Kiedy będzie ponowny szczyt zachorowań, jeśli nie będziemy ograniczać kontaktów socjalnych i nie będziemy stosować dystansowanie społecznego?

Trzeciego dnia z rzędu liczba przyjęć do szpitala spadła poniżej 100 na dzień. A dzisiaj potwierdzono 282 nowych infekcji, co jest historycznie niska liczba. Bardzo ważne jest, abyśmy w nadchodzących tygodniach trzymali się realiów tej nowej rzeczywistości: dystansowania społecznego, stopniowania kontaktów, kontaktów w grupach tych samych osób, a nie pomiędzy pokoleniami. Jeśli zbyt szybko porzucimy te środki, najprawdopodobniej nowy szczyt zachorowań nastąpi w sierpniu.

 

Dlaczego na efekt niesubordynacji w ograniczeniu kontaktów przekładający się na wzrost zachorowań trzeba czekać aż do sierpnia?

Niewielkie efekty, takie jak wzrost liczby infekcji, widzimy w liczbach już po dwóch tygodniach. Ale główne efekty zauważymy dopiero dwa do trzech miesięcy później. Na przykład, szpitale będą wtedy mocno obciążone.

 

Czy można uniknąć tego drugiego szczytu zachorowań?

Jeżeli będziemy bardzo dobrze wykonywać instrukcje, powinno być możliwe utrzymanie niskiej liczby przypadków, zwłaszcza w przypadku zastosowania aplikacji śledzących kontakty.  Jeszcze trzeba poczekać do przyszłego tygodnia, aby śledzenie kontaktów weszło w życie. Kolejne pytanie jest takie czy społeczeństwo wesprze takie śledzenie kontaktowi s czy w razie infekcji osoby poddadzą się domowej izolacji? Od tego będzie zależało, czy uda się uniknąć drugiego szczytu zachorowań.

 

A jeśli plan nie pójdzie zgodnie z oczekiwaniami.

Jeśli nie przeprowadzimy następnych miesięcy mądrze to ryzykujemy, że znów trafimy na jakiś rodzaj lockdown (czyli blokady kraju jaka nastąpiła w marcu, kwietniu i maju tego roku w Belgii). Nie możemy dopuści do sytuacji, w której szpitale byłyby przepełnione. Modele nie mogą niestety, w wszystkiego przewidzieć, a my nie możemy dopuścić do sytuacji, w której epidemia wymknęłaby się spod kontroli.

 

Na dzień dzisiejszy okazało się, że na wyniki badań w kierunku COVID-19 przeprowadzanych przez lekarzy ogólnych czeka się zbyt długo. Powoduje to problem dla „śledzenia kontaktów”, ponieważ dopiero po pozytywnym badaniu COVID-19 uruchamia się śledzenie kontaktów danej osoby. Tak więc badania laboratoryjne muszą być wykonane szybko, wręcz natychmiast, gdy ktoś ma podejrzane objawy i pozostaje w domowej izolacji. Musimy znać taki wynik w ciągu 24 godzin. Wiele zależy również od liczby infekcji. Jeżeli, tak jak dzisiaj, będziemy nadal mieć około 282 nowych zakażeń dziennie, co jest bardzo niskim, historycznie niskim poziomem, łatwiej będzie utrzymać kontrolę, zarówno w odniesieniu do badań na COVID-19, jak również do śledzenia kontaktów.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 05.05.2020

Zanotowano historycznie niska liczbę nowych zakażeń COVID-19!

 

Wczoraj hospitalizowano 84 nowych pacjentów z COVID-19 (czyli od trzech dni przyjmowanych jest mniej niż 100 pacjentów do szpitali z COVID-19), aktualnie są hospitalizowane 3082 osoby.  Liczba pacjentów na intensywnej terapii spadla do 646 osób. Wczoraj zanotowano 242 nowe przypadki CVOID-19. Wczoraj zmarło niestety kolejne 97 osób z powodu COVID-19.

 

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 2932,53 euro! Super! Prawie 3000 euro! Brawo my!

Zakończyliśmy zbiórkę, jeszcze raz przeliczę dokładną kwotę i podam jutro do wiadomości!

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search