Pokłosie nikotynowych spekulacji o wpływie na COVID-19: Francja reglamentuje sprzedaż nikotyny… I czy rzeczywiście otworzą się sklepy od 11 maja…

Przed kilkoma dniami świat obiegła wiadomość, że naukowcy we Francji twierdza na podstawie obserwacji przyjęć do szpitala pacjentów z COVID-19, że nikotyna może chronić przed zakażeniem COVID-19. W następstwie tych obserwacji zaplanowano badanie, aby stwierdzić czy plastry nikotynowe mogą mieć korzystny wpływ na obniżenie ryzyka infekcji koronawirusem.

 

Pokłosiem tych jeszcze niesprawdzonych informacji jest wprowadzenie we Francji zakazu sprzedaży niektórych produktów nikotynowych w Internecie i ograniczenia ich sprzedaży w aptekach.

Ograniczenia te, opublikowane w Dzienniku Urzędowym Francji, powinny zapobiec „zagrożeniom dla zdrowia związanym z nadmierną konsumpcją lub niewłaściwym użyciem związanym z relacjami w mediach na temat możliwego ochronnego działania nikotyny przeciwko COVID-19”. Posunięcie to ma na celu uniemożliwienie gromadzenia zapasów produktów, takich jak guma nikotynowa i plastry, które zostały zaprojektowane, aby pomóc ludziom rzucić palenie, a nie aby testować je w warunkach domowych jako ‘środek na koronawirusa’.

 

Decyzja rządu Francji jest konsekwencją badań opublikowanych w zeszłym tygodniu przez szpital Pitié-Salpêtrière w Paryżu, które wykazały, że prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu COVID-19 palaczy jest statystycznie mniejsze. Pokazały one również, że nikotyna może zapobiegać przedostawaniu się wirusa do komórek.

Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że tytoń chroni. Każdy wie, że tytoń zabija, i tak na przykład co roku we Francji na choroby związane z paleniem tytoniu umiera ponad 70 000 osób.

Ograniczenie dotyczące sprzedaży nikotyny obowiązuje do 11 maja, kiedy to władze francuskie planują stopniowe zniesienie blokady.

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 26.04.2020

Nadal spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19, jak również zmniejsza się liczba zgonów.

I tak wczoraj 204 osoby zostały przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 368 osób zostało wypisanych do domu. W szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych mniej niż 4000 osób z powodu koronawirusa. 891 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Wczoraj zmarło niestety kolejne 178 osób z powodu COVID-19, a więc całkowita liczba zgonów w Belgii to 7094 (polowa osób zmarłych to osoby zamieszkujące w domach opieki).

Eksperci twierdza, że liczba nowo przyjmowanych pacjentów do szpitali z powodu COVID-19 powinna spaść poniżej 100 na dobę, aby moc mówić o otwarciu sklepów 11 maja. Jeśli tak się nie stanie, to Rada Bezpieczeństwa może podjąć decyzje o przedłużeniu zamknięcia sklepów. Najbliższe dni pokażą czy plan wychodzenia z lockdown się sprawdzi.

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1767 euro! Super! Ponad półtora tysiąca euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search