Jak bardzo ‘zakaźne’ jest powietrze wokół pacjentów z koronawirusem?

Osoba z infekcja COVID-19 podczas kichnięcia ‘roznosi’ kropelki zwierające koronawirusa na odległość siedmiu do ośmiu metrów. W prestiżowym czasopiśmie Journal of American Medical Association został właśnie opublikowany artykuł o tym jak wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Artykuł jest zaopatrzony w poglądowy krótki film, na którym widać, jak kropelki rozprzestrzeniają się po kichnięciu na odległość 7 do 8 metrów.

Link = > https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763852#jit200011video1

Szybko można zrozumieć, dlaczego nie jest wskazane stać na ‘linii rażenia’ osoby kichającej, bo masz pewną gwarancje zostać zakażonym…

Nie wiadomo jednak jak długo kropelki z wirusem utrzymują się w powietrzu, czyli nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy np. kwadrans po tym jak ktoś zakażony kichnie, przechodząc w tym miejscu możemy jeszcze się zarazić?

Czy półtora metra to wystraczająca odległość, aby nie zarazić się wirusem COVID-19 od chorego pacjenta, który z nami rozmawia? Niestety, tego również nie wiadomo…

Jednak z danych z dostępnych obserwacji odnośnie powietrza wokół pacjentów z COVID-19 wyłania się dość uspokajający obraz. W różnych szpitalach, gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19 nie stwierdzono cząstek wirusa unoszących się w powietrzu. Natomiast powierzchnie sprzętów, podłóg etc.; w szpitalach były skażone wirusem. Wirusa odnaleziono również na kratkach wentylacyjnych, co sugeruje, że małe kropelki mogą ‘wędrować’ poprzez system wentylacyjny i opadać na sprzęty w pomieszczeniu.

Opadające krople z wirusem…

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że wirus nie przenosi się poprzez powietrze, inaczej mówiąc mikro krople (mniejsze niż 5 mikrometrów) z wirusem nie pozostają ‘zawieszone’ w powietrzu i w ten sposób nie infekują osób, które w danym miejscu będą przechodzić lub przebywać.

Natomiast bardzo ważnym źródłem zakażenia są krople zawierające wirusa, większe niż te krople mikro aerozolowe, które są ciężkie i szybko opadają na różne powierzchnie. Aby nie zarażać innych poprzez te większe krople z wirusem, które mogą się roznosić np. poprzez mówienie, należy zachować dystans przynajmniej jednego metra (a lepiej 1.5 metra), dbać o higienę rak, i kichać i kaszleć w chusteczkę lub w zgięcie łokcia.

Wirus COVID-19 jest jednak bardzo zakaźny, wystarczy stać za blisko, lub niebezpośrednio zakazić się poprzez przedmioty, na których jest on obecny.

Nie do końca wiadomo jak długo wirus przeżywa na powierzchniach, wydaje się że, na powierzchniach plastikowych przeżywać około 72 godzin, a kartonowych 24 godziny. Dlatego bez popadania w przesadę, należy myć regularnie ręce i na przykład podczas zakupów w supermarkecie nie dotykać rękami twarzy.

Dane epidemiologiczne na 31.03.2020

Dzisiejsze dane pokazują lekki spadek nowych zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Belgii. Spada liczba nowych hospitalizacji z powodu COVID-19. Wczoraj zanotowano 876 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co daje łącznie 12775 zdiagnozowanych infekcji COVID-19 w Belgii. Wczoraj hospitalizowano 485 nowych pacjentów, więc łączna liczba hospitalizowanych pacjentów z powodu tej choroby to 4920 osoby. 1021 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (786 osób wymaga wspomaganego oddychania). 53% łóżek na oddziałach intensywnej terapii jest zajętych przez pacjentów zainfekowanych COVID-19. Najtrudniejsza sytuacja jest w Limburgii, Brukseli i Hainaut. Wczoraj zmarły kolejne 98 osoby z powodu COVID-19, co oznacza że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 705 osób. Ponad 93% zmarłych osób miało więcej niż 65 lat. Dlatego dość nietypowa informacja jest fakt, że wczoraj odnotowano śmierć 12 letniego dziecka, ale jest to bardzo rzadkie zdarzenie.

Wiele osób jest zaniepokojonych sytuacją związana z pandemią. Funkcjonuje teraz numer Czerwonego Krzyża, na który można zadzwonić, aby porozmawiać, jeśli ktoś czuje, że potrzebuje informacji i podtrzymania na duchu (tel. 080014689).

Pozdrawiam bezwirusowo,

Dobrego tygodnia,

Agnieszka Ciarka
kardiolog

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search