Papieros szkodliwy, ale sama nikotyna może być korzystna w zapobieganiu infekcji COVID-19!

Odsetek palaczy wśród pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 jest mniejszy niż pośród reszty populacji, ale nie znaczy to ze należy zacząć palic, aby ochronić się przed ciężkim przebiegiem infekcji COVID-19!

 

Pierwsze doniesienia o tym, że pośród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest o kilkanaście procent mniej palaczy niż w ogólnej populacji pojawiły się z Chin. Następnie grupa naukowców ze Szpitala Pitié Salpetière w Paryżu potwierdziła te obserwacje na Europejskiej grupie chorych. Otóż przebadali oni 480 pacjentów, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, z czego 350 zostało hospitalizowanych, a 130 z mniej poważnymi objawami wpuszczono do domu. Stwierdzono, że spośród osób przyjętych do szpitala, których mediana wieku wynosiła 65 lat, tylko 4,4% było regularnymi palaczami. Wśród tych, którzy zostali wypuszczeni do domu, z medianą wieku 44 lat, 5,3% paliło. Biorąc pod uwagę wiek i płeć pacjentów, naukowcy odkryli, że liczba palaczy była znacznie niższa niż w ogólnej populacji. I tak szacuje się, że odsetek palaczy pośród osób w wieku 44-53 lat to 40%, a dla osób pomiędzy 65 i 75 rokiem życia odsetek ten szacowany jest pomiędzy 8,8% i 11,3%. Obserwacje te pozwalają przypuszczać, że substancja zawarta w tytoniu – prawdopodobnie nikotyna – może powstrzymać pacjentów palących od zarażenia COVID-19. Nikotyna może powstrzymać dotarcie wirusa do komórek w organizmie, uniemożliwiając jego rozprzestrzenianie się. Nikotyna może również zmniejszyć nadmierną reakcję układu odpornościowego organizmu, którą stwierdzono w najcięższych przypadkach zakażenia Covid-19.

 

Trzeba pamiętać, że opisane wyżej obserwacje nie znaczą ze trzeba od dziś zacząć palic, aby uchronić się przed COVID-19. Absolutnie wyniki tych badan nie powinny zachęcać do rozpoczynania palenia, które niesie ze sobą inne potencjalnie śmiertelne zagrożenia dla zdrowia. Chociaż nikotyna może chronić przed zakażeniem COVID-19, jednak u tych palaczy, którzy jednak zachorują, może prowadzić do większych komplikacji (np. pacjenci z przewlekłą obturacyjna choroba płuc, czyli COPD są w grupie podwyższonego ryzyka).

 

Sytuacja epidemiologiczna na 23.04.2020

Wczorajsze dane wskazują dalszy spadek liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Po raz pierwszy na oddziałach intensywnej terapii leży mniej niż tysiąc chorych z COVID-19.

I tak wczoraj 211 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 367 osób zostało wypisanych do domu. W szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 4527 osób z powodu koronawirusa (a to jest o 238 osób mniej niż przedwczoraj). 993 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (to mniej o 27 osób niż przedwczoraj). Wczoraj zmarło niestety kolejne 230 osób z powodu COVID-19 (większość w domach opieki). Uniwersytet w Antwerpii podał, że przed trzema tygodniami tylko 3% populacji w Belgii miało styczność z koronawirusem, ale według tutejszego centrum kryzysowego, ten odsetek jest dzisiaj o wiele wyższy.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1647 euro! Super! Ponad półtora tysiąca euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search