Telekonsultacje, nowa forma komunikacji z lekarzem w dobie koronawirusa.

Dzisiaj jeden aspekt odpowiedzi na pytanie jak zmieni się nasze życie po…pandemii koronawirusa, przesłane przez Panią Krystynę i Pana Marka. Nie mam niestety kryształowej kuli, żeby przewidzieć co się będzie działo, ale wiadomo jest ze COVID-19 wyciśnie piętno na naszym życiu. Dlatego w dzisiejszym newsletterze chciałabym po krotce opowiedzieć, jak zmieniły się realia konsultacji i jak nowe technologie wkroczyły do gabinetów lekarskich w Belgii (ale również w Polsce). Moim zdaniem zagoszczą one na stale i będą nadal dostępne po pandemii COVID-19.

Ze względu na pandemie koronawirusa, zostały wypracowane nowe metody konsultacji, takie jak telekonsultacje lub wideokonsultacje, czyli możliwość kontaktu z lekarzem przez telefon lub z możliwością odbioru obrazu poprzez kamerę.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że pomimo pandemii koronawirusem, jeśli dokuczają nam jakieś objawy chorobowe inne niż infekcja, nie należy odkładać konsultacji na później tylko skontaktować się z lekarzem. Konsultacje zorganizowane są w ten sposób, ze lekarze rodzinni konsultują telefonicznie osoby u których podejrzewają koronawirusa, natomiast w przypadku wszystkich innych schorzeń nieinfekcyjnych przyjmują pacjentów w swojej praktyce lekarskiej, jednocześnie zwracając uwagę na metody prewencji infekcji (tj. oddalenie socjale => jest przewidzianych mniej pacjentów na godzinę tak, aby nie było innych pacjentów w poczekalni, pacjent siedzi oddalony w gabinecie od lekarza, lekarz przyjmuje w maseczce, po wizycie należy zdezynfekować sprzęty i materiały diagnostyczne środkiem dezynfekcyjnym z zawartością powyżej 80% alkoholu etc.).

Również specjaliści i nie robią planowanych kontroli, ale przyjmują pacjentów w nagłych wypadkach. I tak np. do kardiologa nadal mogą zgłaszać się pacjenci z bólami w klatce piersiowej, wysokim ciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca lub omdleniami, jak również z zaostrzona niewydolnością krążenia. Realia są jednak takie, że pacjenci z powodu koronawirusa nie zwracają się o pomoc nawet jeśli coś im dokucza. I tak kardiolodzy oraz lekarze izb przyjęć zabrali glos po tym jak ogromnie spadla liczba pacjentów z zawałami, którzy zgłaszają się do szpitala. W porównaniu z takim samym okresem w poprzednich latach jest takich pacjentów o wiele mniej, czyli decydują oni o zostaniu w domu, co może doprowadzić do komplikacji związanych z późnym rozpoznaniem zawału, a w konsekwencji do zaawansowanych stanów chorobowych.

Wracając do telekonsultacji należy nadmienić, że po skontaktowaniu się z lekarzem lub z jego sekretariatem zostanie uzgodniona godzina telekonsultacji, i w zależności od praktyki lekarskiej, albo lekarz dzwoni do pacjenta, albo pacjent o danej godzinie oddzwania. Jeśli dana praktyka lekarska ma możliwości wideokonsultacji, to dostana Państwo emailem albo smsem na telefon link, który trzeba otworzyć, aby zaktywować kamerę na komputerze lub telefonie, i wtedy będzie można również zobaczyć się nawzajem (już bez maseczek 😊). Na marginesie umieszczam przykładowe zdjęcie maseczki, w której jest okienko, tak aby widać było buzie (uważam, że to super pomysł, bo przyjmując nowych pacjentów w masce mam wrażenie, że po konsultacji nie będą nawet wiedzieć, jak wyglądam…).

Jeśli lekarz zna danego pacjenta, to wtedy ma już w systemie historię choroby oraz leki jakie pacjent przyjmuje, więc łatwiej jest podjąć decyzje co robić, jeśli pojawiają się nowe objawy. Jeśli lekarz nie zna jeszcze danego pacjenta telekonsultacje zajmie więcej czasu, ponieważ musi dowiedzieć się wiele szczegółów odnośnie przebytych chorób i aktualnie zażywanych leków. Jeśli lekarz zdecyduje, że jednak potrzebna jest konsultacja tak aby zobaczyć pacjenta, to umówi Państwa w swojej praktyce lub skieruje do szpitala. Jeśli potrzebne są recepty, to może wystawić je elektronicznie, a następnie przesłać do pacjenta. Choć nadal wysyła się elektroniczne recepty droga emailową, istnieje teraz specjalny portal dla pacjentów (który nazywa się Helena), gdzie każdy pacjent w sposób pewny i zaszyfrowany może odebrać swoje dokumenty medyczne i recepty. Aby zarejestrować się w systemie Helena (https://www.helena.care/) można to zrobić, jeśli ma się czytnik do belgijskiego dowodu osobistego lub aplikację o nazwie ‘itsme’. Jeśli nie mamy takiej możliwości to lekarz może wygenerować dla nas hasło, które należy wpisać wraz ze swoim adresem email na stronie https://passport.helena.care/ i w ten sposób będziemy mieć dostęp do dokumentacji i wszystkich recept.

