Czy właśnie rozpoczyna się trzecia fala epidemii COVID-19 w Belgii?

Wszyscy liczymy na to, że szczepionka ochroni nas przez trzecią falą.

Jednak takie czynniki jak podróżni wracający ze stref czerwonych, szkoły, które pozostają otwarte i mutacje wirusa, mogą przyczynić się do kolejnej fali, pomimo rozpoczęcia szczepień.

 

Od soboty liczba dzienna zakażeń rośnie. Wiąże się to ze zwiększeniem liczby testów, które wykonuje się masowo u podróżnych wracających z za granicy. Liczba reprodukcyjna R (odzwierciedlająca, ile osób zakaża jedna osoba zakażona wirusem) na razie nie rośnie. Aktualnie szacuje się ja na 0.96, a epidemia rośnie w sile, jeśli liczba R jest większa niż 1.0

Kolejna pokrzepiająca wiadomość jest taka, że dzienna liczba przyjęć do szpitali z powodu koronawirusa się zmniejsza. Ponadto liczba zakażeń w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest nadal znacznie niższa niż w naszych sąsiednich krajach.

Dlatego epidemiolodzy liczą na to, że uda się uniknąć trzeciej fali. To najbliższy tydzień będzie kluczowy, zobaczymy jak będą ewoluować cyfry. Trochę niepokoju budzą obserwacje krajów sąsiednich, w których wprowadzono twardy lockdown (tak jak np. w Wielkiej Brytanii).

 

To, czy przyjdzie trzecia fala i jak duża będzie, zależy od kilku czynników.

 

  1. mutacja wirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii

Nowy angielski wariant SARS CoV-2 (B.1.1.7) jest co najmniej półtora raza bardziej zakaźny niż dotychczas krążące w Belgii kraju warianty wirusa. Gdyby ten nowy wariant stał się dominujący w na terenie Belgii, wartość R gwałtownie by się zwiększyła, prowadząc do gwałtownego wzrostu zakażeń.

U osób powracających do Belgii wykonuje się testy, aby wykluczyć zakażenie tym wariantem i w ostatnim tygodniu w Belgii nie stwierdzono żadnych niedawnych zakażeń tym bardziej zakaźnym wariantem.

Nie ma jednak wątpliwości, że dotrze on również do naszego kraju. W ciągu ostatniego miesiąca nowy wariant pojawił się w Holandii, Finlandii, Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii. To tylko kwestia czasu, zanim brytyjski wariant będzie się tu również rozpowszechniał.

 

 

 

 

Nowy wariant wirusa rozprzestrzenia się w Danii i szacuje się, że do polowy lutego będzie stanowił polowe wszystkich zakażeń. Podobnie szybki przyrost zakażeń tym wariantem obserwuje się w Irlandii i Holandii.

Niektórzy wirolodzy określają tą sytuacje, jak nadchodzące uderzenie tsunami (epidemiologicznego).

 

  1. Wracający podróżni

Tylko polowa wracających podróżnych została poddana testom, a w tej grupie ponad 2300 osób uzyskało już wynik pozytywny. To dużo. Ale jeśli wracający podróżni będą przestrzegać zasad kwarantanny, nawet w przypadku dużej liczby zakażeń wśród nich, nie będzie stanowiło zagrożenia.

Dlatego apel, dla tych wszystkich którzy po powrocie musza poddać się kwarantannie, należy to zrobić sumiennie i nie wychodzić z domu prze zalecana liczbę dni.

 

  1. Szkoły

Szkoły w Holandii, Niemczech, Polsce i Anglii są zamknięte. W Belgii dzieci wróciły do szkol po feriach bożonarodzeniowych.

Instytut epidemiologiczny Sciensano uspokaja: zakażenia w szkołach wzrastają po tym jak epidemia przybiera na sile, czyli liczba zakażeń w szkołach rożnie PO wzroście zakażeń w populacji, a nie na odwrót.

Ale szkoły na pewno nie są wyspami wolnymi od chorób. Infekcje występują we wszystkich grupach wiekowych. Szkoły średnie wydają się być najbardziej podatne na wybuchy ognisk zakażeń COVID-19.

 

Ogólnie jednak, mniej niż co piąty uczeń lub nauczyciel chory na COVID-19 został zarażony w szkole, w większości do zakażeń dochodziło poza szkolą.  Nauczyciele i inni pracownicy byli zainfekowani głównie przez innych kolegów, a w mniejszym stopniu przez uczniów.

 

Gdyby nowy wariant angielski rozprzestrzenił się w Belgii, musielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na szkoły i może dojść wtedy do zamykania szkol.

 

  1. Przyspieszone wprowadzenie do obrotu szczepionek

 

Im szybciej się zaszczepimy, tym bardziej skutecznie zapobiegamy trzeciej fali.

Mamy nadziej, że po zaszczepieniu mniej ludzi zachoruje, a ci, którzy zostali zaszczepieni, będą przenosić wirusa w mniejszym stopniu na innych (tak się wydaje, choć nie wiadomo tego jeszcze na pewno).

 

Przyspieszając szczepienia, możemy uzyskać przewagę nad wirusem, również nad jego nowym wariantem: badania wykazują, że szczepionka Pfizer najprawdopodobniej chroni również przed tym nowym wariantem angielskim.

 

Ale to nie oznacza, że możemy się spodziewać efektu szczepień bardzo szybko. Wielka Brytania i Izrael, kraje, które są najbardziej zaawansowane w szczepieniach będą się najpewniej zmagać z trzecia fala. Badania przeprowadzone przez firmy Moderna i Pfizer pokazują, że szczepionka zapewnia ochronę po czternastu dniach. Więc i tak jest jeszcze za wcześnie na ocenę kampanii w Wielkiej Brytanii i Izraelu, ale najprawdopodobniej będziemy mogli uczyć się na ich przykładzie.

 

Wadą systemu w Belgii jest to, że nie szczepimy najpierw osób, które są potencjalnie największymi roznosicielami wirusa. To głównie ludność aktywna zawodowo, a w Belgii rozpoczęto szczepienia od tych najbardziej narażonych na komplikacje i śmierć, a nie od tych którzy najbardziej napędzają infekcje. W wyniku tego wskaźnik śmiertelności spadnie od lutego, ale szanse na zakażenie pozostaną. Plusem jest to, że po zaszczepieniu osób starszych i bardziej podatnych na infekcje, zmniejszy się również presja na szpitale. Ponad dwie trzecie osób przyjętych do szpitala z covid-19 ma ponad 60 lat. Ale grupa ryzyka składa się z 3,5 miliona osób. Więc przed nami jeszcze długa droga, zanim oni wszyscy dostana szczepionkę.

 

Nie możemy wpłynąć na pojawienie się wariantu angielskiego, na ograniczenie podroży za granice w Belgii, nasze dzieci nadal chodzą do szkol, a system szczepień rozpoczęto od domów opieki i nie ma szans na ich przyspieszenie, więc te wszystkie elementy zadecydują o trzeciej fali. Najbliższy tydzień i dzienne liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów, poinformują nas czy zmierzamy w kierunku trzeciej fali, czy może jednak się uda przed nią uchronić.

 

Pozdrawiam bezwirusowo,

Proszę dbać o siebie i swoich bliskich.

 

Dr. Agnieszka Ciarka

kardiolog

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr. Ciarka_cardiology

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search