Co chciałbyś się dowiedzieć o koronawirusie, ale boisz się zapytać… I jak będą się kształtować krzywe śmiertelności podczas i po pandemii COVID-19?

Od kiedy w medycynie zaleca się mycie rąk jako środek zachowywania higieny?

Otóż wbrew temu co można by przypuszczać mycie rak zostało wprowadzone jako środek higieny dość niedawno. Podstawowe zasady higieny w szpitalach, a szczególnie potrzeba mycia rak, są znane od 1847 roku, od czasów doktora Semmelweisa. Otóż lekarz ten zwrócił uwagę, że jeśli myje się ręce badając kobiety w połogu to śmiertelność na jego oddziale jest o 50% mniejsza niż na innych oddziałach. Niestety, zanim wprowadzono nakaz mycia rak w szpitalach upłynęło wiele czasu, bo początkowo nie wierzono w odkrycie Semmelweisa. Popadł on nawet w depresję, ponieważ na początku nikt nie chciał go słuchać, i nie było zrozumienia dla jego nawoływania do mycia rak…

 

Czy osoby z choroba Hashimoto (choroba autoimmunologiczna) są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem? A jak jest u osób z innymi chorobami przewlekłymi, czy są one narażone na zakażenie koronawirusem?

Choroba Hashimoto nie zwiększa ryzyko zakażenia. Jednak w przypadku chorób przewlekłych, które nie są dobrze leczone, a obniżają odporność (np. cukrzyca), pacjenci są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem. Podobnie osoby z zaawansowana niewydolnością oddechowa (np. w przypadku obturacyjnej choroby płuc), którzy biorą sterydy, jak również osoby z chorobami reumatycznymi, leczone lekami immunosupresyjnymi, jak również osoby po przeszczepach organów, maja mniej wydolny układ immunologiczny i są narażone na zakażenie koronawirusem.

 

Czy pacjenci chorzy na łuszczycę i leczeni lekami immunosupresyjnymi (np. metotreksatem) są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem?

Tak, tacy chorzy są bardziej podatni na zakażenie. Jednak nie należy odstawiać leków samemu, ponieważ może to spowodować nawrót choroby. Co należy wiec robić? Jednym z ważnych aspektów są szczepienia, należy robić szczepienia ochronne na inne choroby wirusowe, np. na grypę. Trzeba pamiętać ze zwiększone narażenie na zakażenie koronawirusem, to oznacza zaledwie kilkuprocentowe zwiększenie ryzyka zakażeniem. Osoby przyjmujące leczenie immunosupresyjne powinny się dostosować do ogólnych zasad higieny dal całego społeczeństwa. Należy wiec się myc ręce, zachować dystans socjalny. Bardzo ważne jest, aby nadal ćwiczyć, wysypiać się, dobrze jeść, tak aby być bardziej opornym na infekcje.

 

Czy trzeba uważać na pieczywo kupowane w supermarkecie? Czy pieczywo, które nie jest foliowane może być źródłem koronawirusa?

Rzeczywiście pieczywo od momentu upieczenia w piekarni do pojawienia się na polce sklepów jest dotykane przez różne osoby. I prawda jest to, że wirusy mogą osiadać na chlebie, jak również na innych przedmiotach. Jednak wirus, żeby przeżyć musi mieć żywiciela (koronawirus dostaje się do organizmu poprzez nabłonki ust lub nosa), więc nie przezywa bardzo długo na powierzchniach poza organizmem człowieka. Czyli choć istnieje ryzyko, ze nieofoliowany chleb, szczególnie jeśli był dotykany przez różne osoby może zawierać na powierzchni wirusa, jednak, ze względu na to, że wirus nie żyje długo bez ‘żywiciela’ jakim jest człowiek, to ryzyko nie jest bardzo duże.

 

Co wiemy na temat ryzyka powtórnego zakażenia COVID-19?

Ryzyko ponownego zakażenia jest minimalne i na podstawie dotychczasowych obserwacji wydaje się, że to ryzyko jest minimalne. Znakomita większa cześć osób, które przechorowały zakażenie COVID-19, jest odporna i nie będzie miała ponownego zakażenia.

 

Czy koronawirus może przenosić się poprzez wodę w basenach, saunach wodnych typu hamman etc.?

