Godzina policyjna w Antwerpii. Wielka Brytania wprowadza kwarantannę dla podróżnych z Belgii. Ponad 2000 osób dziennie wraca do Belgii z wakacji z czerwonych stref. Pełna lista miejsc w Brukseli gdzie można zrobić badanie PCR na COVID-19.

W Antwerpii obowiązuje godzina policyjna i nie może wychodzić z domu między 23.30 a 6.00, poza niezbędnym przemieszczaniem się, takim jak wyjazd do pracy lub do szpitala. Bary i restauracje na terenie całej prowincji muszą zostać zamknięte do godziny 23.00, a ograniczenie to będzie obowiązywało co najmniej do końca sierpnia, na terenie całej prowincji.

Jak powiedział w piątek publiczny instytut zdrowia Sciensano, w regionie Brukseli w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 150 % wzrost liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Tymczasem w prowincji Antwerpia tygodniowy wzrost wynosi zaledwie 10% – prawdopodobnie z powodu ostatnich ograniczeń, w tym godziny policyjnej i obowiązkowych masek we wszystkich miejscach. „Wzrost liczby zakażeń nie wynika wyłącznie ze wzrostu liczby badań”, twierdzi przedstawiciel Instytutu Sciensano. Wirus jest aktualnie talk samo niebezpieczny jak w marcu i choć na poziomie krajowym, zakażenie uległo spowolnieniu, jest ono bardzo zmienne w zależności od regionu, dlatego dzienne statystyki zakażeń koronawirusem Sciensano będą od dzisiaj zawierały podział na prowincje.

Jest pewne, że najbliższe kilka tygodni i miesięcy będą trudne. Jeśli w jednym z obszarów Belgii panuje krytyczna sytuacja, należy zapobiec przenoszeniu się ludzi z obszarów wysokiego ryzyka do obszarów niskiego ryzyka i dlatego po tym, jak wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Antwerpii, podjęto środki zapobiegawcze, aby zapobiec rozprzestrzeniania się infekcji na inne regiony, jak również cały kraj.

 

Sieć supermarketów Aldi zainstaluje system automatycznego liczenia we wszystkich swoich 450 belgijskich sklepach, z sygnalizacją świetlną przy wejściu, informującą klientów, kiedy w sklepie jest maksymalna liczba klientów i nikt nie może już wejść. Klient będzie widział zielony lub czerwony ekran przy wejściu do supermarketu, który będzie informował o tym czy można wejść czy nie. W ciągu kilku pierwszych dni, ochroniarze będą czuwali nad tym, aby system sygnalizacji świetlnej był przestrzegany.

 

Strefa policyjna Bruksela-Midi, obejmująca Anderlecht, Saint-Gilles i Forest, zamknęła 29 pubów i restauracji, głównie za nieprzestrzeganie godziny 1.00 zamknięcia. W zeszły weekend 73 osoby zostały ukarane grzywną za nienoszenie maski. Policja zapowiada, że w nadchodzących dniach będzie jeszcze bardziej represyjna.

 

Wielka Brytania będzie wymagała od każdego, kto wjeżdża do kraju z Belgii, pozostanie w kwarantannie przez 14 dni, począwszy od tej soboty (8 sierpnia). Belgia dołącza do Hiszpanii, Luksemburga, Bahamów i Andory na brytyjskiej liście krajów wymagających kwarantanny.

 

System rezerwacji plaż w Ostendzie działa od 6-9 sierpnia, ponieważ ponownie prognozowana jest dobra pogoda. Każdego dnia dostępnych jest 15.000 przydziałów czasowych. Rezerwacja przez biuro turystyczne w Ostendzie lub telefonicznie pod numerem 0800 62 167.

 

Region Brukseli wprowadzi obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych, jeśli statystyki zakażenia koronawirusem w stolicy przekroczą 50 przypadków na 100.000 mieszkańców tygodniowo. Najnowsze statystyki Sciensano pokazują, że w regionie Brukseli występuje obecnie 38 przypadków na 100 000 mieszkańców. Regionalna rada bezpieczeństwa zebrała się w czwartek rano. Rada wykluczyła późną nocną godzinę policyjną, taką jak w Antwerpii, ale policja wzmocni kontrole i zwiększy świadomość niektórych społeczności. Przepisy zostały przetłumaczone na 33 języki i rozpoczęto kampanię skierowaną specjalnie do osób w wieku 14-25 lat. Wszystkie te środki podejmowane są wystarczająco wcześnie, aby uniknąć konieczności podejmowania drastycznych działań. Tylko dwie z 19 brukselskich gmin – Woluwe-Saint-Pierre i Watermael-Boitsfort – pozostają poniżej „progu alarmowego” 20 infekcji COVID-19 na 100.000 mieszkańców. Saint-Gilles ma najwyższą liczbę (68), następnie Saint-Josse (55), Ganshoren (48), Jette (46), Schaerbeek i Forest (obie 43).

 

Aktualnie przez Belgie przechodzi fala upałów. Nawet w czasie fali upałów nie możemy ignorować wirusa i w ciągu kilku następnych dni musimy dostosować nasze zachowanie do upału i obecności wirusa, np. nadal nosić maskę. Aby uniknąć nieprzyjemnej mieszanki „ciepło i maska”, zalecamy wychodzić wcześnie rano lub później w ciągu dnia. Wentylatora powinno się używać tylko w domu i oczywiście tylko wtedy, gdy wśród domowników nie ma osoby zarażonej koronawirusem. Wydaje się natomiast, że klimatyzacja nie zwiększa ryzyka zakażenia koronawirusem.

 

Do poniedziałku rano rząd belgijski otrzymał od podróżnych wracających do kraju z wakacji ponad 200 000 formularzy lokalizatorów pasażerów. Formularz stał się obowiązkowy w sobotę 02.08.2020. Od 1500 do 2000 osób dziennie wraca z „czerwonych stref”, co wymaga obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny i dwóch testów na COVID-19 w odstępie dziewięciu dni. Od 7000 do 9000 osób dziennie wraca z „pomarańczowych stref”, gdzie kwarantanna jest zalecana, ale nie obowiązkowa.

 

Ilość wykonywanych testów na koronawirusa wzrośnie od przyszłego tygodnia w Brukseli p 69%. Laboratoria będą miały wydłużone godziny otwarcia, szczególnie w weekendy. Jeśli musisz wykonać test na COVID-19przed wyjazdem na wakacje, ten dokument PDF zawiera listę wszystkich centrów testowych w Brukseli, które są otwarte tylko po wcześniejszym umówieniu się, link poniżej ===è

https://www.ccc-ggc.brussels/sites/default/files/cocom/fr/pcr_pre_vacances.fr_24072020.pdf

 

 

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search