Kod czerwony dla turystów wybierających się i wracających z regionów w Bułgarii, Szwajcarii, Rumunii, Francji i Hiszpanii. Po powrocie z regionu oznaczonego kodem czerwonym do Belgii obowiązkowa jest kwarantanna i test na COVID.

W sobotę Federalna Służba Publiczna Spraw Zagranicznych nadała kilku regionom w Bułgarii, Szwajcarii, Rumunii, Francji i Hiszpanii czerwony kod. Od dziś kilka innych regionów w Europie otrzyma kod pomarańczowy.

Kod czerwony ma obecnie zastosowanie do części Bułgarii (Severoiztochen, Yugozapaden), szwajcarskiego regionu Jeziora Genewskiego (Genewa, Lozanna i Montreux), Rumunii (Centrum, Południowo-Wschodnia, Południowa Muntenia i Sud-Vest Oltenia). Pozostałe części Rumunii pozostają pomarańczowe.

We Francji departament Mayenne robi się czerwony. Ponadto, Ile de France (z wyjątkiem Seine-et-Marne, która pozostaje zielona), Pays de la Loire, Région du Nord (Nord-Pas de Calais), Haut-Rhin, Haute-Savoie) zmieniają kolor na pomarańczowy.

Sytuacja zmienia się również w Hiszpanii. Oprócz prowincji Lleida w Katalonii i prowincji Huesca w Aragonii, regiony Nawarra i Barcelona stają się czerwone. Girona, Tarragona, Kraj Basków, La Rioja, Estremadura, Soria i Guadalajara, Castellón, Valencia, Murcia i Almeria zmieniają kolor na pomarańczowy.

Ponadto, kod pomarańczowy wejdzie w życie od dziś dla dużych części Chorwacji (obszar Adriatyku, obszar wschodni, Zagrzeb), części Holandii (Holandia Południowa, Zelandia i Holandia Północna), Malty, części Polski (Małopolska i Śląsk) oraz wschodniej Słowenii.

Analiza kodów kolorystycznych jest przeprowadzana przez belgijskich ekspertów, którzy opierają się na ewolucji epidemiologicznej w różnych krajach w ciągu ostatnich czternastu dni.

Każda osoba powracająca z czerwonych stref, jak również z krajów spoza UE i spoza strefy Schengen, musi przejść obowiązkową kwarantannę i test na COVID-19. Po powrocie z pomarańczowych stref, Biuro Spraw Zagranicznych zaleca kwarantannę i test na COVID-19.

Informacje o kodach dla turystów podróżujących do różnych krajów znajdują się na stronie:

https://diplomatie.belgium.be/en

 

Natomiast w Belgii próg alarmowy zakażeń koronawirusem został przekroczony w 182 gminach.

W celu monitorowania lokalnych epidemii koronawirusa, naukowcy Sciensano zidentyfikowało progi ostrzegawcze. Jednym z tych progów jest liczba potwierdzonych zakażeń na 100.000 mieszkańców. Średnia tygodniowa tej częstotliwości zakażeń nie może przekraczać 20. W niedzielę 2 sierpnia ten próg alarmowy został już przekroczony w 182 gminach.

 

Na mapie poniżej gminy, które już przekroczyły ten próg, zmieniają kolor na czerwony lub ciemnoczerwony. Gminy o niższej średniej tygodniowej są zaznaczone jasnoczerwonym kolorem.

W szczególności Antwerpia przyciąga wzrok. Ale po raz pierwszy od 17 dni średnia liczba zakażeń koronawirusem w prowincji spadła. Dane z ostatnich kilku dni nie zostały jeszcze potwierdzone.

 

Po Antwerpii, Bruksela również powoli staje się coraz bardziej czerwona. Dziś próg alarmowy został przekroczony w piętnastu z dziewiętnastu gmin w Brukseli. W ostatnich dniach wzrosła liczba nowych infekcji u Sint-Gillis (60), Sint-Joost-ten-Node (47), Ganshoren (44), Vorst (41), Sint-Agatha-Berchem (32), Jette (30), Ixelles (29), Schaerbeek (29), Sint-Jans-Molenbeek (29), Koekelberg (27), Brussels-City (26), Evere (26), Uccle (25), Auderghem (24) i Anderlecht (21).

 

Każdy może sprawdzić ilość zachorowań w swojej gminie na mapie interaktywnej (link poniżej).

Wystarczy wybrać swoja gminę na mapie lub wpisać kod pocztowy swoje gminy w okienku powyżej mapy, aby zobaczyć, ile jest zakażeń na 10000 mieszkańców.

https://www.standaard.be/cnt/dmf20200722_94671110

 

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search