Niektóre drobnoustroje namnażają się w środowisku wodnym (np. różne rodzaje grzybów). Ale koronawirus żyje tak samo długo w wodzie jak i w powietrzu i nieprawda jest to, że może się sam w wodzie namnażać. Ryzyko związane z korzystaniem z basenów, nie jest związane z obecnością wirusa w wodzie, ale z obecnością wielu osób na zamkniętej przestrzeni, na której wirus mógłby się przenosić droga kropelkowa.

 

Czy śmiertelność podczas pandemii koronawirusa jest związana bezpośrednio z zakażeniem, czy będą jeszcze kolejne fale zwiększonych zgonów?

Podczas pandemii obserwuje się szczyt śmiertelności bezpośrednio spowodowany COVID-19, który jest opóźniony i występuje po szczycie hospitalizacji (ta krzywa śmiertelności jest przedstawiona na rysunku kolorem fioletowym). Jednak należy sobie zdawać sprawę, że w przebiegu pandemii przewiduje się wystąpienie zwiększonej śmiertelności również pośrednio (czyli nie bezpośrednio związane z infekcja COVID-19). Druga fala zgonów, może być spowodowana przez ograniczenie środków medycznych na diagnostykę i leczenie chorób innych niż COVID-19 (ta krzywa śmiertelności jest przedstawiona kolorem zielonym). Niestety, skutkiem ubocznym koncentrowania się służb medycznych na leczeniu COVID-19, może być niezaplanowań obniżenie efektywności leczenia innych chorób nagłych. Do tego mogą przyczyniać się również pacjenci, którzy ze względu na strach przed zakażeniem COVID-19, mogą odwlekać w czasie konsultacje lekarska lub wizytę na izbie przyjęć, co może prowadzić do bardziej zaawansowanych stanów chorobowych i zwiększonej śmiertelności. Kolejna fala zgonów (przedstawiona kolorem niebieskim) może być związana z faktem, ze leczenie chorób przewlekłych będzie trudniejsze (np. przez ograniczony dostęp lekarzy specjalistów do domów opieki ze względu na izolację jak również przez zamkniecie przychodni, zajmujących się stabilnymi pacjentami ambulatoryjnymi). I ostania, ale nie najmniej ważną przyczyna śmiertelności (krzywa przestawiona kolorem czerwonym), która obejmuje pacjentów ze schorzeniami psychicznymi, mających objawy traumy po pandemii, jak również symptomy burnout. Trudna sytuacja ekonomiczna będzie się jeszcze przyczyniać do zwiększenia wystąpienia tych chorób.

Sytuacja epidemiologiczna na 12.04.2020

Wczorajsze dane wskazują na spadek liczby hospitalizowanych pacjentów, zarówno tych hospitalizowanych na zwykłych oddziałach, jak również tych hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Spadla również liczba zgonów (ale może to być związane z faktem, że jest świąteczny weekend i kompletne dane zostaną przekazane po Świętach).

I tak wczoraj 352 osoby zostały przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 477 osób zostało wypuszczonych do domu. W szpitalach w Belgii są hospitalizowane 5353 osoby z powodu koronawirusa (to jest o 282 osoby mniej niż przedwczoraj). 1262 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (jest to spadek o 39 osób). Wczoraj zmarło niestety kolejne 268 osób z powodu COVID-19 (to również jest spadek w porównaniu z poprzednimi dniami), co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii przekroczyła liczbę 3600 osób. Większość zgonów została stwierdzona w domach opieki, a nie w szpitalach.

Śmiertelność z powodu COVID-19 w Europie wynosi aktualnie 9%.

Od kilku dni stabilizuje się liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa, a dziś również liczba zgonów zaczyna spadać.  Mam nadzieje, że ta tendencja nie jest spowodowana weekendem Wielkanocnym i spowolnieniem w przesyłaniu danych o zgonach. Dopiero we wtorek przekonamy się czy ta tendencja jest prawdziwa, kiedy spłyną kompletne dane.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 565 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego kupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiorki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuje wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Życzę wszystkim jak najlepszych, spokojnych i bezwirusowych Świąt Wielkanocnych.

Pozdrawiam również wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search