W tym tygodniu karnawał! A więc w świątecznych nastrojach rozmawiamy dziś o procedurze wyboru osób do szczepienia przeciw COVID-19 w Belgii! A po lekturze życzę miłego wieczoru Walentynkowego!

W ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań i wątpliwości odnośnie organizacji szczepień w Belgii.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Czy nie lepiej byłoby zaszczepić całą populację w Belgii, od starych do młodych?

Gdybyśmy mieli dziś do dyspozycji 10 milionów szczepionek, to na pewno wszyscy opowiedzieliby się za ta strategia. Ale nawet w sytuacji, gdzie nie ma tyle szczepionek i tak cała kampania szczepień będzie trwała co najmniej do października 2021 roku. Ograniczona dostępność szczepionek w najbliższych miesiącach oznacza w szczególności, że musimy je wykorzystać w możliwie najmądrzejszy i najuczciwszy sposób, a to oznacza, że w pierwszej kolejności musimy zaszczepić najbardziej narażonych pacjentów.

 

Dlaczego warto wybrać pacjentów z grupy ryzyka?

Taka selekcja osób narażonych na zachorowanie zapewnia, że pacjenci z grupy wysokiego ryzyka są szczepieni kilka miesięcy wcześniej niż ogół populacji. Dzięki wybraniu tej grupy, wraz z osobami powyżej 65 roku życia, pacjenci najbardziej narażeni (pod względem poważnych chorób, hospitalizacji i zgonów) zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności. Jest to oczywiście ważne dla ochrony tych indywidualnych pacjentów, ale także dla reszty społeczeństwa, ponieważ szczepienia tej grupy zapewnią szybsze zmniejszenie presji na system opieki zdrowotnej, a zatem będziemy mogli szybciej złagodzić środki ogólne. Jest to bardzo ważne dla dobrostanu psychicznego wszystkich naszych pacjentów i obywateli, a także dla gospodarki.

 

Ale czy na pewno 55-latek bez chorób współistniejących ma większe ryzyko niż 35-letni diabetyk?

Tak, i zostało to również uwzględnione w kolejności zawiadamiania pacjentów o szczepieniu. Po podmiotach świadczących opiekę zdrowotną, w pierwszej kolejności adresatami zawiadomieni o szczepieniu są osoby powyżej 65 roku życia, następnie osoby w wieku 45-65 lat z chorobami współistniejącymi (z kilkoma wyjątkami), następnie osoby w wieku 45-65 lat bez chorób współistniejących, następnie osoby w wieku 18-45 lat z chorobami współistniejącymi, a na końcu pozostała część populacji.

 

W jaki osób zostaną zidentyfikowane osoby o zwiększonym ryzyku?

Ponieważ wiemy, że żadne źródło nie jest doskonałe, zdecydowaliśmy się połączyć dane z trzech źródeł. Rejestr nowotworów sporządzi listę pacjentów, u których zdiagnozowano raka w ciągu ostatnich pięciu lat, ośrodki opieki zdrowotnej sporządzą listę opartą na szeregu pośrednich parametrów (np. stosowanie leków), a lekarze rodzinni sporządzą listę na podstawie automatycznego zapytania i mogą, jeśli chcą, sami dodawać pacjentów. Wszystkie te listy zostaną połączone w jedną unikalną listę w bezpiecznym centralnym rejestrze: Bazie Danych Kodów Szczepień.

 

W jaki sposób lekarz rodzinny może zidentyfikować pacjentów z grupy ryzyka?

Opracowywane jest oprogramowanie, które pomoże poprawić kodowanie w dokumentacji medycznej i wyselekcjonować pacjentów wysokiego ryzyka. Te automatycznie wygenerowane listy mogą być następnie przesłane do Bazy Danych Kodów Szczepień. Lekarz rodzinny zawsze ma możliwość dodawania (także indywidualnych) pacjentów.

 

Czy lekarz rodzinny będzie wysyłał zawiadomienia o szczepieniu?

Nie, lekarz rodzinny nie będzie wysyłał żadnych zawiadomień. Zostaną one wysłane z Bazy Danych Kodów Szczepień i podpisane prze wysokiego urzędnika państwowego rządu flamandzkiego. Wybór priorytetów w sprawie szczepień został również ustalony przez Najwyższą Radę Zdrowia i zatwierdzony przez polityków.

 

Selekcja będzie stygmatyzować i w ten sposób rozpowszechniać dane medyczne.

Nie, nie będziemy stygmatyzować. Nie, nie zamierzamy rozpowszechniać danych medycznych poprzez Bazę Danych Kodów Szczepień. Ta baza danych stwierdza jedynie, czy dana osoba jest zagrożona czy nie, nie podaje przyczyny. To prawda, że zostaniesz wezwany w określonym momencie i że w punkcie szczepień będzie siedziało razem kilka osób, ale tak jest również wtedy, gdy są organizowane wspólne momenty szczepień przeciwko grypie w gabinetach lekarzy rodzinnych. Być może pacjenci z grupy ryzyka będą zapraszani razem z osobami w określonym wieku, aby nie dopuścić do jakiejkolwiek stygmatyzacji.

 

Czy selekcja pacjentów ryzyka spowolni kampanię szczepień?

Nie, bo zawiadomienia (w zależności od liczby dostarczonych szczepionek) są pobierane z centralnej Bazy Danych Kodów Szczepień. Kolejność wysyłania zawiadomień jest ścisłe określona. Jeśli więc w danym momencie nie ma już w bazie danych pacjentów, którzy należą do danej kategorii (np. 45-65 lat z chorobami współistniejącymi), automatycznie przechodzi się do następnej kategorii (45-65 lat bez chorób współistniejących). W ten sposób nigdy nie będzie opóźnienia w wysyłaniu zawiadomień i opóźnienia w szybkości szczepień.

 

Czy wszystko to będzie działać bez zarzutu?

Nie. Ale doskonałość jest wrogiem dobra. A dobre jest to, że lekarze pierwszego kontaktu, starają się chronić naszych najbardziej wrażliwych pacjentów najlepiej i jak najszybciej ich zaszczepić dla dobra ich samych i dla dobra całego społeczeństwa.

 

 

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search