Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do zmian jakie zostały wprowadzone w Belgii od wtorku.

Od wtorku 1 grudnia do co najmniej 15 stycznia stosuje się nowe środki związane z pandemia koronawirusa. Sytuacja w Belgii pozostaje niezwykle niebezpieczna i nadal jesteśmy w najwyższej fazie alarmowej, fazie 4. Wciąż jest zbyt wiele zakażeń, a w większości szpitali nadal jest hospitalizowanych dużo pacjentów z COVID-19. Dlatego też Komitet Konsultacyjny postanowił pozostać bardzo ostrożny i na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo nas wszystkich. Oznacza to, że w okresie świąt Bożego Narodzenia i w kolejnych tygodniach nadal będą obowiązywały bardzo rygorystyczne zasady.

 

 1. Ile osób będę mógł zobaczyć od 1 grudnia?

 

Zasady dotyczące kontaktów społecznych nie zostaną złagodzone:

Każdy członek rodziny może nadal mieć jeden bliski kontakt

Rodziny mogą zaprosić tylko jeden bliski kontakt do swojego domu w danym momencie.

Single mogą mieć jeden bliski i jeden dodatkowy kontakt, który mogą zaprosić do swojego domu, aby uniknąć samotności i izolacji, ale nie mogą odwiedzić w tym samym czasie (zob. pytanie 2, dotyczące wyjątku w czasie Bożego Narodzenia).

Jeśli wyjdziesz na zewnątrz i zachowasz dystans, możesz spotkać się z maksymalnie czterema osobami, aby porozmawiać, pospacerować, pojeździć na rowerze itd. (patrz: pytanie 2 – wyjątek na Boże Narodzenie). Dzieci w wieku do 12 lat nie są liczone.

 

 1. Jak mogę świętować Boże Narodzenie (na zewnątrz) i z kim? A co to za specjalna aranżacja dla singli?

W przypadku rodzin nadal obowiązują zwykłe zasady (zob. pytanie 1). Oznacza to również, że nadal można organizować spotkania w plenerze z maksymalnie czterema osobami powyżej 12 roku życia. (patrz pytanie 4).

Wyjątek stanowią single w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) i Dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia): w takim przypadku mogą one zaprosić do swojego domu dwie osoby.

 

 1. Co mogą zrobić single w sylwestra?

 

Specjalna aranżacja dwóch gości dla singli obowiązuje tylko w Wigilię i w dzień Bożego Narodzenia. W dniach 31 grudnia i 1 stycznia zasady ogólne (patrz pytanie 1) mają zastosowanie do wszystkich.

 

 1. Jak działa „zasada czterech”, by spotykać się z ludźmi na świeżym powietrzu?

 

Spotkania z maksymalnie czterema osobami starszymi niż 12 lat są dozwolone na świeżym powietrzu. Innymi słowy, możesz zobaczyć trzy inne osoby na świeżym powietrzu w tym samym czasie, jeśli zachowasz odpowiedni dystans, w każdej chwili. Z tymi trzema osobami możesz chodzić, jeździć na rowerze, ćwiczyć, śpiewać, siedzieć na tarasie lub w ogrodzie, i tak dalej. Tak długo, jak będziesz trzymał się z daleka. Jeśli nie możesz uszanować dystansu, musisz nosić maskę ustną.

 

 1. Czy godzina policyjna wygasa w czasie wakacji?

 

Godzina policyjna pozostaje niezmieniona. Każdy we Flandrii musi zostać w domu między północą a piątą rano, nawet w Sylwestra. Jeśli w Twojej gminie obowiązuje bardziej rygorystyczna godzina policyjna, najlepiej skontaktować się z samą gminą, aby sprawdzić, czy dopuszczalny jest wyjątek w ferie.

Dla Państwa informacji: w Walonii i Brukseli obowiązuje obecnie godzina policyjna od 22:00 do 6:00.

 

 1. Czy w moim mieście lub gminie będą fajerwerki? Czy mogę sam odpalić fajerwerki na Sylwestra?

 

Istnieje krajowy zakaz używania fajerwerków, co oznacza, że żadne miasto ani gmina nie będzie robić pokazu fajerwerków. Zakazane jest również samodzielne kupowanie i odpalanie fajerwerków w ogrodzie.

 

 1. Jaka jest regulacja w domach opieki (domów starców) w czasie ferii?

 

W chwili obecnej podstawowy schemat wizyt w ośrodkach opieki stacjonarnej jest następujący:

Jeśli nie ma żadnych infekcji, przestrzega się aktualnych wytycznych, o których zadecydował komitet konsultacyjny, tzn. jeden bliski kontakt i jedna osoba, z którą przestrzega się zasad dystansowania społecznego.

W przypadku wystąpienia infekcji, ośrodek opieki może tymczasowo zaostrzyć przepisy dotyczące odwiedzin. Ale zawsze musi być możliwość odwiedzin przez jedna osobę.

W sytuacji paliatywnej/schyłku życia, liczba odwiedzających i częstotliwość wizyt nie jest ograniczona. Najlepiej jest skontaktować się z tą instytucją w celu ustalenia konkretnego rozwiązania.

 

 1. A co z zawodami kontaktowymi, takimi jak salony fryzjerskie, salony manicure etc.

 

Niemedyczne zawody kontaktowe, takie jak fryzjerzy, makijażyści, masażyści i kosmetyczki, nie mogą być wykonywane przed 16 stycznia. Wizyty domowe też są zabronione.

