U dzieci w Europie jak również w Wielkiej Brytanii i USA występuje rzadka choroba zapalna związana z koronawirusem, która przypomina chorobę Kawasaki.

 

Stwierdzono, że u niewielkiej liczby dzieci może ona powodować poważne komplikacje, a nawet niektóre dzieci wymagają hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii. Prawdopodobnie choroba ta jest spowodowana opóźnioną reakcją immunologiczną na wirus, a sam obraz choroby przypomina tzw. chorobę Kawasaki. W samej Wielkiej Brytanii około 100 dzieci zostało dotkniętych tą chorobą, I choć badania sugerują, że taka sama reakcja występuje u dzieci w innych częściach Europy, nie mamy danych dotyczących Belgii.

 

Nietypowa prezentacja choroby Kawasaki u dzieci

Nawet w normalnych okolicznościach trudno jest wyodrębnić chorobę Kawasaki z innych chorób wieku dziecięcego, które wywołują podobne objawy, biorąc pod uwagę, że nie ma badań krwi, które by ja potwierdzały. To, co jest naprawdę niezwykłe w prezentacji choroby Kawasaki związanej z COVDI-19 to fakt, że dzieci które maje objawy choroby są starsze, niż te które maja klasyczny przebieg choroby. Choroba Kawasaki zwykle dotyka dzieci w wieku 5 lat i młodszych, a wiele z tych zgłoszonych przypadków związanych z COVID-19 miało miejsce u nastolatków. Inne nietypowe cechy to wysoka częstość występowania objawów brzusznych i z przewodu pokarmowego. W raporcie nowojorskiego oddziału medycznego 15 przypadków u dzieci w wieku od 2 do 15 lat było hospitalizowanych z typową lub niepełną chorobą Kawasaki, niektóre z nich z objawami wstrząsu. Wszystkie miały gorączkę i ponad połowę z nich miała wysypkę, ból brzucha, wymioty lub biegunkę. Jednak mniej niż połowa z nich miała objawy oddechowe. Były również opisywane przypadki, kiedy dzieci z silnymi bolami brzucha były wysyłane na operacje, podczas, których nie znaleziono żadnych anomalii. Niestandardowe były również analizy krwi, ponieważ obserwowano markery uszkodzenia mięśnia sercowego w o wiele większych stężeniach niż w klasycznej chorobie Kawasaki. Dodatkowo u niektórych dzieci stwierdzano zapalenie mięśnia sercowego i inne zmiany sercowo-naczyniowe, a w konsekwencji u niektórych pacjentów wystąpił wstrząs kardiogenny lub wazogenny i wymagali oni leczenia na intensywnej terapii. Ten zespół zapalny występował od kilku dni do tygodni po ostrej chorobie COVID-19.

 

Po drugiej stronie Atlantyku, w Wielkiej Brytanii, w kwietniu lekarze National Health System zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na rzadką, ale niebezpieczną reakcję u dzieci, która przypominała chorobę Kawasaki. Zaobserwowano ja u ośmiorga dzieci, które zachorowały w Londynie, w tym u 14-latka, który zmarł. Wszystkie one miały podobne objawy, kiedy zostały przyjęte do szpitala dziecięcego Evelina London, w tym wysoką gorączkę, wysypkę, zaczerwienione oczy, obrzęk i ogólny ból. Większość dzieci nie miała większych problemów z płucami lub oddychaniem, chociaż siedem z nich wymagało wspomaganego oddychania na intensywnej terapii. Lekarze opisują to jako „nowe zjawisko”, podobne do zespołu wstrząsu chorobowego Kawasaki – rzadkiego schorzenia, które dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Objawy obejmują wysypkę, opuchnięte gruczoły w szyi oraz suche i popękane usta. I w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych ten nowy zespół przypomina chorobę Kawasaki, ale dotyczy także starszych dzieci do 16 roku życia, u których w mniejszości występują poważne komplikacje.

 

Dlaczego wydaje się, COVID-19 i ta nietypowa choroba u dzieci są ze sobą powiązane?

Otóż po tym jak obserwuje się szczyt zachorowań na COVID-19, a potem trzy lub cztery tygodnie później widzimy szczyt w tym nowym zjawisku chorobowym, to sprawia, że myślimy, że jest to zjawisko postinfekcyjne. Oznacza to, że prawdopodobnie jest to coś związanego z gromadzeniem się przeciwciał po infekcji. Na szczęście większość dzieci, które cierpiały na tę chorobę, zareagowała na leczenie i mogła wrócić do domu. Dalsze badania i zrozumienie w jaki sposób rozwija się choroba zapalna po COVID-19 u dzieci może wyjaśnić, dlaczego niektóre dzieci chorują na COVID-19, podczas gdy u większości z nich choroba przebiega bezobjawowo. Uważa się, że dzieci stanowią zaledwie 1-2% wszystkich przypadków infekcji COVID-19 i stanowią na szczęście tylko niewielki procent hospitalizowanych przypadków.

 

Na szczęście choroba Kawasaki występująca w przebiegu COVID-19 jest bardzo rzadka, jednak, jeśli wystąpi objawy mogą się rozwijać bardzo szybko i dzieci powinny szybko trafić pod opiekę lekarską oceniane i w razie potrzeby otoczone opieką w szpitalach z oddziałami intensywnej terapii kardiologicznej.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 24.05.2020

 

W tej chwili nadal utrzymuje się niska liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, jak również niska liczba zgonów. Jednak średnia liczba nowo zdiagnozowanych przypadków w poprzednim tygodniu nie spada, tylko utrzymuje się na jednym poziomie.

 

Wczoraj hospitalizowano 48 nowych pacjentów z COVID-19, 1324 pacjentów jest nadal hospitalizowanych z powodu COVID-19. 256 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 282 nowe przypadki COVID-19, a zmarły niestety kolejne 43 osoby z powodu COVID-19.

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search