Obciążenie szpitali nadal jest ogromne, w Belgii ponad 7000 pacjentów jest aktualnie hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Pozytywne jest to, że Belgia nie jest już na szczycie listy zachorowań na 100000 mieszkańców w Europie, bo pałeczkę pierwszeństwa przejęły Czechy i Luksemburg.

 

W sobotę w belgijskich szpitalach było 7.208 osób z COVID-19 i jest to spadek o 1 procent w porównaniu z poprzednim dniem, tak wynika z wstępnych danych instytutu zdrowia Sciensano.

Liczba nowych pacjentów na intensywnej terapii również się stabilizuje i wczoraj wyniosła 1 459, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do dnia poprzedniego.

 

Liczba zakażeń wieńcowych również wzrosła między 28 października a 3 listopada, osiągając średnio 11 790 na dobę. Jest to spadek o 27 procent w porównaniu z poprzednim siedmiodniowym okresem. Całkowita liczba infekcji w Belgii wynosi obecnie 488 044.

 

Liczba nowych hospitalizacji wzrosła nieznacznie do średnio 645 na dzień (+1%). Od początku pandemii do szpitali zostało przyjętych łącznie 34 430 osób z COVID-19. Wczoraj 188 osób zmarło z powodu koronawirusa. Obecnie średnio 159 pacjentów umiera codziennie z powodu covid-19, co stanowi wzrost o 98% w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Koronawirus spowodował do dziś 12 708 zgonów od początku pandemii.

 

Ze względu na duże obciążenie szpitali i oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek na oddziały COVIDowe, ponownie tak jak podczas pierwszego lockdown, zostały odwołane konsultacje i badania diagnostyczne, które nie są uznane jako pilne. Odwołane są również zabiegi operacyjne, które mogą poczekać parę tygodni. Pozytywne jest to ze przychodnie, polikliniki i gabinety prywatne mogą nadal przyjmować pacjentów, co odciąża system szpitalny i pozwala na pomoc, diagnostykę i dalsze leczenie różnych schorzeń.

 

Dzięki stopniowej poprawie wskaźników zakażenia Belgia nie jest już krajem europejskim o najwyższej liczbie zachorowań na koronawirusa na 100 000 mieszkańców. Gorsze dane są obecnie odnotowywane w Czechach i Luksemburgu, zgodnie z dziennym sprawozdaniem instytutu zdrowia Sciensano.

Na początku tego tygodnia Belgia nadal znajdowała się na czele listy krajów europejskich o najwyższej zachorowalności, z 1 633 przypadkami na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ale w międzyczasie liczba ta spadła do 1.333, według raportu Sciensano.

Od kilku dni częstość zachorowania na wirusa jest ponownie wyższa w Czechach (1 551 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni), a w międzyczasie także w Luksemburgu (1 459). W Wielkim Księstwie bezwzględna liczba zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni wynosiła tylko 8 955 (bo jest to maleńki kraj z nieco ponad 600 tysiącem mieszkańców), w porównaniu z ponad 152 000 zachorowań w Belgii w tym samym czasie.

Również w Słowenii i Liechtensteinie częstotliwość występowania jest obecnie wyższa niż 1 000 na 100 000 mieszkańców. Na samym dole tabeli znajduje się Finlandia z 53 przypadkami na 100000 mieszkańców. Nie można wyciągać daleko idących wniosków na podstawie tych analiz, ponieważ różne kraje mają odmienne strategie testowania na COVID-19, i tak kraje, które robią więcej testów, mogą ‘sztucznie’ plasować się wyżej w zachorowalności na COVID-19, niż te kraje, które robią ich mniej.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiolog

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search