Odpowiedzi na powtarzające sie pytania, po tym jak ogłoszono lockdown w Belgii. Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, które pozostają bez odpowiedzi to proszę pisać: dr.ciarka@procardio.info

Które sklepy są niezbędne, czy można się przenieść lub podróżować, a co ze żłobkami i bibliotekami, czy dziadkowie mogą nadal opiekować się dziećmi? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

 

Aby zapobiec sytuacji, w której liczba łóżek na oddziale intensywnej terapii stanie się niewystarczająca, od poniedziałku Belgia zostanie „szczelnie zamknięta”. Nowe środki będą obowiązywały przez co najmniej sześć tygodni.

 

 1. Czy żłobki są otwarte?

Tylko szkoły zostaną zamknięte do 15 listopada. Żłobki są otwarte.

 

 1. Czy biblioteki pozostaną otwarte?

Biblioteki pozostają otwarte. Należy jednak wcześniej zasięgnąć informacji na stronie internetowej biblioteki w swojej gminie. Możliwe, że godziny otwarcia zostały zmienione, ponieważ personel ma więcej pracy do wykonania, aby dezynfekować pomieszczenia.

 

 1. A co z parkami kontenerów?

Prawdopodobnie pozostaną one otwarte. Ale na pewno nie zaszkodzi sprawdzić zanim się tam wybierzemy.

 

 1. Czy można się przemieszczać? Czy mogę się przeprowadzić?

W przeciwieństwie do pierwszego lockdown przemieszczanie nie jest zakazane.

Kiedy się przeprowadzasz, twoja jedna osoba z bliskiego otoczenia i wszyscy, którzy mieszkają z tobą pod tym samym dachem – twoja rodzina – mogą ci pomóc.

 

 1. Czy dzieci poniżej 12 roku życia, zaliczane są do grupy kontaktów społecznych (tzn. jednej osoby, która można przyjmować z domu bez zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczki?

 

Nie dzieci poniżej 12 roku życia nie są ‘zaliczane’ do grupy kontaktów społecznych. Jeśli odwiedzisz wiec jedna bliska osobę, wobec której nie zachowujesz dystansu społecznego w jej domu, możesz na przykład zabrać ze sobą dziecko. A jeśli na przykład idziesz na spacer na zewnątrz z trzema innymi osobami, możesz przyprowadzić swoje dziecko (dzieci).

 

 1. Czy dziadkowie mogą opiekować się dziećmi teraz, kiedy jesienne wakacje zostały przedłużone?

Chociaż zasady dotyczące kontaktów społecznych nie obejmują dzieci poniżej 12 roku życia, zdecydowanie zaleca się, aby nie pozwalać dziadkom na opiekę nad dziećmi. Więc to jest dozwolone, ale to nie jest dobry pomysł. Ze względu na podeszły wiek, dziadkowie mogą zachorować na COVID-19, nawet jeśli nie są zagrożeni. Co więcej, jest wiele dzieci, które nie mają żadnych objawów, ale są zarażone, a zatem również zakaźne.

 

 1. Czy obozy i inne zajęcia dla dzieci w wieku minus 12 lat będą kontynuowane?

Zasady dotyczące zajęć dla małoletnich poniżej 12 roku życia nie zostały zmienione. Oznacza to, że zajęcia dla młodzieży, w tym zajęcia wielodniowe, mogą odbywać się bez noclegu zarówno w czasie ferii jesiennych, jak i po ich zakończeniu.

 

 1. Jak działa „zasada czterech”, by spotykać się z ludźmi na świeżym powietrzu?

Według premiera Alexandra De Croo, spotkania w plenerze z maksymalnie czterema osobami są dozwolone. Innymi słowy, możesz spotkać się z trzema innymi osobami na świeżym powietrzu w tym samym czasie, jeśli zachowasz odpowiedni dystans. Z tymi trzema osobami możesz chodzić, jeździć na rowerze, ćwiczyć, śpiewać, siedzieć na tarasie lub w ogrodzie i tak dalej. Tak długo, jak będziesz trzymał się z daleka.

 

 1. Czy osoby sprzątające są traktowane jako jedna osoba, z która ma się kontakt bez noszenia maseczki?

Nie, osoby sprzątające nie są traktowane jako ta jedna osoba, z która mamy w domu bliski kontakt. Nadal mogą one przychodzić sprzątać. Zostało to potwierdzone przez centrum kryzysowe w piątek wieczorem. Dla wielu osób jest to forma niezbędnej pomocy. Ale ludzie muszą kierować się zdrowym rozsądkiem. Sprzątanie w domu przez osoby trzecie nie jest to zakazane, ale jeśli to sprawia, że czujesz się niebezpiecznie, możesz odwołać sprzątanie.

 

Zaleca się jednak stosowanie zdrowego rozsądku, gdy przychodzi pomoc w sprzątaniu: nie stój w tym samym pomieszczeniu i daj tej osobie przestrzeń do bezpiecznej pracy. Najlepiej przewietrzyć dodatkowo dom lub wyjść na chwilę samemu na zewnątrz.

 

 1. A elektryk, hydraulik…

Elektrycy, hydraulicy i dekarze… mogą nadal pracować. działać. Jeszcze nie postanowiono, czy maja się oni ograniczyć do pilnych napraw. W każdym razie muszą oni pracować w najbezpieczniejszych warunkach, zarówno dla pracowników, jak i dla klientów.

 

 1. Zamykanie nieistotnych sklepów. Ale jakie są najważniejsze sklepy, które pozostają otwarte?

Pozostają otwarte: supermarkety, sklepy spożywcze, piekarnie, sklepy rybne, rzeźnicy, frytkarnie, sklepy z kanapkami, bary z przekąskami, markety budowlane, kioski, apteki i rynki spożywcze.

