Od 18 grudnia dla osób powracających z wakacji do Belgii z tzw. stref czerwonych (czyli również Polski) będzie obowiązywać kwarantanna.

Właśnie zmieniły się wytyczne odnośnie powrotów do Belgii i newsletter, który wysłałam 2 dni temu nie jest już aktualny, bo środki zabezpieczające zostały dziś zaostrzone. Dla tych osób, które planują Święta Bożego Narodzenia w Polsce informacje te są kluczowe, jeśli chodzi o powrót do Belgii.

 

Otóż, jak wiadomo, wszystkie wyjazdy za granicę są odradzane. Żaden europejski obszar nie jest zielony. Tylko Irlandia, Islandia, większość Norwegii, większość Wysp Kanaryjskich i niektóre części Zjednoczonego Królestwa zaliczają się do strefy pomarańczowej. Reszta Europy to strefa czerwona, podobnie jak większość krajów spoza Europy. Więc można podróżować, ale są ograniczenia.

 

Kogo będzie obowiązywała kwarantanna po powrocie do Belgii?

Każdy powracający z obszarów sklasyfikowanych jako „strefa czerwona” będzie zobowiązany do spędzenia dziesięciu dni na kwarantannie od dnia 18 grudnia. Po siedmiu dniach będzie musiał być również przetestowany na covid-19. Jeśli wynik testu będzie negatywny, będzie można zakończyć kwarantannę. Prawie cała Europa, włącznie z klasycznymi ośrodkami narciarskimi, jest ubarwiona jako czerwona strefa. Czyli ktokolwiek będzie jeździł na nartach w Boże Narodzenie, musi zostać poddany kwarantannie po powrocie. Podobnie będzie ze wszystkimi osobami powracającymi po Bożym Narodzeniu z Polski, która znajduje się w czerwonej strefie.

 

Czy powracający podróżni będą sprawdzani?

Każda osoba powracająca po pobycie za granicą dłuższym niż 48 godzin jest nadal zobowiązana do wypełnienia formularza tzw. Lokalizatora Pasażerów. Należy to zrobić na 48 godzin przed przyjazdem do Belgii. Planuje się, że częściej będzie się kontrolować czy podróżny rzeczywiście taki formularz wypełnił?

Czy będą kontrole na granicy? A razie nie będzie żadnych dodatkowych kontroli granicznych, mogą zostać wzmocnione standardowe kontrole policyjne, i tak policja drogowa może sprawdzać nie tylko czy ktoś ma zapięte pasy, ale może również poprosić na przykład o formularz „Passenger Locator Form”.

 

Jeśli wrócisz z czerwonej strefy, musisz poddać się kwarantannie, a w siódmym dniu otrzymasz kod, aby poddać się badaniu na COVID-19. I będą kontrole, czy faktycznie dana osoba zrobiła test czy nie. Jeśli osoba podda się testom dostanie smsa z podziękowaniem, ale jeśli nie zrobić testu, skontaktuje się z nią telefonicznie personel z biura ds. Śledzenia Zakażeń koronawirusem.

 

Czyli zmiany jakie wprowadzono dziś po powrocie powyżej 48 godzin ze strefy czerwonej w której znajduje się Polska to:

– od 18.12.2020 zaczyna obowiązywać 10 dniowa kwarantanna po powrocie do Belgii

– 7ego dnia po powrocie do Belgii zostanie do każdego wysłana informacja o obowiązkowym teście na COVID-19 i jeśli wynik będzie negatywny (czyli nie stwierdzi się wirusa w organizmie) można będzie zakończyć kwarantannę. Osoby, które zrobią test dostana smsem podziękowania, a z tymi, które testu nie zrobią, skontaktuje się personel z biura ds. Śledzenie Zakażeń koronawirusem.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search