Kiedy szczepionka przeciwko COVID-19?

Wirolodzy twierdza, że jest prawdopodobne, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie dostępna już za 6 miesięcy, czyli w marcu 2021. Szczepionka przeszła już dwie pierwsze fazy badan, a aktualnie jest w fazie III testów. Ta faza jest decydująca, ponieważ to ona ma potwierdzić czy szczepionka rzeczywiście chroni przed zakażeniem COVID -19 u ludzi. Wirolodzy są dobrej myśli, ponieważ badania na zwierzętach wykazały, że jest ona skuteczna oraz nie ma istotnych skutków ubocznych.

Pewne, jest jednak to, że nie uda się wyprodukować szczepionek dla wszystkich. Szacuje się, że w Belgii będzie do dyspozycji 1.2 mln szczepionek. Do epidemiologów będzie należała decyzja kogo należy szczepić w pierwszej kolejności. I tak nie wiadomo, czy w pierwszej kolejności należy chronić osoby najbardziej narażone na komplikacje i ciężki przebieg choroby wywoływanej przez COVID-19, czy może te osoby, które mają kontakt z dużą liczba chorych (tak jak pracownicy służby zdrowia).

Już niebawem dowiemy się co przyniesie przyszłość i jeśli szczepionka okaże się skuteczna jaka strategie przyjmą wirolodzy i epidemiolodzy w Belgii.

Przy okazji przypominam, że pod koniec września/na początku października będzie już dostępna szczepionka przeciwko wirusowi grypy. Przez pierwszy miesiąc będą mogły się szczepić osoby z grup ryzyka (narażone na poważniejsze komplikacje w przebiegu grypy), następnie osoby pracujące w służbie zdrowia, a dopiero potem wszyscy inni. Proszę zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, aby moc się zaszczepić. Trzeba pamiętać, że nie wiadomo jakie konsekwencje mogą wystąpić, jeśli ktoś na przykład zarazi się jednocześnie koronawirusem i wirusem grypy, wiec lepiej skorzystać ze szczepionki, która chroni przed grypa i jest dostępna.

 

Serdecznie pozdrawiam bezwirusowo,

 

Dr. Agnieszka Ciarka

www.ciarkaprocardio.be

Filie mojej praktyki kardiologicznej:

Filia w TREMELO, Rozenlaan 6, 3128 Tremelo

Filia w BRUKSELI, av. J. Goffin 164, 1082 Sainte Agatha Berchem

Wizytę można umówić online:

https://www.doctoranytime.be/en/d/cardiologist/agnieszka-ciarka

lub telefonicznie:

GSM 0471.74.18.60

Twitter: @0Ciarka                                                           Insta: Dr.Ciarka_cardiology

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search