Po raz pierwszy liczba hospitalizowanych pacjentów z powodu COVID-19 w Belgi spada! Austria, Dania i Niemcy przygotowują już plany wychodzenia z lockdown. Kiedy i jak życie powróci do normalności po pandemii?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, żeby nie planować zbyt pochopnie i zbyt przedwcześnie wychodzenia z lockdown, ale niektóre europejskie kraje szykują już konkretne plany powrotu do normalności. Kilka krajów europejskich ogłosiło zmniejszenie obostrzeń w połowie kwietnia, ale nawet eksperci nie są zgodni jak wpłynie to na rozwój epidemii i nie doprowadzi do powstania nowych ognisk zachorowań i nowego wybuchu pandemii. Co na to europejskie kraje?

I tak w Austrii po Świętach Wielkanocnych mają zostać stopniowo otwierane sklepy, jednak trzeba będzie stosować środki ochrony osobistej takie jak maseczki i rękawiczki. Do 1 maja mają być otwarte wszystkie sklepy, a dwa tygodnie później restauracje. Dzieci nie wrócą do szkol aż do polowy maja. Tym samym Austria jest pierwszym krajem, który ogłosił wychodzenie z lockdown po Wielkanocy.

 

Niemcy nie podały jeszcze konkretnej daty wychodzenia z lockdown, ale rozpisano już plan, według którego będzie się podejmowało kolejne działania wychodzenia z obostrzeń związanych z koronawirusem. Plan ten przewiduje walk z epidemia do końca przyszłego roku, a powrót do normalności będą wspomagać nowe technologie (o czym pisałam w newsletterze wczoraj 07.04.2020). Nawisem mówiąc, te nowe technologie i aplikacje, które miałyby na celu integracje danych mówiących o tym, z kim mieliśmy kontakt i czy byliśmy potencjalnie narażeni na infekcje, budzą ogromne kontrowersje, ponieważ będą one bardzo mocno ingerować w nasza prywatność. Już po opublikowaniu wczorajszego newslettera, znaleźli się czytelnicy, którzy sprzeciwiają się fundamentalnie tego rodzaju praktykom i uznają je za niezgodne z prawnymi normami europejskimi. Jest to trudny orzech to zgryzienia, ponieważ aplikacje, które mogłyby szybko namierzyć kto i kiedy miał kontakt z osoba zarażoną, mogą być bardzo skutecznym narzędziem w walce z pandemia i wspomóc szybkie wychodzenie ze stanu lockdown.

 

Dania

Dania była jednym z pierwszych krajów, który ogłosił lockdown i liczba zakażeń i zgonów jest dużo niższa niż w innych krajach. Jeśli taka tendencja się utrzyma to już w połowie kwietnia zacznie się znoszenie ograniczeń.

 

Czechy

Planują zmniejszenie ograniczeń w życiu publicznym, ale nie podają konkretnych dat uzależniając dalsze decyzje od polepszającej się sytuacji epidemiologicznej.

 

Belgia

Premier powołała 10 osobowy sztab ekspertów, który ma przygotować konkretny, stopniowy plan wychodzenia z lockdown. Na razie nie ma jednak żadnych konkretów, kiedy poszczególne działania będą podjęte, aby doprowadzić ponownie kraj do normalnego funkcjonowania.

 

Polska

Aktualne obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia i na razie nie ma mowy o ruchach mających na celu wychodzenie z lockdown.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 08.04.2020

Po raz pierwszy całkowita liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 spada w Belgii.

I tak wczoraj 487 osób zostało przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 524 osoby zostały wypuszczone do domu. Aktualnie w szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 5688 osób z powodu koronawirusa. 1276 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii, 1008 osób wymaga wspomaganego oddychania. Wczoraj zmarło niestety kolejne 205 osób z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 2240 osób. Pomimo, że wydaje się ze już osiągnęliśmy pik zachorowań i liczba hospitalizacji spada, śmiertelność niestety nadal rośnie i będziemy ten trend obserwować jeszcze w następnych dniach.

 


Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 177 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego kupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiorki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuje wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)


 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search