Od 4 maja obowiązkowe jest noszenie maseczki w środkach transportu publicznego i w szkolach w Belgii. Ale jaki są z tego korzyści, jakie są rodzaje masek, gdzie je kupić i jak prawidłowo nosić?

  1. Kiedy trzeba nosić maseczkę w Belgii?

 

Rząd podkreśla, że jeśli jesteś chory, powinieneś zostać w domu. Izolacja i zachowanie społecznego dystans (półtora metra) są najlepszymi środkami zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Ale nie zawsze można zachować dystans: na przykład trudno o to w środkach transportu publicznego, jak również w pracy w niektórych zawodach.

Dlatego od 4 maja w komunikacji miejskiej obowiązkowe będzie noszenie maseczki (może to być również szalik na nos i usta). Również w pracy, jeśli nie można przestrzegać zasad dotyczących dystansowania społecznego, należy nosić maskę. Również Ci, którzy mogą chodzić do szkoły i mają więcej niż 12 lat, tez musza nosić maseczkę. Maseczki będą też obowiązkowo nosić pracownicy szkol.

 

  1. Jaki jest pożytek z maseczki?

 

Maska służy przede wszystkim temu, aby chronić otoczenie, gdy jesteś chory.

 

Istnieją również różne rodzaje masek. Maski FFP2 są przeznaczone wyłącznie dla personelu medycznego, który opiekuje się lub bada zakażonych pacjentów. Maski, które rząd zaleca do stosowania w kontekście niemedycznym są maseczki chirurgiczne.

 

  1. Jak należy nosić maseczkę?

 

Przed założeniem maski należy umyć ręce mydłem lub żelem alkoholowym. Upewnij się, że maska dobrze chroni usta i nos oraz że jest dobrze dopasowana do twarzy, tak aby nie było szczelin między maską a twarzą. I nie dotykaj twarzy, gdy nosisz maskę” – mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

 

Noś maskę maksymalnie przez osiem godzin. Jeśli maseczka jest brudna, uszkodzona lub wilgotna, należy ja wymienić. Przed zdjęciem maski należy najpierw umyć ręce. Jeśli jest to maska jednorazowa, należy ją wyrzucić do zamkniętego kosza na śmieci, a następnie ponownie umyć ręce. Jeśli używasz maski z materiału, można ją wyprać i użyć ponownie

 

  1. Na co powinienem zwrócić uwagę nosząc maskę na ustach?

 

To nie dlatego, że nosisz maskę, jesteś w pełni chroniony. Nie wiemy jeszcze, który środek zapobiegawczy ma największy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa, więc pozostałe środki, takie jak częste mycie rąk i półtorametrowa odległość, muszą być nadal przestrzegane. Każdy, kto jest chory, nadal musi zachować dystans społeczny, spać oddzielnie i nie jeść razem z członkami rodziny, nawet jeśli taki chory nosi maseczkę.

 

 

  1. Gdzie znajdę maskę? A mogę kupić przez internet?

 

Naprawdę musisz zwrócić uwagę na to, co znajdziesz w Internecie, ponieważ jakość może być bardzo niska. Wkrótce będą oficjalne informacje o tym, gdzie kupić maseczki, tak aby były dobrej jakości. Do tego czasu, jeśli to możliwe, można zrobić własne maski.

Rząd ma zamiar dać każdemu obywatelowi maseczkę.

 

  1. Kiedy dostanę moją darmową maskę?

 

W poniedziałek 4 maja zostaną zmniejszone środki zapobiegawcze w Belgii, ale nie wszyscy dostana do tego czasu maseczki. Ministerstwo Obrony jest odpowiedzialne za przetarg i zamówienie masek ustnych nastąpi wystarczająco szybko, pytanie brzmi, kiedy zostaną one dostarczone. Nie ma więc jasności co do tego, kiedy każdy Belg dostanie swoją maskę.

 

  1. Jeśli robię własną maskę, jak mam to zrobić poprawnie?

 

Na stronie www.maakjemondmasker.be, stronie internetowej zatwierdzonej przez FPS Public Health, można znaleźć instrukcję samodzielnego szycia masek do ust.

 

 

Możesz zacząć od wzorca. Umieść wzór na tkaninie i wytnij go. Odwróć wzór i wytnij drugi kawałek. Dwa kawałki tkaniny powinny być najpierw przycięte, aby uniknąć strzępienia. Następnie zszyjcie kawałki nosa razem. Odbywa się to poprzez złożenie dwóch zewnętrznych krawędzi razem. Maszyna do szycia nie jest konieczna, można to zrobić ręcznie. Aby zrobić usztywnienie maseczki w jej górnej części, która jest umieszczana na nosie, można użyć kawałka miedzianego drutu. Złóż tkaninę wokół niej i zaszyj ją. Następnie weź dwie wstążki o długości 75 centymetrów i przyszyj do boków maseczki tak aby można było ja zawiązać z tylu głowy.

 

  1. Jak prac maseczki wielokrotnego użytku?

 

Jeśli maseczka jest wielokrotnego użytku, można ją oczywiście wyprać. Pierzesz jak tak, jak pierzesz swoje ubrania i można go również prać z innymi ubraniami. Temperatura 60 stopni i zwykły proszek do prania są wystarczające.

 

Jeśli nie pierzesz swoich ubrań na co dzień możesz włożyć maseczki do wrzącej wody z dodatkiem mydła.

 

  1. Jakie są rodzaje masek?

 

Chirurgiczna maska ustna i maska FFP2 to niektóre z dostępnych typów masek.

 

Chirurgiczna maska ustna jest często stosowana – jak sama nazwa nieco zdradza – w szpitalach. Jako maska jednokierunkowa i zatrzymuje cząsteczki śluzu (wydostające się poprzez kichanie lub kasłanie). W ten sposób zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów.

 

Stosowanie masek FFP2 z zaworem wylotowym powietrza jest zdecydowanie odradzane, ponieważ nie filtrują one wychodzącego powietrza, a przynajmniej nie całkowicie. W związku z tym działa ona tylko na korzyść osób, które ją noszą i jest uważana za maskę do ust, która nie powinna być używana w miejscach publicznych.

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 28.04.2020

Nadal spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19, jak również zmniejsza się liczba zgonów.

I tak wczoraj 123 osoby zostały przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 65 osób zostało wypisanych do domu. Wczoraj zmarły niestety kolejne 134 osoby z powodu COVID-19, a więc całkowita liczba zgonów w Belgii to 7331 (polowa osób zmarłych to osoby zamieszkujące w domach opieki).

Eksperci twierdza, że jeśli nadal będzie spadać liczba przyjęć do szpitala, to będzie można likwidować środki zapobiegawcze. Nie oznacza jednak to, że wirus zniknie, i na pewno będzie nadal obecny w społeczeństwie przez następujące tygodnie i miesiące.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1817 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search