Testy na obecność przeciwciał przeciwko COVID-19, kiedy będą dostępne i jaka jest ich wartość?

Pewne jest to, że badania serologiczne (wykazujące obecność przeciwciał przeciw COVID-19) mogłoby pomóc w zwalczaniu zarówno pandemii COVID-19, jak i niektórych jej skutków ubocznych, takich jak spowolnienie gospodarcze i nastroje niepokoju, jakie pojawiły się u wielu osób w odpowiedzi na epidemię.

 

Idea wykonywania badania serologicznego jest następująca: osoby, które mają pozytywny wynik testu (to znaczy miały kontakt z wirusem i są najprawdopodobniej odporne na nowe zakażenie) będą mogły powrócić do normalnego życia, natomiast osoby, które uzyskają wynik negatywny, będą zachęcane do zminimalizowania swojego narażenia na zakażenie.

 

Testy serologiczne na COVID-19 są bardzo czule i swoiste (swoistość osiąga nawet 100%, czyli oznacza to, że jeśli test nie wskazuje obecności przeciwciał, to jest 100% pewność, że dana osoba ich nie ma). Ta wysoka swoistość oznacza, że test może w sposób wiarygodny potwierdzić, że dana osoba nie została zakażona COVID-19. Szczegółowe badania serologiczne u osób zakażonych wskazują, że u wszystkich osób zakażonych występuje wysoki poziom neutralizujących przeciwciał około 14 dnia po wystąpieniu objawów. Poziom wytwarzanych przeciwciał nie różni się między osobami z minimalnymi i ciężkimi objawami. Osoby, które przebyły zakażenie, najprawdopodobniej będą odporne na ponowne zakażenie przynajmniej przez krótki i średni okres. Testy serologiczne będą wiec w sposób wiarygodny mogły zdecydować, czy przebyliśmy już zakażenie (pamiętajmy że nawet 80% chorych albo nie ma objawów podczas infekcji, albo są one bardzo niewielkie).

 

Kiedy testy będą dostępne w Belgii?

Wydaje się, że pod koniec kwietnia będzie można przeprowadzać badania serologiczne na szeroką skalę. W pierwszej kolejności będą pewnie badani pracownicy służby zdrowia jako ci najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

 

Jakie korzyści z testów serologicznych na COVID-19?

Niewątpliwe jest, że szeroko zakrojone badania serologiczne mogą przynieść wielorakie korzyści. W wielu krajach badania diagnostyczne metodą amplifikacji kwasu nukleinowego (PCR) były ograniczone ze względu na podaż. Na przykład w Belgii pacjenci z podejrzeniem COVID-19, w tym pracownicy służby zdrowia z objawami infekcji górnych dróg oddechowych bez gorączki, nie kwalifikowali się do badań PCR.

A za pomocą testów serologicznych można by zbadać wszystkie osoby i te które zostały już zakażone bezpiecznie wypuścić z domu oraz nadać im priorytet w zakresie powrotu do pracy. Miałoby to szereg korzyści. Znacznie większa liczba osób dowiedziałaby się o tym, że zostały zakażone z minimalnymi objawami lub bez nich, co mogłoby zmniejszyć obawy związane z COVID-19. Osoby, które uzyskały wynik pozytywny, mogłyby wrócić do pracy, co pomogłoby w ożywieniu gospodarczym. W opiece zdrowotnej i sektorach pokrewnych, takich jak placówki opieki zdrowotnej, osoby, które już przebyły infekcje COVID-19, mogłyby być preferowane do kontaktu z pacjentem, co ograniczyłoby przenoszenie się choroby między pracownikami służby zdrowia a pacjentami. Wreszcie, badania mogłyby zidentyfikować dużą liczbę osób, których surowica mogłaby zostać użyta do ewentualnej terapii przeciwciałami w ciężkich przypadkach COCID-19.

 

Ograniczeniem w zastosowania strategii badani serologicznych na dużą skalę są problemy logistyczne. Ponadto nie jest do końca pewne, jak długo osoba mająca przeciwciała jest oporna na nową infekcje COVID-19. Niezależnie jednak od wad metody badania statusu serologicznego populacji, korzyści z jej stosowania wydają się przeważać i doprowadziłyby do szybszej normalizacji życia publicznego, pozwalając nam ‘dotrwać’ do momentu, kiedy będzie dostępna szczepionka (a to pewnie dopiero co najmniej za rok…).

 

Sytuacja epidemiologiczna na 11.04.2020

Wczorajsze dane wskazują na stabilizacje liczby hospitalizowanych pacjentów. Niestety nadal rośnie w ostatnich dniach liczba zgonów z powodu COVID-19. Liczba pacjentów hospitalizowanych na intensywnej terapii się lekko spada, liczba wszystkich osób hospitalizowanych jest stała.

I tak wczoraj 421 osób zostało przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 418 osoby zostały wypuszczone do domu. Aktualnie w szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 5635 osoby z powodu koronawirusa. 1262 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii, w tym 981 pacjentów wymaga wspomaganego oddychania. Wczoraj zmarło niestety kolejne 327 osób z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 3346 osób. Większość zgonów została stwierdzona w domach opieki, a nie w szpitalach.

Wczoraj wynik pozytywny testu na koronawirusa w Belgii miało 1351 osób, co daje całkowitą liczbę zakażeń koronawirusem u 28018 osób. W Belgii wykonano jak dotąd ponad 100000 testów na koronawirusa.

Od kilku dni stabilizuje się liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa, ale nadal rośnie liczba zgonów. Dlaczego tak jest, otóż mamy następujące po sobie fale, na początku jest fala zakażeń, ale o niej orientujemy się zwykle jakieś 14 dni później na podstawie fali zwiększonych hospitalizacji i dopiero po upływie kilkunastu dni następuje kumulacja zgonów, która obserwujemy aktualnie. Wszyscy mamy nadzieje, że ta fala zgonów będzie powoli w następnych dniach wygasać.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 535 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego kupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiorki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuje wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Życzę wszystkim jak najlepszych, spokojnych i bezwirusowych Świąt Wielkanocnych.

Pozdrawiam również wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search