Kiedy szczepionka na COVID-19? Od teraz newsletter będzie się pojawiał raz na tydzień, w niedziele!

Tego lata wszystkie imprezy, festiwale i wycieczki do popularnych miejsc nie będą się mogły odbyć ze względu na pandemie. Niestety, jest jednak taka możliwość, że również w lato 2021 roku, żadne masowe imprezy się nie odbędą. I nie jest to, jednakże scenariusz science fiction, tylko reality show, w którym może będziemy musieli wziąć udział…

 

W najlepszym przypadku skuteczna szczepionka zostanie opracowana i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) za rok. Wśród firm farmaceutycznych, naukowców i instytucji międzynarodowych panuje coraz większa zgodność co do tego, że efektywne wprowadzenie szczepionki do użycia nie nastąpi to wcześniej niż przed latem 2021 roku.

 

Szczepionka musi nie tylko dobrze działać i być bezpieczna, ale musi również być produkowana na dużą skalę: w setkach milionów dawek. To niewykonalne wszystko na raz. Produkcja szczepionek jest bardzo złożona. Obecnie nie ma absolutnie żadnych możliwości wyprodukowania wystarczającej ilości szczepionek. Niektórzy twierdza, że dopiero może za dwa lata sprawy potoczą się tak, że znów będziemy żyć w formie normalności.

 

Grupy ryzyka w pierwszej kolejności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie oczekuje również, aby bezpieczna i skuteczna szczepionka była dostępna przed październikiem 2021 roku. W rzeczywistości nawet Europejska Agencja Leków (EMA) nie jest nawet pewna, kiedy naprawdę szczepionka wejdzie na rynek, i mówi tylko o „dostępnej” szczepionce, a nie o „szeroko stosowanej”.

 

Szerokie rozpowszechnienie dobrej szczepionki jest ważnym warunkiem, aby mieć rzeczywisty wpływu na ograniczenie epidemii. Epidemia zostanie wyeliminowana, jeżeli co najmniej 60-70 procent ludności zostanie zaszczepiona.

 

Jeśli nie mamy od razu wystarczającej ilości dawek, aby zaszczepić tak dużą część populacji, musimy najpierw zaszczepić grupy ryzyka, osoby najbardziej zagrożone poważnym przebiegiem COVID-19 oraz pracowników służby zdrowia. Zmniejsza to indywidualne ryzyko dla zaszczepionego, ale nie zmniejsza rozprzestrzeniania się wirusa w całej populacji. Reszta populacji zostanie niestety zaszczepiona w drugiej kolejności, i do kiedy to się nie stanie faktem, trzeba będzie nadal stosować dystansowanie socjalne i inne środki zapobiegawcze, tak, że imprezy masowe nadal nie będą mogły się odbywać.

 

Istnieją firmy farmaceutyczne, które chcą zaoszczędzić czas poprzez rozpoczęcie produkcji, zanim okaże się, czy ich szczepionka działa i jest bezpieczna. To ryzyko, bo szczepionki muszą jeszcze przejść wszystkie badania, więc może się okazać, że będzie bezużyteczna, w momencie, kiedy produkcja będzie już gotowa. Jeden z koncernów, Johnson & Johnson, ma właśnie taka strategie. Tam chcą wyprodukować miliard dawek do końca 2021 roku. Ale jest to ryzykowne, bo jeśli chodzi o produkcję na dużą skalę, firmy farmaceutyczne nie mogą po prostu pomagać sobie nawzajem. Każdy zakład produkcyjny różni się w zależności od technologii produkcji szczepionki. I tak na przykład, jeśli GSK i Sanofi (dwie inne firmy farmaceutyczne, które połączyły siły) zdołają opracować szczepionkę, a Janssen Vaccines nie, nie uda się po prostu wykorzystać możliwości produkcyjnych Janssens Vaccines dla szczepionki GSK/Sanofi. Przeróbka instalacji na inną technologię może trwać nawet do ośmiu miesięcy. Ale potem cała instalacja musi być również zatwierdzona przez władze sanitarne…

 

Sytuacja epidemiologiczna na 18.05.2020

 

W tej chwili spada liczba nowych pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Belgii, jak również liczba nowych pacjentów diagnozowanych z COVID-19.

 

Wczoraj hospitalizowano 43 nowych pacjentów z COVID-19, 343 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 279 nowych przypadków COVID-19, a zmarło niestety kolejne 28 osób z powodu COVID-19.

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3227,53 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg). Pieniądze zostały dzisiaj oficjalnie przekazane przez Pana Ambasadora Artura Orzechowskiego na ręce Dyrektora Szpitala UZ Leuven, Pana Profesora Wima Robberechta. Podziękował on za ten gest Polonii Belgijskiej i zapewnił nas, że pieniądze te zostaną spożytkowane na fundusze naukowe do walki z COVID-19.

Obiecałam ebooka, postaram się rozesłać w formie elektronicznej wszystkim darczyńcom do końca maja. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, aby go również dostać to proszę o kontakt emailowy (dr.ciarka@procardio.info).

 

Dzisiejszy newsletter kończy serię informacyjna, którą pisałam codziennie od 18.03.2020. Na razie sytuacja jest na tyle spokojna, że nie wydaje mi się bardzo użyteczne dalsze bombardowanie czytelników newsami związanymi z COVID-19. Ponadto, po umożliwieniu wykonywania planowych konsultacji, będę teraz kontynuować walkę na froncie kardiologicznym, ponieważ poprzez odkładanie konsultacji z powodu COVID-19 nawarstwiły się problemy, a listy oczekujących pacjentów wydają się nie mieć końca, więc musimy włączyć szósty bieg, aby wszystkich móc sprawnie zaopatrzyć.

Dlatego będę pisać newslettera raz na tydzień, w niedziele, tak aby informować o najważniejszych sprawach bieżących. Będę się również starać aktualizować mojego bloga, więc proszę zaglądać na:

https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

Chce podziękować, że Państwo towarzyszyli mi przez ten cały okres nasilonej pandemii w Belgii. Dla mnie był to również zaszczyt móc gościć w Państwa domach, w takiej wirtualnej formie. Nadal będziemy się więc spotykać, tylko trochę rzadziej…

I jeszcze dla zainteresowanych w najbliższym numerze Polityki pojawi się artykuł na temat pandemii w Belgii pióra Pana Marka Orzechowskiego. Warto przeczytać!

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search