Jak nie dać się oszustom, monitorowanie kontaktów COVID-19 tylko z numeru 02 214 19 19 lub smsem z 8811! Nowa strategia wychodzenia z lockdown powoduje ponownie wzrost liczby infekcji COVID-19 w Belgii. Czy trzeba się martwic?

Tendencja spadkowa w zakresie liczby nowych zakażeń w Belgi została zatrzymana, ale według ekspertów wynika to z innej strategii wykonywania testów, a nie zwiększenia liczby zakażeń poprzez zmniejszenie środków zapobiegawczych.

 

Wartość R

W przeddzień ponownego otwarcia sklepów, wartość r, wartość reprodukcji wirusa, wynosiła od 0,7 do 0,8.  Oblicza się to między innymi na podstawie liczby nowych hospitalizacji. Możliwe, że z powodu złagodzenia środków, a przede wszystkim wzrostu kontaktów między ludźmi, ta wartość r ponownie nieco wzrośnie. Ważne jest, aby liczba ta pozostała poniżej 1. Jak tylko wzrośnie ona powyżej 1, oznacza to, że epidemia odzyska moc i zwiększy się ponownie liczba hospitalizacji.

 

Powodzenie strategii wyjścia z lockdown zależy w dużej mierze od strategii wykonywania badan i monitorowania kontaktów. Istotne jest, aby ludzie pozostali w domu przy najmniejszym podejrzeniu COVID-19, tak, aby nie zarazić nikogo, a maksymalnie zarazić tylko jedna osoby. W ten sposób wartość r może pozostać poniżej 1. Śledzenie kontaktów ma zapewnić, że wszystkie osoby narażone na kontakt z osoba zakażona mogą zostać zidentyfikowane i poddać się izolacji. Jeśli cale społeczeństwo w tym będzie uczestniczyć to powinno być możliwe utrzymanie wartości r poniżej 1 pomimo złagodzenia środków zapobiegawczych.

 

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, szczególnie ważne jest, aby w miarę możliwości pozostać w domu, unikać kontaktów, utrzymywać higienę rąk i nosić maseczkę w zatłoczonych miejscach. Jest to nadal ważne dla osób starszych i osób z czynnikami ryzyka. Za zwiększone ryzyko uważamy wiek 65 lat i więcej, ale zależy to również od pewnych chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i choroby nerek. Najlepiej omówić to z lekarzem rodzinnym.

 

Ponowne otwarcie szkół

Ponowne otwarcie szkol nie powinno wywoływać strachu wśród rodziców.

Wiadomo, że dzieci rzadko chorują na covid-19. A kiedy chorują, to zwykle z łagodnymi objawami. Statystyki belgijskie pokazują, że tylko 1,7 procent pacjentów hospitalizowanych ma mniej niż 19 lat. Zazwyczaj mają oni również dość łagodne infekcje i muszą pozostać w szpitalu tylko w celach obserwacyjnych. Można ich szybko odesłać do domu. Dzieci I szkoły nie są głównym motorem napędzającym rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Otwarcie sklepów i monitorowanie kontaktów

Otwarcie sklepów od dziś to był kolejny ostrożny krok w kierunku wycofywania się z lockdown. Właściciele sklepów musieli spełnić serie warunków dotyczących maksymalnej liczby klientów na danej powierzchni, zachowanie dystansowania socjalnego i utrzymanie higieny. Również na nas jako na społeczeństwie leży odpowiedzialność, aby uważać, zachowywać zdrowy rozsadek i przestrzegać dystansowania socjalnego. Od tych wszystkich zachowań będzie zależało, czy będą podjęte kolejne środki łagodzące aktualne obostrzenia, czy nie.

Aby uniknąć kolejnego niekontrolowanego wybuchu epidemii, władze ustanowiły nową formę monitorowania kontaktów. Pozwala to na śledzenie kontaktów osób, które miały kontakt z nosicielem wirusa. Kontakt ten odbywa się wyłącznie telefonicznie (tel. 02 214 19 19) lub za pomocą wiadomości tekstowych (z numeru 8811). Trzeba być wyczulonym na możliwość oszustw i nie odpowiadać na pytania, jeśli ktoś dzwoni z innego numeru. Trzeba też być krytycznym wobec zadawanych pytań I tak na przykład badacz zada Ci głównie pytania dotyczące kontaktów, które miałeś w ciągu ostatnich kilku dni. Informacje te są poufne i nie zostaną wykorzystane do sprawdzenia, czy przestrzegasz środków zapobiegawczych. Natomiast nigdy nie zostaniesz poproszony na przykład o podanie danych bankowych lub haseł. Nigdy nie przekazuj takich informacji przez telefon!

 

Środki zapobiegawcze

Nadal bardzo ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa w sklepach. Trzeba zachowywać dystans socjalny, klienci powinni również nosić maseczki. Noszenie maseczek jest zalecane w miejscach o dużym natężeniu ruchu: w sklepach i obowiązkowo w środkach transportu publicznego. W przypadku noszenia maseczki najlepiej jest ja nosić jak najdłużej i zdejmować jak najmniej. Ważne jest również, aby trzymać palce przy twarzy tak mało, jak to możliwe. W sklepach dopuszcza się 10 metrów kwadratowych na klienta i każdy powinien robić zakupy sam. Wizyta powinna trwać tylko pół godziny i zaleca się robienie zakupów w najbliższym sklepie.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 11.05.2020

 

Nadal bardzo obiecujący trend spadku liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 w Belgii. Liczba nowych zachorowań stabilizuje się.

 

Wczoraj hospitalizowano 60 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 2222 pacjentów, 478 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii (po raz pierwszy od tygodni jest to mniej niż 500 pacjentów). Wczoraj zanotowano 368 nowych przypadków CVOID-19, a zmarły niestety kolejne 62 osoby z powodu COVID-19.

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3150 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg), zaraz na drugim miejscu był Szpital Saint Luc, a następnie UZ Brussel i Sart Tilman. Dlatego pieniądze będą przekazane na UZ Leuven (Gasthuisberg), w najbliższych dniach będę wiedzieć w jaki sposób one będą przekazane i na jaki cel w obrębie szpitala zostaną przekazane.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

Poinformujemy tez wszystkich jak odbędzie się przekazanie tych pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search