy, kto przebywa dłużej niż 48 godzin w czerwonej strefie (prawie cała Europa), jest uważany za osobę z kontaktem wysokiego ryzyka. Ale to i tak nie oznacza, że podróż lotnicza jest równoznaczna z obowiązkiem kwarantanny, nawet jeśli podróżni siedzą obok siebie w samolocie.

Kto podróżuje samolotem, pomimo ryzyka zakażenia COVID-19 podczas lotu, nie będzie ‘automatycznie’ poddawany kwarantannie po powrocie.

 

O tym, czy będziemy poddani kwarantannie decydują informacje zebrane w formularzu lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form). W piątek rząd ogłosił, że obliczanie wskaźnika ryzyka zakażenia COVID-19 na podstawie formularza, będzie bardziej rygorystyczne niż poprzednio.

 

Pamiętajmy, że jeśli podróż samolotem jest jedynym zachowaniem związanym z wyższym ryzykiem zakażenia COVID-19, możemy nadal uniknąć kwarantanny. Szczególnie jeśli ktoś podróżował samolotem, a na miejscu tylko przebywał w domu i nie kontaktował się z osobami spoza kręgu współmieszkańców.

 

Zachowanie wysokiego lub niskiego ryzyka

Pracownicy zagraniczni, którzy pracują w Belgii, na przykład w sektorze budowlanym, i którzy wyjeżdżają na wakacje do swojego kraju ojczystego, będą musieli również wypełnić formularz po powrocie. Zostanie to wykorzystane do określenia, czy znajdowały się one w warunkach wysokiego czy niskiego ryzyka zakażenia COVID-19, a zatem czy powinny czy nie zostać poddane kwarantannie.

 

Od dnia 25 grudnia nierezydenci (osoby niemieszkające w Belgii) przyjeżdżające do Belgii z czerwonej strefy muszą mieć zrobiony test na COVID-19 (test typu PCR) nie później niż 48 godzin przed powrotem. Osoby te będą musiały przedłożyć wynik testu przed wejściem na pokład samolotu, a potem po wylądowaniu w Belgii. Osoby podróżujące samochodem mogą zostać poproszone o dokument potwierdzający wynik testu. Nie będzie tam żadnych systematycznych kontroli, ale kontrole graniczne zostaną zwiększone.

 

Biznes lub wypoczynek

Od 4 stycznia wprowadzone zostanie rozróżnienie na podróże służbowe i rekreacyjne. Odbędzie się to za pomocą dodatkowych pytań w formularzu lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form). Osoby podróżujące służbowo będą potrzebowały zaświadczenia od swojego pracodawcy. Możliwe, że osoby podróżujące w interesach będą oceniane mniej surowo, ale to pozostaje do rozstrzygnięcia.

 

Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli wyjeżdżasz za granicę na mniej niż 48 godzin lub przyjeżdżasz do Belgii na mniej niż 48 godzin, nie musisz brać pod uwagę PLF, kwarantanny ani testu. Jest to ważne na przykład dla ludzi w obszarach przygranicznych, którzy przekraczają granicę, aby zrobić zakupy.

 

Życzę wszystkim szczęśliwej podróży na Święta Bożego Narodzenia

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search