 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku salonów piękności dla zwierząt: nie ma potrzeby kontaktowania się dwóch osób, więc można je ponownie otworzyć.

 

 1. Ponowne otwarcie sklepów. Jakie są zasady?

 

Od wtorku 1 grudnia sklepy zostaną otwarte. Funshopping jest jednak zabroniony: należy robić zakupy samodzielnie i możliwie jak najkrócej (maksymalnie trzydzieści minut na sklep). Możesz zabrać ze sobą dziecko, ale należy tego unikać. Należy jednak ściśle przestrzegać podstawowych zasad, takich jak mycie rąk, zachowanie dystansu i noszenie maski ustnej.

 

Sklepy mogą przyjąć tylko jedną osobę na 10 metrów kwadratowych. Sklepy o powierzchni mniejszej niż 20 metrów kwadratowych mogą przyjmować dwóch klientów jednocześnie, jeśli przestrzegają zasad dotyczących odległości, duże sklepy o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych muszą organizować kontrole dostępu.

 

 1. Mogę wrócić do restauracji i kawiarni?

 

Wszystkie lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte. Posiłki mogą być odbierane i dozwolone są dostawy do domu. Na początku stycznia zostanie przeprowadzona ocena, aby sprawdzić, kiedy można złagodzić to działanie.

 

 1. Czy wszystkie baseny zostaną ponownie otwarte?

 

Baseny zostaną ponownie otwarte od 1 grudnia dla tych, którzy chcą pływać. Oznacza to, że subtropikalne baseny i baseny do zabawy nie będą otwarte.

 

 1. Czy centra wellness i sauny zostaną ponownie otwarte?

 

Wszystkie centra wellness i sauny pozostaną zamknięte.

 

 1. A centrum fitness?

 

Wszystkie ośrodki fitness i sportowe pozostaną zamknięte. Wiele ośrodków udziela lekcji wirtualnej w grupach.

 

 1. Czy dla sektora kultury będzie złagodzenie środków?

 

Kina pozostaną zamknięte, a przedstawienia teatralne pozostają zakazane. Jednakże, muzea zostaną ponownie otwarte 1 grudnia. W celu dokonania konkretnych ustaleń, proszę odwiedzić stronę internetową muzeum, które Państwo chcą odwiedzić.

 

 1. Mogę wrócić do zoo czy parku rozrywki?

 

Wszystkie parki rozrywki i ogrody zoologiczne pozostają zamknięte.

 

 1. Czy mogę podróżować za granicę (lub na przykład do mojego domu na wsi)?

 

Nieistotne wyjazdy zagraniczne nie są zakazane, ale są nadal mocno odradzane, w tym wyjazdy narciarskie. Ponadto przeprowadzone zostaną również kontrole graniczne, sprawdzające, czy formularz Passenger Locator Form został wypełniony dla osób, które przebywały za granicą dłużej niż 48 godzin i przebywają w naszym kraju dłużej niż 48 godzin. Wprowadzone zostaną również bardziej rygorystyczne kontrole w celu zapewnienia zgodności z obowiązkową kwarantanną po powrocie z czerwonej strefy.

 

Jeśli i tak podróżujesz za granicę, nie zapomnij sprawdzić lokalnych zasad korony obowiązujących w miejscu docelowym podróży.

 

 1. Czy mogę zrobić sobie weekendową przerwę w Belgii (do parku wakacyjnego)?

 

Nie ma zakazu podróżowania, a hotele, pensjonaty i domy wczasowe mogą pozostać otwarte. (Uwaga: parki i kempingi wakacyjne pozostają zamknięte.) Najlepiej jednak pamiętać, że posiłki będą musiały być zabrane do Państwa pokoju, ponieważ wszystkie restauracje i kawiarnie – również te znajdujące się w hotelach i B&Bs – są zamknięte. Co więcej, możesz podróżować tylko z członkami rodziny lub z jedna osoba stanowiącą bliski kontakt.

 

 1. Czy parki kontenerowe pozostaną otwarte?

 

Tak, parki kontenerowe pozostaną otwarte. Mimo to warto wcześniej sprawdzić online, czy park kontenerowy w Państwa okolicy jest rzeczywiście otwarty.

 

 1. Czy znowu będą nabożeństwa w kościele?

 

Domy modlitwy pozostaną otwarte do osobistej wizyty (lub w bardzo małej grupie). Jednak nadal nie będzie żadnych nabożeństw. Ponownie obowiązuje zasada: grupy mogą składać się maksymalnie z czterech osób, ubranych w maskę ustną i znajdujących się w bezpiecznej odległości.

 

 1. Kiedy te wszystkie środki zostaną złagodzone? W międzyczasie, czy jest do tego barometr?

 

Uzgodniono cel. Rząd dąży do osiągnięcia dziennych danych dotyczących 800 zakażeń (przez trzy tygodnie) i 75 przypadków hospitalizacji (przez tydzień). Wtedy dopiero będzie możliwość dalszego złagodzenia środków.

 

Najwcześniejsza datą, od której środki obowiązujące od 1 grudnia mogą zostać ponownie złagodzone, to jest 16 stycznia.

 

 1. Czyż nie są to bardzo surowe środki?

 

Komitet Konsultacyjny decyduje się na powolne i ostrożne wyjście. Jeśli coś pójdzie nie tak, natychmiast wracamy do ponownej blokady (lockdown,). Czyniąc tak, Belgia zdecydowała się na najbardziej rygorystyczną strategię wyjścia z kryzysu w Europie.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search