W tym tygodniu ogłoszono kalendarz kolejnych łagodzenie obostrzeń. Od kiedy i jakie zmiany nastąpią?

Komitet Konsultacyjny ogłosił 11 maja wiele ułatwień. Od 9 czerwca, na przykład, lokale gastronomiczne będą mogły być otwierane również w pomieszczeniach zamkniętych, a w domu będzie można przyjmować cztery osoby.

 

Po ogłoszeniu łagodzenia środków zapobiegawczych nasuwają się dwie refleksje. Otóż, po pierwsze, osoby, które będą miały zaświadczenie o szczepieniu, będą miały przywileje takie jak np. możliwość uczestnictwa w imprezach masowych. Po drugie, jeśli zaszczepi się odpowiednia część populacji, nasze życie będzie przypominało to sprzed pandemii na początku września tego roku.

 

A teraz lista zmian i daty od kiedy zostaną one wprowadzone.

 

0d 9 CZERWCA

Jeśli ponad 80 procent osób z chorobami przewlekłymi zostanie zaszczepionych pierwszą dawka szczepionki przynajmniej dwa tygodnie wcześniej (i dzięki temu będą one w pewnym stopniu chronione przed infekcja COVID-19) oraz jeśli liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach będzie mniejsza lub zbliżona do 500 wtedy następujące aktywności i działania będą dozwolone:

– będzie można przyjąć 4 osoby w domu (dzieci nie są liczone)

– będzie można powrócic do pracy stacjonarnej na jeden dzień w tygodniu

– będzie można wyjść do parku rozrywki, na pchli targ lub na jarmark

– będzie można pójść na przedstawienie do teatru lub kina, skorzystać z sauny i poćwiczyć w centrum fitness (w lokalach, gdzie jest wystarczająca wentylacja)

– będzie można uprawiać sport amatorsko z 50 osobami wewnątrz, a z 100 osobami na zewnątrz

– będzie można iść do restauracji i do baru. Lokale będą zamykane o 22.00. Przy stole będą mogły siedzieć 4 osoby (lub jedna rodzina składająca się z większej liczby osób), odległość 1.5 metra pomiędzy stolami będzie musiała być zachowana

– tarasy w kawiarniach będą zamykane do godziny najpóźniej o 23:30.

– będzie można zorganizować przyjęcia i imprezy okolicznościowe do 50 osób w pomieszczeniach zamkniętych, pod warunkiem przestrzegania zasad obowiązujących w branży gastronomicznej

– będzie można uczestniczyć w nabożeństwach, ślubach i pogrzebach wewnątrz pomieszczeń z udziałem 100 osób. Na zewnątrz mogą się one odbywać dla 200 osób.

– imprezy wewnątrz będzie można zorganizować dla 200 osób, natomiast można zorganizować imprezę plenerową do 400 osób na zewnątrz

– obozy szkolne będą organizowane dla nie więcej niż 50 dzieci. Noclegi nie są dozwolone

– będzie można wybrać się na wycieczkę do wewnętrznych pomieszczeń w parkach zwierząt, parkach przyrody i parkach rozrywki

– będzie można korzystać z usług osób świadczących usługi seksualne

 

OD 1 LIPCA

Jeśli 60 procent osób powyżej 18 roku życia otrzyma pierwsza dawkę szczepionki, a liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach będzie mniejsza lub bliska 500 (próg docelowy), a hospitalizacje wykażą korzystny trend spadkowy, wtedy następujące aktywności i działania będą dozwolone:

– będzie można chodzić do sklepu bez ograniczeń (na dłużej niż pół godziny i z więcej niż dwoma osobami)

– będzie można uczestniczyć w imprezie zamkniętej z udziałem maksymalnie 2 000 osób

– będzie można uczestniczyć w imprezie plenerowej z udziałem maksymalnie 2 500 osób

– będzie można wysłać swoje dziecko na obóz w grupie nie większej niż 100 osób. Dozwolony jest nocleg. Rząd zaleca przeprowadzanie testów na COVID-19 z wyprzedzeniem, ale na razie nie czyni ich obowiązkowymi.

– będzie można uczestniczyć w nabożeństwach w pomieszczeniach zamkniętych, ślubach i pogrzebach z udziałem maksymalnie 200 osób. Na zewnątrz może w nich uczestniczyć nawet do 400 osób.

– będzie można organizować przyjęcia i imprezy okolicznościowe dla 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych. Na zewnątrz obowiązują przepisy dla branży gastronomicznej.

 

OD 30 LIPCA

Jeśli 70 procent osób w wieku powyżej 18 lat otrzyma pierwsza dawkę szczepionki, a liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach będzie mniejsza lub zbliżona do 500 (próg docelowy), a hospitalizacje wykażą korzystną tendencję spadkowa, wtedy następujące aktywności i działania będą dozwolone:

– będzie można organizować wewnątrz imprezy o maksymalnej liczbie 3000 osób

– będzie można organizować na zewnątrz imprezy z maksymalną liczbą 5 000 osób. Od 13 sierpnia festyny na świeżym powietrzu będą dozwolone dla osób, które mogą przedstawić świadectwo szczepienia lub ostatni negatywny wynik testu PCR.

– będzie można wysłać swoje dziecko na obóz w grupie nie większej niż 200 osób. Dozwolony jest nocleg. Rząd zaleca wcześniejsze przeprowadzenie testów, ale na razie nie czyni ich obowiązkowymi

– będzie można organizować przyjęcia i imprezy okolicznościowe w pomieszczeniach zamkniętych dla 250 osób. W pozostałych przypadkach obowiązują przepisy dla branży gastronomicznej.

 

OD 1 WRZEŚNIA

Jeśli 70 procent osób w wieku powyżej 18 lat otrzyma pierwsza dawkę szczepionki i jeśli liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach będzie mniejsza lub wystarczająco bliska 500, a hospitalizacje wykażą korzystny trend spadkowy, wtedy następujące aktywności i działania będą dozwolone:

– będzie można udać się na festiwal lub imprezę masową w pomieszczeniu lub na zewnątrz, jeśli można przedstawić dowód szczepienia lub niedawny negatywny wynik testu PCR

– będzie można wysłać swoje dziecko na obóz bez żadnych ograniczeń. Rząd zaleca przeprowadzanie testów z wyprzedzeniem, ale na razie nie czyni ich obowiązkowymi

– będzie można chodzić na targ, jarmark, pchli targ etc. bez ograniczeń

– będzie można uczestniczyć w nabożeństwach, pogrzebach i weselach bez ograniczeń

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Moje konto na Instagramie:

Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search