Brytyjski wariant COVID-19. Jeśli rozprzestrzeni się w Belgii, będzie trzeba zaostrzyć środki zapobiegawcze.

W ostatnich dniach pojawiły się w Belgii kolejne miejsca wybuchu zakażeń, w których zidentyfikowano brytyjski wariant COVID-19. Ostatni zaobserwowano w ośrodku opieki domowej w Houthulst (niedaleko Roeselare), a teraz w ośrodku opieki dla osób niepełnosprawnych w tej samej gminie potwierdzono osiem zakażeń. Zmarły już trzy osoby. Jednocześnie wzrosła już dzienna liczba zakażeń w tym miasteczku, ale jeszcze nie wiadomo czy jest to konsekwencja rozprzestrzenia się brytyjskiego wariantu wirusa, który jest o wiele bardziej zakaźny niż ‘klasyczny’ wirus, który spowodował pandemie.

 

Brytyjski wariant SARS-CoV-2 jest według epidemiologów nowym zagrożeniem w tej pandemii. Dowody, które obecnie posiadamy, wskazują, że ten wariant jest o 40-50 procent bardziej zaraźliwy niż istniejące warianty. To brzmi mniej źle niż „50 procent bardziej śmiercionośny wariant”. Ale, że jest o wiele gorszy, można pokazać na podstawie prostej kalkulacji: ponieważ bardziej zaraźliwy wariant jest o wiele trudniejszy do opanowania, tak wiele osób zaraża się i ostatecznie dochodzi do większej liczby zgonów.

 

Należy traktować ten nowy wariant jako nowe zagrożenie na tle istniejącej pandemii, a nie jako bardziej zaraźliwą odmianę wirusa, którą już mamy. Jeśli nowy wariant się rozprzestrzeni, obecne środki, które utrzymują spłaszczają krzywa zakażeń już nie wystarczą. Jeśli zakaźność wzrośnie o 50 procent, to obecne ograniczenia go nie zatrzymają i będzie się rozprzestrzeniał w najlepsze.

 

Jest to również jeden z powodów, dla których Wielka Brytania podjęła tak wiele dodatkowych działań zapobiegawczych w grudniu i styczniu. Dlatego trzeba uważnie monitorować, w jakim odsetku pacjentów jest obecny ten wariant: czy jest to 1 lub 2 procent, czy 30 lub 40 procent? W tym ostatnim przypadku wzrost zakażeń może być ekspotencjalny i należy wprowadzić kolejne, często drastyczne środki zapobiegawcze.

 

Jeszcze niedawno mieliśmy głębokie przekonanie, że rok 2021 będzie tylko lepszy niż poprzedni.

I tak jest, bo mamy szczepionki i widać światło w tunelu. Jednak pojawiają się nowe zagrożenia na horyzoncie, takie jak bardziej zakaźne warianty, a w przyszłości może nawet warianty, którym uda się ominąć odporność wywołaną przez szczepionkę. Jest to wiec jednak trudny początek roku i mniej optymistyczny niż oczekiwano. Jednak, w miarę jak więcej osób będzie się szczepić spadnie liczba hospitalizacji i zgonów, więc nadal jednak mam nadzieje na to, że z 2021 roku, w wielu miejscach sytuacja epidemiologiczna się poprawi i życie wróci do normy.

 

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search