Jak to możliwe, że Belgia prowadzi w światowym rankingu liczby zgonów z powodu koronawirusa na 100000 mieszkańców?
Belgijski sposób raportowania zgonów z powodu COVID-19 regularnie budzi pytania w międzynarodowych mediach. Belgia została nazwana Mistrzem Świata w koronawirusie, jak również musi się o Belgijskiej Zagadce związanej z koronawirusem. Zainteresowanie mediów Belgia wzrosło po tym jak prezydent Trump zaprezentował podczas konferencji listę krajów z największa liczba zgonów na 100000 mieszkańców i Belgia, malutki kraj w środku Europy, znalazł się na szczycie tej listy.
Jednak belgijscy wirusolodzy podkreślają, że takie porównania nie maja sensu, ponieważ Belgia jest jedynym krajem, który zalicza do ludzi umierających z powodu koronawirusa tych którzy umierają w domach opieki (a u których wykonywane są testy na koronawirusa tylko znikomym procencie.
Jeśli chcemy moc porównać liczbę zgonów w Belgii do tych raportowanych w innych krajach, powinniśmy podzielić liczbę zgonów na polowe (bo ponad polowa zmarłych to ludzie z domów opieki).
Epidemiolog Van Gucht, stojący na czele Instytut Sciensano broni systemu raportowania zgonów w Belgii u uważa, że to jak podajemy liczbę zgonów jest bardzo uczciwe, bardzo poprawne i przede wszystkim kompletne. I tak powinno być robione. Mimo to, niektóre zagraniczne media uważają inaczej.
I tak niemieccy sąsiedzi omawiają przejrzysty sposób liczenia zgonów w Belgii, ale widzi również inne powody wysokiej śmiertelności w tym kraju. Jako że Belgia jest w środku Europy jest możliwe, że przez ruch ludności przed pandemia był znacznie wyższy niż w innych krajach. Londyn, Paryż, Amsterdam, Kolonia – z Belgii możesz być tam wszędzie w mniej niż trzy godziny. Poza tym w Belgii gęstość zaludnienia i duże zanieczyszczenie powietrza mogą również grać role w wysokiej liczbie zgonów.
Południowi sąsiedzi Belgów we Francji posuwają się dalej i mówią, że sposób liczenia zgonów z powodu koronawirusa jest ‘zbyt szczery’ i rzuca cień na to, jak te zgony liczone są w innych krajach.
W Holandii mówi się o tym, że „zniekształcony obraz”, bo dane dotyczące śmiertelności, w porównaniu do liczby osób, które zmarły według oczekiwań dla danego okresu, wydają się potwierdzać, że w rzeczywistości kraj ten nie radzi sobie gorzej niż inne kraje.
Czyli można stwierdzić, że chociaż na pierwszy rzut oka statystyki odnośnie do śmiertelności z powodu koronawirusa mogą przerażać, po zrozumieniu w jaki sposób zgony są raportowane w Belgii i w innych krajach, nie ma powodu twierdzić, że Belgia nie radzi sobie z pandemia.
Sytuacja epidemiologiczna na 27.04.2020
Nadal spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19, jak również zmniejsza się liczba zgonów.
I tak wczoraj 127 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 93 osoby zostały wypisane do domu. Wczoraj zmarło niestety kolejne 113 osób z powodu COVID-19, a więc całkowita liczba zgonów w Belgii to 7207 (polowa osób zmarłych to osoby zamieszkujące w domach opieki).
Eksperci twierdza, że liczba nowo przyjmowanych pacjentów do szpitali z powodu COVID-19 powinna spaść poniżej 100 na dobę, aby moc mówić o otwarciu sklepów 11 maja. Jeśli tak się nie stanie, to Rada Bezpieczeństwa może podjąć decyzje o przedłużeniu zamknięcia sklepów. Najbliższe dni pokażą czy plan wychodzenia z lockdown się sprawdzi.
Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.
Na dziś jest to 1817 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro! Brawo my!
Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.
Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:
Association Médicale Belgo-Polonaise
IBAN: BE69 2100 5304 2278
Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.
W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:
– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette
– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli
– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)
– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)
Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,
Agnieszka Ciarka
Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:
https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/
Tel. 0471 74 18 60