Ile osób w Belgii zaraziło się koronawirusem w szpitalu i czy bezpiecznie jest teraz udawać się na konsultacje, zabiegi i operacje do szpitali?

Jest to szok dla wielu: pomimo wszystkich zabiegów profilaktycznych, pewna liczba pacjentów zaraziło się COVID-19 w szpitalu. Z cotygodniowych raportów przekazywanych przez Sciensano wynika, że 1 080 pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 zostało zainfekowanych w szpitalu. Może być takich pacjentów więcej, ponieważ u połowy pacjentów nie było żadnych danych o źródle zakażenia.

 

To, czy ktoś zaraził się w szpitalu, nie zawsze można ustalić z całą pewnością. Z kimś, kto jest w szpitalu od dłuższego czasu, a potem nagle dostaje COVID-19, nie ma wątpliwości. Ale pacjent mógł być również w okresie inkubacji w momencie przyjęcia do szpitala, więc nie zaraził się w szpitalu, tylko sam już przyszedł z infekcja, która została zdiagnozowana podczas hospitalizacji…

 

Z danych wynika, że duża część chorych na COVID-19 w szpitalu doznała zakażenia w szpitalach (14 procent), pracuje jako personel medyczny (6 procent) lub mieszka w domu opieki (22 procent). Jak dotąd pod lupa były domy opieki, ponieważ to w nich było najwięcej epicentrów zakażeń. Ale nic nie było wiadomo o epidemiach w szpitalach. Zgłaszano przypadki zachorowań w szpitalach, jednak Instytut Sciensano nie analizował systematycznie, czy infekcje szpitalne były skoncentrowane w jakiś konkretnych szpitalach. Nie wydaje się jednak, żeby były jakieś epidemiologiczne miejsca zapalne skoncentrowane w pewnych konkretnych szpitalach.

 

Nie ma obaw

W ostatnich tygodniach pojawiły się również infekcje w szpitalach, ale ich liczba jest znacznie niższa niż na początku kwietnia (bo to właśnie w tym czasie liczba pacjentów, którzy zostali zakażeni w szpitalu, osiągnęła szczyt). Był to również moment, w którym napływ do szpitali był największy. Szpitale posiadają gruntowną wiedzę na temat środków higieny, ale w sytuacji kryzysowej i w stresie popełniane są błędy. W tamtych czasach było też wiele niepewności odnośnie wirusa i potrzebnych zabezpieczeń. Ponadto brakowało materiałów ochronnych, takich jak maski i rękawice. Dzisiaj braki te zostały wyeliminowane. Ponadto wiele więcej pacjentów jest poddawanych testom na COVID-19. Zapobiega to wprowadzeniu wirusa przez pacjentów, którzy przychodzą do szpitala z innymi schorzeniami.

 

Trzeba pamiętać, że fakt, że dochodzi do zakażeń nie oznacza, że istnieje wysokie ryzyko zarażenia się COVID-19 w szpitalu. Dlatego nie jest dobrym pomysłem odkładanie opieki w obawie przed zakażeniem nowym koronawirusem. Jeśli szpitale rozpoczną dziś ponownie konsultacje to znaczy, że są do nich przygotowane. Więc nie ma powodu do zmartwień.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 12.05.2020

 

Nadal bardzo obiecujący trend spadku liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 w Belgii. Liczba nowych zachorowań znów spada, pomimo, że testuje się osoby z lekkimi objawami.

 

Wczoraj hospitalizowano 43 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 2230 pacjentów, 465 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii; Wczoraj zanotowano 330 nowych przypadków CVOID-19, a zmarło niestety kolejne 65 osób z powodu COVID-19.

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3160 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg), zaraz na drugim miejscu był Szpital Saint Luc, a następnie UZ Brussel i Sart Tilman. Dlatego pieniądze będą przekazane na UZ Leuven (Gasthuisberg), w najbliższych dniach będę wiedzieć w jaki sposób one będą przekazane i na jaki cel w obrębie szpitala zostaną przekazane.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

Poinformujemy tez wszystkich jak odbędzie się przekazanie tych pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search