Warto wiedzieć, że za telekonsultacje płaci kasa chorych, tak ze po zakończonej konsultacji nie musza Państwo uiścić żadnych opłat ani robić przelewów, ponieważ lekarz rozliczy się bezpośrednio z kasa chorych.

Ze względu na bardzo dużą ilość pytań odnośnie COVID-19 lekarze są czasem przeciążeni ilością polaczeń telefonicznych. Jeśli maja Państwo pytania ogólne, niezwiązane ze swoim stanem zdrowia, a dotyczące pandemii, mogą Państwo skonsultować stronę https://www.info-coronavirus.be/ (dostępne są cztery wersje językowe: francuska, niderlandzka, niemiecka i angielska), na której jest wiele rzetelnych informacji odnośnie pandemii w Belgii.

Dla Polonii w Belgii szczególnie pomocna może być strona https://www.sztabpomocy.be/ z szeregiem informacji w języku polskim i numerem telefonu, gdzie można zasięgnąć informacji.

Portal www.doctoranytime.be poszedł dalej i wprowadził czat online, na którym lekarze odpowiadają na pytania odnośnie koronawirusa. Aby zadać pytanie należy zarejestrować się na stronie https://www.doctoranytime.be/Account/Login i następnie przez specjalna aplikacje można zadać pytanie na czacie.

Firma ‘Move up’ https://www.moveup.care/ opracowała aplikacje poprze która lekarze mogą śledzić rozwijanie się objawów u pacjentów z COVID-19. Należy sprawdzić czy Państwa lekarz używa tego systemu, i jeśli tak jest da Państwu kod, który wpisuje się po zainstalowaniu aplikacji moveUP na iPhonie lub smartphonie. Kiedy uruchomia Państwo ta aplikacje lekarz będzie mógł śledzić Państwa na komputerze i otrzymywać informacje odnośnie objawów i stanu zdrowia.

Jedno jest pewne, w dobie informatyzacji usług medycznych dobrze być za pan brat z nowymi technologiami i zaopatrzyć się w komputer i smartphone. Mogą one być nam potrzebne w dzisiejszych czasach.

Dane epidemiologiczne na 03.04.2020

Dzisiejsze dane pokazują stabilizacje liczby hospitalizowanych pacjentów z powodu CVOID-19. Codziennie jest hospitalizowanych pomiędzy 500 a 600 osób, wczoraj było to dokładnie 578 osób. Nie jest jeszcze pewne czy osiągnęliśmy tzw. punkt szczytowy epidemii, ale żeby moc to stwierdzić musimy zaobserwować spadek nowych hospitalizacji. Aktualnie w szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 5552 osób z powodu koronawirusa. Wczoraj 1422 osoby miały pozytywny test na COVID-19, co zwiększa całkowitą ilość osób zdiagnozowanych w Belgii do 16770 przypadków. Pokrzepiające jest to, że wczoraj 372 osób mogło opuścić szpital i zostało po wyzdrowieniu odesłane do domu.

1205 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (916 osoby wymagają wspomaganego oddychania). Wczoraj zmarły kolejne 132 osoby z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 1143 osób.

Zapowiada się bardzo ciepły i słoneczny weekend. Można spędzać czas z rodzina w domu i ogrodzie, pójść na spacer w najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania. Jeśli planujemy grilla to tylko z rodzina, która mieszka pod jednym dachem, nie można zapraszać przyjaciół lub znajomych. Zabronione są wycieczki samochodowe, na motorze i dalekie eskapady rowerowe, nie można pływać motorówka lub zagłówka. Zabronione jest organizowanie pikników w parku.

Mam nadzieje, że poprzez te środki izolacji i zachowania tzw. izolacji socjalnej, już za kilka dni będziemy mogli odnotować spadek hospitalizacji z powodu COVID-19, a tym samym szczyt zachorowań będziemy mieli za sobą.

Pozdrawiam bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka, Kardiolog

—————————————————-

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Staram się też odpowiadać na pytania poprzez czat (www.procardio.info)

Blog: https://www.procardio.info/blog

Lub: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search