Zakaz podróży innych niż służbowe do i z Belgii (z kilkoma wyjątkami). Pod jakim warunkiem można jeszcze wyjechać i wjechać do kraju?

 Według danych Instytutu Sciensano pomiędzy 17 a 23 stycznia, zostało dziennie przyjętych do szpitala 132 pacjentów chorych na COVID-19 i oznacza to wzrost o 14 procent z poprzednim tygodniem. Jest to niepodważalny znak, że epidemia rośnie w sile, ponieważ jeśli z liczba zdiagnozowanych zakażeń można dyskutować i analizować je w świetle ilości wykonywanych testów, tak liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 to obiektywna ocena tego jak wirus się rozprzestrzenia. Jest tak ponieważ pacjenci zostają przyjmowani do szpitala w zależności od objawów, a nie tego czy zrobili sobie testy czy nie, czyli stanowią najlepszy ‘miernik’ rozprzestrzeniania się wirusa. Zgodnie z tym założeniami, również liczba reprodukcyjna wirusa rośnie i sytuuje się powyżej 1 (czyli jedna zakażona osoba zakaża więcej niż jedna osobę, co również jest złym znakiem).

Wybuchają kolejne ogniska epidemii, jedno z ostatnich to szkoła w Bekkevort (niedaleko Leuven) w prowincji Brabancji Flamandzkiej, gdzie zdiagnozowano 45 zakażonych osób.

 

Dlatego nie dziwi, że rząd Belgii podjął decyzje o zaostrzeniach, które zostaną wprowadzone 27 stycznia i będą obowiązywać do 1 marca.

Oto lista nowych obostrzeń:

 

  1. Zakaz podróży innych niż służbowe (z kilkoma wyjątkami)

 

– W okresie od 27 stycznia do 1 marca dozwolone będą jedynie niezbędne podróże. Wyjazdy o charakterze rekreacyjnym, do lub z Belgii, są tymczasowo zabronione.

 

Dozwolone podróże niezbędne to takie, które są związane z zasadniczymi powodami.

Rząd dzieli zasadnicze powody na pięć kategorii: ważne powody rodzinne, powody humanitarne, powody związane z nauką, wyjątki dla mieszkańców regionów przygranicznych i powody zawodowe.

  • Ważne powody rodzinne

Powody rodzinne obejmują łączenie rodzin, wizyty u współmałżonka lub partnera za granicą, przemieszczanie się w przypadku opieki naprzemiennej nad dziećmi, zawieranie małżeństw oraz pogrzeby krewnych lub bliskich.

  • Powody humanitarne

Można również wyjechać za granicę w celu podjęcia leczenia, udzielenia pomocy osobie starszej, niepełnosprawnej lub wymagającej szczególnej opieki oraz odwiedzin krewnych w ramach opieki paliatywnej.

  • Powody związane z nauka

Studenci, uczniowie lub stażyści, którzy muszą podróżować w związku z nauką lub w ramach wymiany, mogą nadal to robić.

  • Mieszkańcy stref przygranicznych

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę, jeśli jest to konieczne do kontynuowania ich codziennego życia, ale tylko w celu wykonywania czynności, które nie są zabronione w Belgii.

  • Powody zawodowe

Podróże w celach zawodowych są nadal dozwolone.

  • Wyjątki

Można również podróżować w takich wyjątkowych sytuacjach jak:

podróże dotyczące opieki nad zwierzętami, podróże w ramach obowiązków prawnych, pilnych napraw w celu zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu oraz przeprowadzek.

 

Niezbędne podróże należy udowodnić za pomocą honorowego oświadczenia. Jedno oświadczenie wystarczy na kilka podróży i musi być powiązane z Formularzem Lokalizacji Pasażera (PLF).

 

– Osoby powracające do Belgii z Wielkiej Brytanii, Afryki Południowej lub Ameryki Południowej muszą przejść 10-dniową kwarantannę w 1 i 7 dniu wykonać test na koronawirusa.

 

– Jeśli nie mieszkasz w Belgii i podróżujesz tutaj, musisz mieć negatywny wynik testu PCR przed wyjazdem i po przyjeździe.

 

  1. Przedłużona kwarantanna

 

– Ci, którzy zachorowali na COVID-19, muszą teraz spędzić w kwarantannie dziesięć dni zamiast siedmiu.

 

  1. Zawody niemedycznych

Pracownicy sektora niemedycznego, a wykonujące zawody, w którym jest bezpośredni kontakt z drugi człowiekiem, nadal nie mogą rozpocząć pracy. W dniu 5 lutego komitet konsultacyjny podejmie decyzję, czy mogą to zrobić w dniu 13 lutego, w oparciu o sytuację epidemiologiczną w tym czasie. Jeśli zostaną te sektory zostaną otwarte, będą musiały przestrzegać zasad, które będą bardziej rygorystyczne niż te obowiązujące w przeszłości. Rząd federalny rozszerzył również pakiety pomocowe dla dotkniętych sektorów.

Komitet konsultacyjny zajmie się również ponownym otwarciem obiektów turystycznych i ogrodów zoologicznych w dniu 5 lutego.

I nie zapominaj…

Za pośrednictwem premiera komitet konsultacyjny ponownie wezwał do dalszego przestrzegania znanych środków podstawowych.

– Ogranicz kontakty z innymi ludźmi tak bardzo, jak to tylko możliwe.

– Nosić maskę ochronną na usta.

– Nalegaj na właściwą higienę rąk.

– Telepraca, jest normą, jeśli jest to tylko możliwe. Należy chronić siebie i innych.

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search