Nowością jest to, że księgarnie również mogą pozostać otwarte. Sklepy telekomunikacyjne mogą pozostać otwarte po wcześniejszym umówieniu się. Na liście znajdują się również sklepy z narzędziami i materiałami budowlanymi, a także centra ogrodnicze, szkółki, kwiaciarnie i sklepy z roślinami.

Sprzedawcy detaliczni sprzedający tkaniny i materiały do szycia również mogą pozostać otwarci, a hurtownicy dla profesjonalistów również znajdują się na liście, ale tylko w celu świadczenia usług dla tych profesjonalistów.

Warsztaty samochodowe mogą oferować jedynie usługi i naprawy nagle, a sklepy rowerowe jedynie konserwację i naprawy. Również pralnie i syndykaty mogą nadal działać.

 

Będą zamknięte: restauracje, kawiarnie, tawerny (również w hotelach i B&B), sklepy z odzieżą i obuwiem, jubilerzy, kawiarnie, sklepy z dekoracjami, sklepy z zabawkami i wszystkie zawody związane z kontaktami niemedycznymi (w tym fryzjerzy, salony piękności, wellness, gabinety masażu itp.)

 

 1. A cotygodniowy targ?

Targi cotygodniowe mogą się nadal odbywać. Ale tylko rzeczy, które są opisane powyżej mogą być sprzedawane.

 

 1. A co z godziną policyjną?

Nie będzie narodowej godziny policyjnej. Regiony zdecydują, czy i na jak długo będzie godzina policyjna. Dla Państwa informacji: w Walonii i Brukseli obowiązuje obecnie godzina policyjna od 22:00 do 6:00, we Flandrii od północy do 5:00.

 

 1. A co z przeglądem technicznym samochodu?

 

Inspekcje samochodów trwają jak zwykle. Jeśli byłeś już umówiony, to termin pozostaje ważny. Jeżeli nie jesteście Państwo umówieni na wizytę, ale musicie udać się na kontrole, wskazane jest, abyście Państwo zapoznali się ze szczegółowymi instrukcjami na stronie internetowej centrów kontroli.

 

 1. Czy nadal mogę podróżować za granicę?

Granice nie są zamknięte, a podróże nieistotne są dozwolone. Tak więc w zasadzie można jechać gdziekolwiek się chce, nawet poza granice Belgii. Jednak zdecydowanie zniechęca się jednak do podróżowania za granicę.

 

 1. Czy mogę spędzić weekend w moim własnym kraju?

Nie ma zakazu podróżowania, a hotele, pensjonaty i domy wczasowe mogą pozostać otwarte. (Uwaga: parki i kempingi wakacyjne zostaną zamknięte od 3 listopada.) Należy pamiętać, że posiłki będą musiały być przyjmowane w Państwa pokoju, ponieważ wszystkie restauracje i kawiarnie – również te w hotelach i B&B – są zamknięte. Co więcej, możesz podróżować tylko z członkami rodziny.

 

 1. Dlaczego podczas konferencji prasowej powiedziano, że supermarketom nie wolno sprzedawać pralek i innych nieistotnych rzeczy? Czy półki ze smartfonami i ubraniami zostaną wtedy opróżnione?

Zarówno Komitet Konsultacyjny, jak i Centrum Kryzysowe stwierdziły w piątek wieczorem, że „supermarkety powinny ograniczyć swoją ofertę do tego, co jest dostępne w najważniejszych sklepach”.  Zdaniem Komitetu Konsultacyjnego jest to „w celu utrzymania równych szans”. Ale na razie nie jest jasne, co to dokładnie oznacza. Będziemy wiedzieć więcej w momencie opublikowania rozporządzenia ministerialnego, w niedzielę lub poniedziałek.

 

 1. Czy mogę iść na cmentarz w dzień Wszystkimi Świętymi (z kimś, kto nie mieszka pod tym samym dachem)?

Oczywiście można iść na cmentarz. Wszystkie kwiaciarnie są nadal otwarte w ciągu weekendu. Zaleca się jednak noszenie maseczki podczas spaceru po cmentarzu.

Ponieważ cmentarz jest miejscem otwartym, w kontaktach towarzyskich obowiązuje „zasada czterech”. (patrz pytanie 9) Możesz więc odwiedzić cmentarz z kimś, kto nie należy do twojej rodziny i nie jest osoba z jaka utrzymujesz kontakty bez zachowania dystansu społecznego (przypominam, że może być tylko jedna taka osoba). Uwaga: jeśli ta osoba nie jest twoim kontaktem, nie możesz siedzieć razem w samochodzie.

 

 1. I chodzić do kościoła?

 

Domy modlitwy pozostają otwarte na osobistą wizytę (lub w bardzo małej grupie). Jednak nie będzie już więcej nabożeństw. Ponownie obowiązuje zasada: grupy mogą składać się maksymalnie z 4 osób, ubranych w maseczki i w bezpiecznej odległości.

 

 1. Czy ogrody zoologiczne pozostaną otwarte?

Nie, tak jak wcześniej parki rozrywki, muszą być również teraz zamknięte od poniedziałku, ale będą otwarte w ten weekend.

 

 1. Jak długo te środki będą obowiązywać?

Środki te będą miały zastosowanie na całym terytorium od poniedziałku 2 listopada 2020 r., a więc zaczną obowiązywać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Środki te będą obowiązywały przez półtora miesiąca do niedzieli 13 grudnia 2020 r. W przypadku sklepów innych niż istotne, dnia 1 grudnia komitet konsultacyjny przeprowadzi ponowna ewaluacje.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i sowich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                         Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search