Tydzień prawdy…Czy zabraknie lóżek na intensywnej terapii w Belgii? Opowieść o kocie leniuchu i kocie, który rozrabia….

Na dzień dzisiejszy leży w szpitalach ponad 400O pacjentów, najwięcej między innymi w Szpitalu Świętego Piotra w Brukseli, w Uniwersyteckim Szpitalu w Antwerpii, w Szpitalu Uniwersyteckim w Leuven, w szpitalu IMELDA w Bonheiden i w szpitalu w Saint-Truiden. Epicentra zachorowań w Belgii znajdują się w Limburgii (Hasselt i Genk). Oddziały intensywnej terapii są tam przeciążone, więc inne szpitale z regionu Brabancji Flamandzkiej i Antwerpii przejmują chorych z szpitali a najbardziej dotkniętych epidemia regionów.

Ponad 800 pacjentów leży na oddziałach intensywnej terapii, około 650 wymaga wspomaganego oddychania. Codziennie wzrasta liczba pacjentów hospitalizowanych. Na szczęście, poprzez zastosowanie drakońskich środków ograniczających przemieszczanie się i reguły tzw. social distancing, siła pandemii ma w Belgii tendencje spadkowa. Jest to dobry znak szczególnie dla oddziałów intensywnej terapii, dla których ten tydzień będzie tygodniem prawdy. Już niedługo okaże się, czy wystarczy lóżek na intensywnej terapii, czy może powtórzy się scenariusz z Włoch i Hiszpanii, gdzie doszło do sytuacji, gdzie nie było wystraczającej liczby lóżek dla wszystkich pacjentów.
Przewidywany szczyt zachorowań wypada w Belgii na pierwsze dni kwietnia. Szacowane jest, że będzie wtedy potrzebne około 1500 lóżek na intensywnej terapii z możliwością wspomaganego oddychania, a jedna trzecia chorych pacjentów, będzie musiała być hospitalizowana na intensywnej terapii, bez potrzeby mechanicznej wentylacji. Przy takich szacunkach 2000 lóżek intensywnej terapii w całej Belgii jakimi dysponujemy na dzień dzisiejszy, powinno wystarczyć, żeby przetrwać szczyt pandemii i zaopatrzyć wszystkich pacjentów.

Co jednak, jeśli epidemia ‘pokaże zęby’ i liczba pacjentów, którzy musza być hospitalizowani na intensywnej terapii przekroczy 2000? Według ekspertów, jest możliwość dalszego zwiększania liczby lóżek na intensywnej terapii i wiele szpitali ciągle jest reorganizowanych, aby moc stawić czoła takiej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko liczba dodatkowych lóżek jest problemem, ale również trzeba zapewnić odpowiednia ilość personelu medycznego, który będzie się tymi pacjentami opiekować…Są również tworzone oddziały ‘pól-intensywnej’ terapii, gdzie będą leżeć pacjenci nie potrzebujący bardzo intensywnej opieki medycznej, ale nadal za bardzo chorzy, żeby mogli przebywać na zwykłych oddziałach szpitalnych.
W tym tygodniu dowiemy się czy będzie trzeba będzie ogłosić ‘plan katastrofy’ jeśli liczba lóżek na intensywnej terapii okaże się niewystarczająca. Według ekspertów taka sytuacja nie będzie miała miejsca i aktualne liczba 2000 lóżek na intensywnej terapii będzie wystarczającą. Te entuzjastyczne przewidywania są dodatkowo wzmocnione faktem, że według operatorów telefonii komórkowej, znaczna większość Belgów nie przemieszcza się i zostaje w obrębie swojej gminy. Róbmy tak dalej, a uda się spłaszczyć krzywa zachorowań, tak ze ich szczyt nie ‘rozsadzi’ belgijskiego systemu zdrowotnego.

Sytuacje z liczba zachorowań z i bez zastosowania środków izolacji można humorystycznie przedstawić na podstawie historii kocich grzbietów. Bez zastosowania środków izolacji krzywa zachorowań będzie przypominać grzbiet niesfornego kota, który rozrabia (na rysunku zaznaczonego kolorem różowym). Taki kot rozrabiaka świetnie zniszczy oparcia kanapy w salonie i w analogii do systemu ochrony zdrowia, szczyt zachorowań będzie przypominał naprężony koci grzbiet i rozłoży system zdrowotny przekraczając kilkakrotnie pojemność szpitali w danym momencie. Sytuacja epidemiologiczna po zastosowaniu środków izolacji przypomina grzbiet kota-leniucha (na rysunku przedstawionego kolorem szarym), krzywa ta jest zupełnie plaska, jak u kota, który leży, a nie rozrabia. W ten sposób szczyt zachorowań nie przekroczy pojemności szpitali i taki grzeczny leniwy kot, nie rozniesie w pyl naszego mieszkania, a w analogii do systemu zdrowotnego nie zniszczy systemu zdrowotnego, który da rade zaopatrzyć każdego pacjenta.

 

Dane epidemiologiczne na 30.03.2020

Dzisiejsze dane pokazują lekki spadek hospitalizacji na zwykłych oddziałach, jak również na oddziałach intensywnej terapii z powodu koronawirusa w Belgii. Również liczba nowych zdiagnozowanych przypadków spada. Wczoraj zanotowano 1063 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co daje łącznie 11899 zdiagnozowanych infekcji COVID-19 w Belgii. Wczoraj hospitalizowano 536 nowych pacjentów z COVID-19, więc łączna liczba hospitalizowanych pacjentów z tego powodu to 4524 osoby. 927 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (w ciągu doby spadla o około 30% liczba pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej terapii w porównaniu z wczoraj). Wczoraj zmarły kolejne 82 osób z powodu COVID-19, co oznacza ze całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 513 osób. Pomimo, że w następnych dniach oczekuje się dalszego wzrostu osób hospitalizowanych epidemia słabnie (przyjmowana jest mniejsza liczba osób dziennie na oddziały niż w dniach poprzednich). Zostańmy nadal w domu, aby utrzymać ten trend!

Pozdrawiam bezwirusowo,
Dobrego tygodnia,

Agnieszka Ciarka
kardiolog

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search