Jak długo osoba chora na COVID-19 zaraża inne osoby oraz odpowiedzi na inne pytania czytelników…

Dzisiaj odpowiedz na kilka pytań od czytelników (tutaj pozdrawiam Przemka, który regularnie wysyła nowe zapytania). Proszę piszcie i komentujcie, wtedy ten newsletter lepiej będzie bardziej intersujący!

 

Które maski należy nosić: maski chirurgiczne czy FFP2?

Istnieją różne typy masek, zwykle maski chirurgiczne oraz bardziej zaawansowane maski ‘oddechowe’, takie jak FFP2/3 i N95 (standardowo używane w Stanach Zjednoczonych). Niektóre maski FF2 posiadają specjalna zastawkę i mogą być używane, żeby chronić osobę zdrowa, ale nie powinny nigdy być stosowane u chorych pacjentów. Badania randomizowane, które porównywały maski chirurgiczne i maski FF2, zrealizowane podczas epidemii SARS, jak również podczas aktualnej epidemii COVID-19, wskazują na to, ze maski chirurgiczne chronią tak samo dobrze jak maski FFP2, jednak podczas takich procedur w szpitalu, jak aspiracja endotrachealna lub podczas reanimacji, powinno używać masek FF2. Czyli dla osób, które nie pracują w szpitalach gdzie wykonywane są procedury, które mogą zwiększać aerolizacje wirusa, maski chirurgiczne są wystarczające.

 

Kiedy osoba, u której stwierdzono infekcje COVID-19 przestaje zakażać inne osoby?

Przyjmuje się, że osoba, która została zainfekowana COVID-19, jest najbardziej zakaźna wobec innych osób przez pierwszy tydzień infekcji, może tez w mniejszym stopniu zakażać przez drugi tydzień.  Dlatego uznaje się, że osoba, która chorowała na COVID-19 przestaje zakażać po 14 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów, jeśli już nie wykazuje żadnych objawów infekcji. Osoba ta uważana jest z ale nie oznacza to, że jest zwolniona z reguł dystansowania socjalnego etc.

 

Czy powinno się dezynfekować ulice, tak jak robiono to np. w Chinach?

Centrum kryzysowe w Belgii wychodzi z założenia, że nie należy dezynfekować ulic, bo wektorami zakażenia (czyli tymi, które je przenoszą) to nie jest asfalt, chodnik lub drzewa przy drodze, ale ludzie. Dlatego izolacja socjalna ma sens, a nie ma sensu dezynfekcja ulic, chodników, przydrożnych drzew i krzewów.

 

Jak wygląda śmiertelność aktualna w Belgii w porównaniu ze śmiertelnością w takim samym okresie w poprzednich latach?

Centrum kryzysowe podało, że oczywiście ma te dane i będzie mogło się nimi podzielić i porównać, jak śmiertelność w okresie pandemii koronawirusa wypada w porównaniu ze standardową śmiertelnością w Belgii. Na te dane trzeba będzie jednak poczekać, ale na pewno zostaną one podane do wiadomości.

 

W jaki sposób ocenia się ‘sile’ pandemii?

Jednym z najważniejszych parametrów jest liczba hospitalizowanych pacjentów. Liczba ta w Belgii waha się codziennie pomiędzy 500 a 600 osób (wczoraj były to 503 osoby) wiec wydaje się, że epidemia stabilizuje się w Belgii, co jest efektem zabiegów, jakie zostały podjęte profilaktycznie dwa tygodnie temu (reguły social distancing i pozostawanie w domu). W najbliższych dniach będzie się jednak obserwować dalszy wzrost śmiertelności, a szpitale są pod dużą presją, ponieważ pomimo stabilizacji nowych zachorowań musza one pomieścić codziennie dodatkowo 500 do 600 osób. Nie zapominajmy jednak, że codziennie setki pacjentów wracają po chorobie ze szpitali do domów, więc, jeśli w najbliższych dniach liczba hospitalizacji jeszcze spadnie, to uda się uzyskać pewien stopień stabilizacji, tak aby nie doszło do przepełnienia szpitali.

 

Dane epidemiologiczne na 04.04.2020

Dzisiejsze dane pokazują dalsza stabilizację liczby hospitalizowanych pacjentów z powodu CVOID-19. Codziennie jest hospitalizowanych pomiędzy 500 a 600 osób, wczoraj było to dokładnie 503 osoby. Nie jest jeszcze pewne czy osiągnęliśmy tzw. punkt szczytowy epidemii, ale żeby móc to stwierdzić musimy zaobserwować spadek nowych hospitalizacji. Aktualnie w szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 5678 osób z powodu koronawirusa. Wczoraj 1661 osoby miały pozytywny test na COVID-19, co zwiększa całkowitą ilość osób zdiagnozowanych w Belgii do 18431 przypadków. Jak dotąd wykonani w Belgii około 70000 testów na koronawirusa. Pokrzepiające jest to, że wczoraj 375 osób mogło opuścić szpital i zostało po wyzdrowieniu odesłane do domu.

1245 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (985 osoby wymagają wspomaganego oddychania). Wczoraj zmarło kolejne 140 osób z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 1283 osób. Śmiertelność będzie najprawdopodobniej w następnych dniach jeszcze rosła jako odpowiedz na dużą liczbę osób hospitalizowanych, ale po tym jak osiągniemy szczyt zachorowań, również śmiertelność powinna powoli spadać. Ponad 93% zmarłych osób to osoby powyżej 65 roku życia.

Zapowiada się ciepły, letni weekend. Proszę pozostawać w domach i swoich własnych ogródkach, iść na jednogodzinny spacer, jogging lub przejażdżkę rowerowa, ale tylko w okolicach swojego domu i dbać o siebie.

 

I jeszcze jedna sprawa, cztery szpitale uniwersyteckie w Belgii wystosowały apel o zbiórkę pieniędzy. Myślę, że można by zorganizować taka zbiórkę, jeśli np. każdy z nas mogły wpłacić 1 euro, trochę by się zebrało. Chciałabym, żeby w zamian za wpłatę, można było otrzymać ebooka, nie wiem tylko jaki temat z szeroko pojmowanej medycyny by Państwa zainteresował. Może, więc na początku ogłosimy burze mózgów na temat ebooka, a potem zabierzemy się de realizacji. Proszę pisać, o czym ten audiobook mógłby być na mój email: dr.ciarka@procardio.info

 

I druga nowość, postaram się wydać mojego bloga z newsletterem, tym razem dal moich nieirlandzkojęzycznych pacjentów (www.ciarkaprocardio.be).

 

Pozdrawiam bezwirusowo, miłego weekendu

Agnieszka Ciarka, Kardiolog

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search