Jak to możliwe, że Belgia prowadzi w światowym rankingu liczby zgonów z powodu koronawirusa na 100000 mieszkańców?

Belgijski sposób raportowania zgonów z powodu COVID-19 regularnie budzi pytania w międzynarodowych mediach. Belgia została nazwana Mistrzem Świata w koronawirusie, jak również musi się o Belgijskiej Zagadce związanej z koronawirusem. Zainteresowanie mediów Belgia wzrosło po tym jak prezydent Trump zaprezentował podczas konferencji listę krajów z największa liczba zgonów na 100000 mieszkańców i Belgia, malutki kraj w środku Europy, znalazł się na szczycie tej listy.

Jednak belgijscy wirusolodzy podkreślają, że takie porównania nie maja sensu, ponieważ Belgia jest jedynym krajem, który zalicza do ludzi umierających z powodu koronawirusa tych którzy umierają w domach opieki (a u których wykonywane są testy na koronawirusa tylko znikomym procencie.

Jeśli chcemy moc porównać liczbę zgonów w Belgii do tych raportowanych w innych krajach, powinniśmy podzielić liczbę zgonów na polowe (bo ponad polowa zmarłych to ludzie z domów opieki).

Epidemiolog Van Gucht, stojący na czele Instytut Sciensano broni systemu raportowania zgonów w Belgii u uważa, że to jak podajemy liczbę zgonów jest bardzo uczciwe, bardzo poprawne i przede wszystkim kompletne. I tak powinno być robione. Mimo to, niektóre zagraniczne media uważają inaczej.

I tak niemieccy sąsiedzi omawiają przejrzysty sposób liczenia zgonów w Belgii, ale widzi również inne powody wysokiej śmiertelności w tym kraju. Jako że Belgia jest w środku Europy jest możliwe, że przez ruch ludności przed pandemia był znacznie wyższy niż w innych krajach. Londyn, Paryż, Amsterdam, Kolonia – z Belgii możesz być tam wszędzie w mniej niż trzy godziny. Poza tym w Belgii gęstość zaludnienia i duże zanieczyszczenie powietrza mogą również grać role w wysokiej liczbie zgonów.

 

Południowi sąsiedzi Belgów we Francji posuwają się dalej i mówią, że sposób liczenia zgonów z powodu koronawirusa jest ‘zbyt szczery’ i rzuca cień na to, jak te zgony liczone są w innych krajach.

W Holandii mówi się o tym, że „zniekształcony obraz”, bo dane dotyczące śmiertelności, w porównaniu do liczby osób, które zmarły według oczekiwań dla danego okresu, wydają się potwierdzać, że w rzeczywistości kraj ten nie radzi sobie gorzej niż inne kraje.

 

Czyli można stwierdzić, że chociaż na pierwszy rzut oka statystyki odnośnie do śmiertelności z powodu koronawirusa mogą przerażać, po zrozumieniu w jaki sposób zgony są raportowane w Belgii i w innych krajach, nie ma powodu twierdzić, że Belgia nie radzi sobie z pandemia.

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 27.04.2020

Nadal spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19, jak również zmniejsza się liczba zgonów.

I tak wczoraj 127 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 93 osoby zostały wypisane do domu. Wczoraj zmarło niestety kolejne 113 osób z powodu COVID-19, a więc całkowita liczba zgonów w Belgii to 7207 (polowa osób zmarłych to osoby zamieszkujące w domach opieki).

Eksperci twierdza, że liczba nowo przyjmowanych pacjentów do szpitali z powodu COVID-19 powinna spaść poniżej 100 na dobę, aby moc mówić o otwarciu sklepów 11 maja. Jeśli tak się nie stanie, to Rada Bezpieczeństwa może podjąć decyzje o przedłużeniu zamknięcia sklepów. Najbliższe dni pokażą czy plan wychodzenia z lockdown się sprawdzi.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1817 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search