Papieros szkodliwy, ale sama nikotyna może być korzystna w zapobieganiu infekcji COVID-19!
Odsetek palaczy wśród pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 jest mniejszy niż pośród reszty populacji, ale nie znaczy to ze należy zacząć palic, aby ochronić się przed ciężkim przebiegiem infekcji COVID-19!
Pierwsze doniesienia o tym, że pośród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest o kilkanaście procent mniej palaczy niż w ogólnej populacji pojawiły się z Chin. Następnie grupa naukowców ze Szpitala Pitié Salpetière w Paryżu potwierdziła te obserwacje na Europejskiej grupie chorych. Otóż przebadali oni 480 pacjentów, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, z czego 350 zostało hospitalizowanych, a 130 z mniej poważnymi objawami wpuszczono do domu. Stwierdzono, że spośród osób przyjętych do szpitala, których mediana wieku wynosiła 65 lat, tylko 4,4% było regularnymi palaczami. Wśród tych, którzy zostali wypuszczeni do domu, z medianą wieku 44 lat, 5,3% paliło. Biorąc pod uwagę wiek i płeć pacjentów, naukowcy odkryli, że liczba palaczy była znacznie niższa niż w ogólnej populacji. I tak szacuje się, że odsetek palaczy pośród osób w wieku 44-53 lat to 40%, a dla osób pomiędzy 65 i 75 rokiem życia odsetek ten szacowany jest pomiędzy 8,8% i 11,3%. Obserwacje te pozwalają przypuszczać, że substancja zawarta w tytoniu – prawdopodobnie nikotyna – może powstrzymać pacjentów palących od zarażenia COVID-19. Nikotyna może powstrzymać dotarcie wirusa do komórek w organizmie, uniemożliwiając jego rozprzestrzenianie się. Nikotyna może również zmniejszyć nadmierną reakcję układu odpornościowego organizmu, którą stwierdzono w najcięższych przypadkach zakażenia Covid-19.
Trzeba pamiętać, że opisane wyżej obserwacje nie znaczą ze trzeba od dziś zacząć palic, aby uchronić się przed COVID-19. Absolutnie wyniki tych badan nie powinny zachęcać do rozpoczynania palenia, które niesie ze sobą inne potencjalnie śmiertelne zagrożenia dla zdrowia. Chociaż nikotyna może chronić przed zakażeniem COVID-19, jednak u tych palaczy, którzy jednak zachorują, może prowadzić do większych komplikacji (np. pacjenci z przewlekłą obturacyjna choroba płuc, czyli COPD są w grupie podwyższonego ryzyka).
Sytuacja epidemiologiczna na 23.04.2020
Wczorajsze dane wskazują dalszy spadek liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Po raz pierwszy na oddziałach intensywnej terapii leży mniej niż tysiąc chorych z COVID-19.
I tak wczoraj 211 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 367 osób zostało wypisanych do domu. W szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 4527 osób z powodu koronawirusa (a to jest o 238 osób mniej niż przedwczoraj). 993 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (to mniej o 27 osób niż przedwczoraj). Wczoraj zmarło niestety kolejne 230 osób z powodu COVID-19 (większość w domach opieki). Uniwersytet w Antwerpii podał, że przed trzema tygodniami tylko 3% populacji w Belgii miało styczność z koronawirusem, ale według tutejszego centrum kryzysowego, ten odsetek jest dzisiaj o wiele wyższy.
Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.
Na dziś jest to 1647 euro! Super! Ponad półtora tysiąca euro! Brawo my!
Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.
Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:
Association Médicale Belgo-Polonaise
IBAN: BE69 2100 5304 2278
Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.
W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:
– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette
– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli
– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)
– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)
Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,
Agnieszka Ciarka
Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:
https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/
Tel. 0471 74 18 60
Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/