Od wczoraj zostały wprowadzone złagodzenia obostrzeń związanych z pandemią. Jeszcze raz przypomnienie co się zmienia.

 

Twitter: @0Ciarka                                                          Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

 

Przepraszam za tygodniową przerwę w wydawaniu newslettera, ale nieprzewidziane okoliczności sprawiły, że nie miałam, jak wysłać wiadomości w zeszłym tygodniu. Będę starać się pisać regularnie co tydzień!

 

Rozporządzenie ministerialne zostało opublikowane 07.05.2021 to jest na dzień przed rozpoczęciem planu łagodzenia obostrzeń. Nie wiadomo jeszcze tylko, czy sklepy będą mogły sprzedawać alkohol do godz. 22.00. Nie ma mowy o ścianach z pleksi dla branży gastronomicznej.

 

Dekret ministerialny obowiązuje do 30 czerwca, ale jeszcze przed ta data są możliwe dalsze łagodzenia obostrzeń.

 

Poniżej główne punkty łagodzenia obostrzeń, które znalazły się w rozporządzeniu.

Godzina policyjna

Od połowy października w Belgii obowiązywała godzina policyjna, dlatego był zakaz poruszania się w miejscach publicznych w godzinach od północy do 5 rano. Godzina policyjna przestaje obowiązywać od 8 maja.

Zamiast godziny policyjnej wprowadzono zakaz gromadzenia się więcej niż trzech osób między północą a 5 rano.

 

Przemysł gastronomiczny

Tarasy restauracji i pubów będą mogły być otwierane o 8 rano 8 maja. Stoły muszą być ustawione w odległości półtora metra, a przy jednym stole mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby, z wyjątkiem rodziny w których jest więcej osób.

 

Obsługa osób może odbywać się tylko przy stolikach. Personel musi nosić maseczkę przez cały czas, a klienci od razu po wstaniu od stołu. Wszystkie napoje i posiłki muszą być spożywane na zewnątrz. Klienci mogą wejść do lokalu tylko w celu skorzystania z toalety, wejścia na otwarty taras lub zapłacenia rachunku.

 

W przypadku zadaszonego tarasu, przynajmniej jedna pełna strona musi być otwarta przez cały czas, aby zapewnić wystarczającą cyrkulację powietrza.

 

Tarasy muszą być zamykane o godz. 22.00. Sklepy nocne mogą również sprzedawać alkohol tylko do godziny 22.00. Po tym czasie następują dwie godziny, podczas których osoby z dziesięcioma osobami mogą zgromadzić się na zewnątrz. O północy wchodzi w życie zakaz gromadzenia się.

 

Właściciele restauracji i barów nie mogą używać pleksiglasu jako alternatywy dla półtora metra między dwoma stolikami.

 

Imprezy

Od 8 maja maksymalnie do pięćdziesięciu osób (wszyscy na miejscach siedzących) może uczestniczyć w profesjonalnie organizowanych imprezach, przedstawieniach kulturalnych i innych oraz profesjonalnych zawodach sportowych organizowanych na wolnym powietrzu. Targi, w tym salony, będą mogły być organizowane również na zewnątrz dla 50 zwiedzających.

 

W ślubach i nabożeństwach religijnych może uczestniczyć do 50 osób. Zajęcia na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób są teraz dozwolone również dla dorosłych. Dla dzieci do 12 lat jest to dozwolone wewnątrz dla grup nie większych niż 10 osób.

 

Od 8 maja mogą być ponownie otwarte parki rozrywki i mogą odbywać się pchle targi. Kolejna pozytywna zmiana to możliwość przyjmowania ludzi w domu. Każde gospodarstwo domowe może teraz przyjąć jednocześnie dwie osoby, nie licząc dzieci do 12 roku życia, o ile należą one do tego samego gospodarstwa domowego. Należy jednak zachować odpowiednią odległość i dystans socjalny.

 

O kolejnych planach na łagodzenie środków zapobiegawczych pandemii może dowiemy się już w najbliższym tygodniu, kiedy znów zbierze się Komitet Konsultacyjny.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search